REKLAMA

Powroty w Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA

W Płockiej Galerii Sztuki już wkrótce obejrzymy nową wystawę. W Dzień Kobiet odbędzie się wernisaż prac Eugeniusza Szelągowskiego pn. „Powroty”.

Działalność artystyczną Eugeniusza Szelągowskiego można podzielić na trzy etapy. Lata 80. XX wieku to malarstwo abstrakcyjne, dla którego inspiracją był pejzaż. Artysta wykorzystywał w tym okresie jednocześnie różnorodne farby, czego rezultatem były obrazy na płytach w technice mieszanej. Kolejna dekada to powrót do realizmu i malarstwa olejnego na płótnie. W tym okresie powstały też rysunki piórkiem i kredką. W latach 2000-2017 prace olejne Eugeniusza Szelągowskiego powstawały prawie wyłącznie w plenerze, z intensywniejszymi kolorami. Jest to malarstwo bardziej wrażeniowe, a motywy traktowane bardziej szkicowo.

– Artysta pomaga spojrzeć inaczej na świat – uważa Eugeniusz Szelągowski. Stąd na obrazach pojawiają się motywy napotkane podczas wyjazdów plenerowych do Francji, Włoch czy Ukrainy. Nie zapomina również o Polsce i jej zakątkach.

Eugeniusz Szelągowski urodził się w 1952 r. w Płocku. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wybrał malarstwo w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Dyplom otrzymał w 1985 r. W 1997 r. malarz osiedlił się na wsi i zaczął żyć jeszcze bliżej natury. To zaowocowało wieloma płótnami wykonanymi w plenerze, wśród pól Słupna i Wykowa.

Obecnie projektuje również i wykonuje witraże, ratuje też zniszczone i zapomniane przedmioty. Może właśnie dlatego wraz z żoną Dorotą zamieszkali w starym młynie w podpłockim Słupnie. Dzięki nim budynek na nowo ożył, stając się mieszkaniem i pracownią dla pary artystów oraz miejscem ekspozycji ich prac.– Moją ulubioną techniką wypowiedzi plastycznej jest malarstwo olejne oraz rysunek piórkiem i kredką – mówi artysta o swojej pasji. – Wszystkie moje prace powstają z natury, najczęściej są to motywy napotkane podczas wyjazdów plenerowych w Polsce i do krajów Europy. Dużo satysfakcji przynosi mi malowanie portretów, postaci i scen rodzajowych, a także kopiowanie dzieł muzealnych. Projektuję i wykonuję witraże, pasjonuję się szukaniem i ratowaniem przedmiotów dawnych, zapomnianych. W 1985 roku ukończyłem studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Moje obrazy i rysunki znajdują się w kolekcjach prywatnych w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia artysta.

Na wernisaż malarstwa i rysunku organizatorzy zapraszają w środę, 8 marca, o godz. 18 do siedziby Płockiej Galerii Sztuki przy ul. Sienkiewicza 36. Wystawa czynna będzie do 2 kwietnia br. Można ją oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 10-18. Uwaga – w niedzielę wstęp wolny!

PetroNews jest patronem medialnym wystawy.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU