REKLAMA

Posadzą ponad 1800 drzew. A w piątek możecie zrobić to sami

REKLAMA

Miejski Zarząd Dróg zaczął wiosenne nasadzenia drzew przy płockich ulicach. Łącznie posadzi 657 drzew. Do końca roku płocka zieleń ma zwiększyć się do ponad 1800 drzew. Nowe drzewa zobaczymy m.in na ulicach Wyszogrodzkiej, Tysiąclecia i Grabówce. Na piątkową akcję sadzenia drzew zapraszają też organizatorzy akcji „Posadź #Drzewo dla Polski”.

Na te nasadzenia MZD zdobył dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie w wysokości 76 proc. kosztów kwalifikowanych. Całkowity koszt tych prac wyniesie ponad 692 tys. zł, dofinansowanie z WFOŚiGW – 502 tys. zł. Nowe drzewa znajdą się przy ulicach: Wyszogrodzkiej, Miodowej, Gałczyńskiego, Czwartaków, Grabówce, al. Armii Krajowej, al. Jana Pawła II, Łukasiewicza, Tysiąclecia, Dobrzyńskiej, przy Trasie ks. Popiełuszki, Tadeusza Mazowieckiego, ul. Sikorskiego, Portowej, Słonecznej, Kolegialnej oraz Otolińskiej.

Jakie drzewa zostaną posadzone?:
Lipa drobnolistna (Tilia Cordata) – obwód pnia 16-25 – 257 sztuk
Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica) – obwód pnia 18-20 – 5 sztuk
Klon zwyczajny (Acer platanoides ) – obwód pnia 16-20 – 284 sztuk
Klon tatarski (Acer tataricum) – obwód pnia 18-20 – 34 sztuk
Jarząb mączny (Sorbus aria Crantz) – obwód pnia 16-18 – 30 szt.
Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) – obwód pnia 16-18 – 15 szt.
Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) – obwód pnia 16-18 – 26 szt.
Kasztanowiec czerwony (Aesculus ×carnea) – obwód pnia 14-16 – 6 szt.
Termin realizacji – do końca maja 2017. Wykonawcą jest firma Arbor.

fot. materiały prasowe

Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta i ogrodnik miejski natomiast zaczną nasadzenia drzew na pozostałych terenach miejskich (nie przy drogach i ulicach) jesienią. Urząd Miasta otrzymał bowiem promesę dofinansowania od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Urząd Miasta posadzi – 7.531 szt. roślin ozdobnych, w tym: 588 drzew, 5.015 krzewów z czego: 567 szt. iglastych i 4448 szt. liściastych oraz 1.928 szt. innych roślin wieloletnich.

Nasadzenia będą odbywać się na:
– terenach parkowych Wzgórza Tumskiego,
– Parku na Górkach Podominikańskich,
– tzw. parku Rosicy na osiedlu Zielony Jar,
– skwerze przy al. Armii Krajowej/Monte Cassino,
– Parku Północnym,
– pasażu Kutrzeby
– pl. Lutyńskiego.

fot. materiały prasowe

Drzewa wyrosną także w wybranych miejscach: Stare Miasto, Kolegialna, Tysiąclecia, Kochanowskiego, Dworcowa, Wyszogrodzka, Dobrzyńska, Skarpa, Winiary, Międzytorze, Podolszyce Północ i Południe, Zielony Jar oraz Góry i ul. Grabówka.Ponad 600 kolejnych sztuk drzew planuje na jesieni posadzić Wydział Inwestycji i Remontów. Niezależnie od tych planów, w tym roku urządzone na nowo będą, także pod kątem nowej zieleni, plac Dąbrowskiego i al. Roguckiego.

Akcja „Posadź #Drzewo dla Polski”

Już w piątek, 21 kwietnia, na akcję „Posadź #Drzewo dla Polski” zapraszają płoccy samorządowcy, choć inicjatywa zorganizowana jest na terenie całego kraju.

Jak informują organizatorzy akcji, drzewka, krzewy, sadzonki są rozdawane za darmo. – Jest to protest w odpowiedzi na masowe wycinanie zieleni, które spowodowała liberalizacja przepisów dotyczących wycinki drzew – informuje Dorota Zakrzewska, koordynator projektu. Tłumaczy, że dzięki inicjatywie jednocześnie promowane jest sadownictwo, dbałość o naturę i otaczające nas środowisko.

– Już w piątek, 21 kwietnia od godz. 15 przed Galerią „Mazovia” w Płocku, będziemy rozdawać sadzonki mieszkańcom powiatu płockiego i Miasta Płocka! Każdy, kto wyrazi chęć na posadzenie drzewka w swoim najbliższym otoczeniu, będzie mógł to uczynić, tym samym wesprze szczytny cel, jakim jest troska o ekologiczną Polskę – zapraszają organizatorzy.

Do udziału w projekcie zapraszają m.in. Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka,
Członkowie Zarządu Powiatu Płockiego, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, Radni Powiatu w Płocku oraz Radni Miasta Płocka. Patronat nad ogólnopolską akcją sprawuje poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. plocczanin says:

    Dlaczego te drzewa sadzi eis tak gęsto ( w odległości max 2-3 metrów). Przecież po niedługim czasie tzreba je będzie przerzedzić bo będą się zacieniały. To nie sadzenie żywopłotu. Szkoda kasy na takie sadzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU