REKLAMA

Posłuchać, dotknąć, posmakować… VI Festiwal Kultury i Sztuki

REKLAMA

Spektakl „Laska” w reżyserii Mariusza Pogonowskiego rozpocznie szósty już płocki Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. Historia powolnego tracenia wzroku zostanie zaprezentowana przez trzynastoosobową grupę niewidomych aktorów, pod nazwą „Poligon Black” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego.

Przedstawienie, inaugurujące tegoroczny festiwal, zaplanowano na sobotę, 24 września o godzinie 18.30.

PowiązaneTematy

– Utrata wzroku dla widzących to dramat. Trzeba mieć wiele determinacji, aby stanąć ponownie na nogi, nabrać dystansu do swoich słabości i przekroczyć granice. Nikt z nas nie przypuszczał, że stanie kiedyś na scenie jako aktor – mówi Ewa Ćwiek, niewidoma aktorka z zespołu „Poligon Black”.

W programie festiwalu znajdzie się 14 filmów z lat 2015-2016, wyświetlanych w NovymKinie Przedwiośnie. – Pokażemy filmy z ostatnich dwóch lat, aby widz niewidomy także był zorientowany, co dzieje się w kinie – mówi Renata Nych, przewodnicząca Stowarzyszenia „De Facto”, będącego organizatorem wydarzenia.

Prezydent Andrzej Nowakowski zwrócił uwagę na prorozwojowy charakter festiwalu, ponieważ w każdej edycji pojawiają się jakieś nowe propozycje. W tym roku na festiwalu zagości po raz pierwszy książka, za sprawą spotkania z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim. Zgodnie z tradycją, niewidomi goście festiwalu będą zwiedzać miasto z Płocką Organizacją Turystyczną, tym razem szlakiem Żydów płockich. Posmakują też potraw żydowskich. Będą to nawiązania do jednego z filmów pt. „Syn Szawła”.

Każdego roku organizatorzy zapraszają osobowości polskiego kina. Byli już na festiwalu m.in. Robert Więckiewicz, Andrzej Seweryn, Anna Nehrebecka czy Emilia Krakowska. Występowały też gwiazdy sceny muzycznej, jak Katarzyna Groniec, Anita Lipnicka i Maria Sadowska. W tym roku imprezę zaszczyci Joanna Kulig.

– Twórcy coraz częściej uświadamiają sobie konieczność tworzenia audiodeskrypcji (wersji dla osób niewidomych) już na etapie tworzenia obrazu. Odbiorcy niewidomi także mają potrzebę obcowania ze sztuką wizualną – twierdzą ambasadorowie festiwalu.

VI Festiwal Kultury i Sztuki (dla osób niewidomych) potrwa od 24 września do 1 października. Udział może wziąć w nim każdy, po uprzedniej rezerwacji.

mag