REKLAMA

Ponad 80 tysięcy osób dołączyło do Otwartego Funduszu Emerytalnego

REKLAMA

Polacy kolejny raz podjęli decyzję, gdzie będzie przelewana część ich składek emerytalnych. Na Otwarty Fundusz Emerytalny zdecydowało się ponad 80 tysięcy osób. 

Do okienka transferowego ZUS – OFE włączyło się w Płocku ponad 3498 osób, natomiast w całym kraju oświadczenie złożyło 160 tysięcy osób. Od 1 kwietnia do 31 lipca członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych i osoby posiadające subkonto w ZUS, zdecydowali o miejscu przeznaczenia drugofilarowej składki emerytalnej w wysokości 2,92%. W tej sprawie swoje oświadczenie złożyło ponad 158.251 osób. Niestety, przynajmniej 18% deklaracji zostało odrzuconych, ponieważ osoba składająca tego typu dokument nie była do tego upoważniona. Dlaczego? Otóż osoby, którym do emerytury brakuje 10 lat lub mniej, mają systematycznie przelewane składki z konta OFE na subkonto ZUS. Składanie oświadczeń nie jest w tym wypadku potrzebne.

PowiązaneTematy

W podsumowaniu wyraźnie widać przewagę Otwartego Funduszu Emerytalnego, do którego przystąpiło 88,5 tysiąca osób. Przelew całości składek do ZUS zadeklarowało 9,1 tysiąca, a więc znacznie mniej. Ponad 70% dokumentów to deklaracje osób w wieku pomiędzy 30. a 49. rokiem życia, z czego 52% stanowili mężczyźni.

Miesięczna kwota składek, o których przez cztery miesiące decydowali uczestnicy II filaru, wynosi niecałe 10 mln złotych. Tym samym, zgodnie ze złożonymi deklaracjami klientów do OFE, ZUS przelał za lipiec 7 mln złotych. Na subkontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pozostało natomiast 2,7 mln zadeklarowanych w okienku składek.

Przypomnijmy, że kolejne okienko transferowe ZUS – OFE odbędzie się za cztery lata, od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 roku.