REKLAMA

Powstała Płocka Grupa Poetycka – na cześć Wandy Gołębiewskiej

REKLAMA
Wanda Gołębiewska, fot. Leszek Skierski

Płock od dawna jest miastem poetów – o stolicy Północnego Mazowsza powstało wiele wierszy, od wielu lat organizowane są tu konkursy poetyckie, wydawane są też tomiki wierszy. Teraz powstała nowa inicjatywa – Płocka Grupa Poetycka Połnieńka, której patronką jest wybitna, zmarła w ubiegłym roku poetka – Wanda Gołębiewska.

Płocka Grupa Poetycka Połnieńka została utworzona kilka dni temu, 23 grudnia br., czyli w rocznicę urodzin Wandy Gołębiewskiej, patronki Grupy. Skąd wzięła się nazwa tej inicjatywy?

PowiązaneTematy

– Genezą nazwy Grupy Poetyckiej jest historia, która miała miejsce w latach 70. ubiegłego wieku. Wówczas młoda poetka wracała z podróży koleją z radzieckiej Ukrainy. Na granicy tamtejsza celniczka, podejrzewając przemyt złotej biżuterii, bezceremonialnie dokonała przeszukania naszej patronki. Jako, że miała ona duży biust, nie pytając o zgodę podróżnej, zaczęła ją macać i zrywać z niej bieliznę. Historia znalazła szczęśliwy finał, gdyż jedynymi rzeczami, na jakich zależało płocczance były zeszyty i kilka książek związanych z poezją. Mimo, że epizod znad granicy wydaje się dziś humorystyczny, wówczas podróżniczce nie było do śmiechu. Stąd nazwa „Połnieńka’’, z pełnych piersi, które miały skrywać przemycaną biżuterię. Nazwa brzmi swojsko, po słowiańsku, dlatego uznaliśmy, że będzie adekwatna do barwnej postaci Wandy Gołębiewskiej. Znamy ją z osobistej opowieści poetki – wyjaśniają założyciele grupy poetyckiej.

Również i logo Płockiej Grupy Poetyckiej opiera się na postaci Wandy Gołębiewskiej, a dokładniej na kanwie fotografii młodziutkiej wówczas poetki.

– Nawiązuje silnie do lokalności miejsca, które poetka bardzo lubiła odwiedzać, spacerując lub odpoczywając po trudach dnia. Jest nim Wzgórze Tumskie w Płocku, a zatem zamek książęcy i ukochane mury płockiej katedry. To również Wisła, do której stoi twarzą do rzeki i wyczekuje powrotu ojca do domu, kapitana parostatku „Traugutt” – tłumaczą członkowie grupy.

Założyciele chcieli upamiętnić zmarłą 5 czerwca 2021 roku Wandę Gołębiewską, która była kobietą o silnej osobowości, a jednocześnie bardzo kruchą i wrażliwą. Płocka Grupa Poetycka to jednak również forma hołdu dla płockiej poezji, gdzie palmę pierwszeństwa godnie reprezentuje Władysław Broniewski.

– Szczególnie skierowana jest do osób, którym nie dane było nigdy wydać swojej twórczości. Dlatego chcemy, aby ci, których nikt dotąd nie spróbował zrozumieć, mogli podzielić się swoim wewnętrznym pięknem. Czasem mrocznym, gdzie zdrada, śmierć i cierpienie. Nawet jeśli jest w brzydocie tego świata. Lecz również, kiedy życie to miłość, radość pulsująca nadzieją i kipi wspaniałością przyrody. Wierzymy, że nasza idea będzie „rzecznym portem” dla osób, które nie potrafią prosić i żebrać o wydanie swojego tomiku. Mają dość pukania do kolejnych drzwi i błagań o zrozumienie. Chronią swoją autonomię. Dla tych, którzy szanują samych siebie i nie chcą wydawać swojej twórczości po znajomości lub za jakąś przysługę. Naszym zdaniem w ten sposób istota poezji umiera, traci swoją wolność. Jest głucha i nieprawdziwa. Nie poruszy nigdy duszy czytelnika – przekonują założyciele grupy.Według nich, żywa poezja lub proza to taka, która „wypływa z czystej prostoty albo z oryginalnego wnętrza piszącego”. Dlatego do grona wydawniczego grupy może dołączyć każdy kto zechce, ale i poziom jego pracy będzie intrygujący, jego własny i nie zapożyczony.

Grupa nie tylko chce wydawać poezję, ale i popularyzować ideę turystyki poprzez piesze wędrówki, wycieczki rowerowe oraz wyprawy Wisłą kajakiem/kanu śladami Wandy Gołębiewskiej jako poetki, pedagoga szkolnego i podróżniczki oraz upamiętniać miejsca związane z życiem i twórczością Wandy Gołębiewskiej (np. poprzez umieszczenie tablicy pamiątkowej na ścianie kamienicy przy ul. Sienkiewicza czy w postaci ławeczki na
ul. Tumskiej lub Wzgórzu Tumskim w Płocku).

Co istotne, grupa zapewnia absolutną niezależność wydawniczą każdego z członków, własne wydawnictwo -tomiki poezji i zeszyty prozatorskie pod własnym szyldem oraz dbałość o wysoki poziom twórczości. Przewidywane jest też prowadzenie Kroniki pamiątkowej Płockiej Grupy Poetyckiej Połnieńka.

Członkom grupy zaproponowaliśmy również publikowanie ich twórczości na łamach papierowego wydania gazety PetroNews.

Jeśli ktoś chce dołączyć do Płockiej Grupy Poetyckiej, wystarczy skontaktować się drogą elektroniczną na adres e-mail: polnienka.plock@gmail.com.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU