REKLAMA

REKLAMA

Potężne śledztwo w Płocku. Około 10 tys. poszkodowanych osób

REKLAMA

Przeczytajrównież

Sądy uwzględniły już sto powództw Prokuratury Okręgowej w Płocku, w której wnioskuje o ustalenie nieważności umów osób poszkodowanych przez nieuczciwe firmy telekomunikacyjne, telemedyczne i dostarczające prąd. Chodzi o podrabianie podpisów lub wadliwe oświadczenia woli konsumentów.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, postępowania cywilne prowadzone przez płocką prokuraturę mogły zostać podjęte, dzięki ustaleniom, jakie poczynili prokuratorzy w toku postępowań karnych przeciwko osobom podejrzanym o oszustwa, przy wykorzystaniu firm telekomunikacyjnych, telemedycznych i dostarczających prąd.

Sprawa dotyczy lat 2014-2016, kiedy to nieuczciwi przedsiębiorcy poszukiwali klientów wśród osób w podeszłym wieku.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Wykorzystując ich problemy ze zrozumieniem zasad obowiązującej gospodarki rynkowej, zawierali z nimi niekorzystne umowy, obwarowane rygorem wysokich kar w przypadku rezygnacji klienta z usług. Działając w ramach 6 spółek, zawierali umowy z podwykonawcami, którzy mieli pozyskiwać nowych klientów. Podwykonawcy zatrudniali telemarketerów, ci zaś umawiali się z klientami przez telefon na podpisanie umowy, a dokumenty dostarczali kurierzy, którzy następnie od razu je zabierali – wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Dotychczas w toku postępowania ujawniono już około 10 tys. osób pokrzywdzonych na łączną kwotę ok. 2 mln złotych. Choć kwota ta jest relatywnie niska, to dla seniorów była ogromna i wiązała się często z życiowymi dramatami ludzi, którzy i tak żyją w niezwykle skromnych warunkach.

Jak na razie sądy uwzględniły 100 powództw wywiedzionych przez prokuratora na korzyść pokrzywdzonych.

Podrobiony podpis

Prokuratura Krajowa przytacza przykład skutecznego działania prokuratora w sprawie 98-letniej pani Jadwigi, której podpis widniał na umowie sprzedaży energii elektrycznej, zawartej 20 maja 2015 roku. Wobec niewywiązania się z umowy – nieuczciwa spółka wezwała pokrzywdzoną do zapłaty kwoty ponad 2,6 tys. zł z tytułu nieuregulowanej należności.

– Zawiadomienie o przestępstwie w niniejszej sprawie złożył wnuk pokrzywdzonej. Dowody zebrane przez prokuratora w toku postępowania przygotowawczego wykazały, że podpis pokrzywdzonej na umowie został podrobiony – wyjaśnia prokuratura.




Działania pozakarne podjęte przez prokuratora na rzecz 98-latki sprawiły, że Sąd Rejonowy w Płońsku wyrokiem z 9 grudnia 2019 roku ustalił, iż umowa między pokrzywdzoną a nieuczciwą spółką nie została w ogóle zawarta.

Oszukany przez kuriera

Inny pokrzywdzony, 76-letni pan Lucjan zaufał kurierowi i 24 listopada 2015 roku podpisał bez wnikliwego przeczytania umowę, na mocy której miało dojść do obniżenia rachunków za usługi telekomunikacyjne. Gdy otrzymał pierwszą fakturę VAT, opiewającą na zdecydowanie wyższą kwotę, zorientował się, że padł ofiarą oszustwa.

Jednak spółka telekomunikacyjna nie uznała oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a w styczniu 2018 roku pan Lucjan otrzymał przedsądowe wezwanie do zapłaty kwoty 1,2 tys. zł.

– Z uwagi na podeszły wiek i stan zdrowia pokrzywdzonego, prokurator skierował na jego rzecz powództwo o ustalenie nieważności umowy zawartej w sposób podstępny i wbrew zasadom współżycia społecznego. Sąd Rejonowy w Łomży wyrokiem z 1 marca 2019 roku uwzględnił powództwo prokuratora i ustalił nieważność umowy – informuje Prokuratura Krajowa.

Jak dodaje, zgodnie z obowiązującymi przepisami prokuratura posiada nie tylko uprawnienia do ścigania przestępstw, ale również występowania na rzecz osób poszkodowanych w postępowaniach cywilnych i administracyjnych.

– Działania takie podejmowane są szczególnie w interesie tych poszkodowanych, którzy z powodu swojej sytuacji ekonomicznej i życiowej nie są w stanie dochodzić swoich praw w sądzie przy pomocy profesjonalnego pełnomocnika – podsumowuje Prokuratura Krajowa.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU