Pomysł, który może uratować życie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Życie to największa wartość, jaką posiadamy. Nieraz wystarczy tylko chwila i możemy je stracić. Wiele sytuacji nie jest zależnych od nas. Często też chcemy, ale nie mamy możliwości uratowania komuś życia, bo zabraknie nam pod ręką sprzętu, który może nam w tym pomóc. A co gdyby w Płocku powstała sieć przenośnych defibrylatorów?

Na taki pomysł wpadła radna Daria Domosławka, która co i rusz na swoim koncie portalu społecznościowego umieszcza zdjęcia defibrylatorów z różnych miejsc i z różnych miast. Te niewielkie urządzenia zwane AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, ang. Automated External Defibrillator) naprawdę mogą uratować życie osób, u których została zatrzymana akcja serca. Takiego sprzętu jest zdecydowanie za mało w naszym mieście.

By Adrian Grycuk via Wikimedia Commons

Radna złożyła dwa projekty do Budżetu Obywatelskiego pt. „AED i Ty – to reakcja społeczeństwa ratuje życie”, w tym projekt ogólnomiejski i projekt osiedlowy dla osiedla Dworcowa. Pomysł nie jest najnowszy, bo Daria Domosławska inicjatywę montowania AED w mieście zapoczątkowała już w 2015 roku.

AED jest urządzeniem, które analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o konieczności defibrylacji. Jest to zabieg, polegający na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej   energii, w celu przywrócenia prawidłowego rytmu pracy serca. Wykonane działanie w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia pozwala na przeżycie w ok. 75% przypadków.

AED może być używany przez osoby posiadające wykształcenie medyczne, jak również przez osoby, które takiego wykształcenia nie mają.

Projekt ogólnomiejski

W projekcie zaplanowano zakup 10 sztuk defibrylatorów zewnętrznych i umieszczenie ich w następujących lokalizacjach:
– Centrum Aktywności Seniora ul. Otolińska 6 – 1 szt.
– Pasaż Roguckiego (przy planowanym budynku toalety miejskiej) – 1 szt.
– nabrzeże wiślane – budynek socjalny przy Sobótce – 1 szt.
– Zespół Szkół nr 2 ul. F. Chopina 62 – teren boiska typu „orlik” – 1 szt.
– Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 ul. Lasockiego 14 – 1 szt.
– siedziba Straży Miejskiej – mobilne AED w budynku straży miejskiej ul. Otolińska 10 – 2 szt.
– Stadion Miejski im. Bernarda Szymańskiego -1 szt.
– Park Północny (budynek toalety miejskiej) – 1 szt.
– Nowy Rynek (lokalizacja ściśle zależna od koncepcji przebudowy Nowego Rynku) – 1 szt.

W projekcie uwzględniono przeprowadzenie szkoleń dla osób przebywających w wymienionych lokalizacjach objętych projektem oraz prelekcje, pokazy i ćwiczenia dla mieszkańców Płocka. Wybierając   lokalizację dla AED, kierowano się zaleceniami Europejskiej Rady Resuscytacji, czyli umieszczaniem AED w miejscach użyteczności publicznej.

– Mobilne  AED pozostające do dyspozycji Straży Miejskiej będzie stanowiło doskonałe rozwiązanie w szybkim dostarczeniu urządzenia za pośrednictwem strażników miejskich patrolujących ulice do każdego miejsca na terenie miasta Płocka – przekonuje Daria Domosławska.

Program zakłada również zakup AED treningowego, który zostanie umieszczony w Urzędzie Miasta Płocka i będzie służył do przeprowadzania szkoleń i pokazów dla mieszkańców Płocka przez instytucje, posiadające w tym zakresie kompetencje. Każdy budynek, w którym zostaną umieszczone defibrylatory, będzie oznaczony znakami AED wg wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Zakupione defibrylatory zostaną zgłoszone na ogólnopolską mapę AED www.ratujzsercem.pl.

Projekt osiedlowy – osiedle Dworcowa

W projekcie osiedlowym zaplanowano następujące lokalizacje AED:
– Zespół Szkół nr 2 ul. F.Chopina 62, teren boiska typu „Orlik”,
– Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 ul. Lasockiego  14,
– Kościół św. Stanisława Kostki,
– AED do dyspozycji Straży Miejskiej w Płocku.

W projekcie uwzględniono również przeprowadzenie szkoleń dla osób przebywających w wymienionych lokalizacjach oraz prelekcje, pokazy i ćwiczenia dla mieszkańców osiedla Dworcowa.

Według podsumowania wytycznych z 2015 r., opublikowanych przez Europejska Radę Resuscytacji, wykonanie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od zatrzymania krążenia może skutkować przeżywalnością, sięgającą 50-70%. Osoby prowadzące RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową) mogą wykonać wczesną defibrylację, używając dostępnych publicznie i znajdujących się na miejscu zdarzenia automatycznych defibrylatorów zewnętrznych.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji