REKLAMA

REKLAMA

Pomagają osobom w kryzysie. Teraz realizują nowy projekt, związany z COVID-19

REKLAMA

Przeczytajrównież

Fundacja Miasto-Państwo już od kilku lat pomaga osobom, które zostały dotknięte różnymi zdarzeniami losowymi. To grupa osób zaangażowanych społecznie, dzięki której osoby w kryzysie mają namiastkę bezpieczeństwa. Teraz fundacja realizuje kolejny projekt, w którym przeciwdziałać będzie negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię Covid-19.

Od lutego 2019 roku w Płocku działa Fundacja Miasto-Państwo, której fundatorem jest Iwona Jóźwicka.

– Zaczynaliśmy na 3 Maja 18, prowadząc Freeshop i pralnię dla osób bezdomnych – wspomina założycielka fundacji. – Fundamentem działania naszej fundacji jest idea niesienia pomocy osobom potrzebującym, ludziom, którzy zostali dotknięci różnymi zdarzeniami losowymi i borykają się z wieloma przykrymi życiowymi sytuacjami – tłumaczy.

Osoby działające w Fundacji Miasto-Państwo za główny cel stawiają sobie niesienie pomocy osobom ubogim, bezdomnym, wykluczonym ze społeczeństwa, chorym, upośledzonym i prześladowanym.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.
Fot. Fundacja Miasto-Państwo

– Czyli wszystkim tym, którzy pomocy oczekują, a często nie mają siły czy śmiałości, żeby o nią prosić – precyzuje Iwona Jóźwicka. – Dbamy też o środowisko, ograniczając, na ile jest to możliwe, ingerencję człowieka i przemysłu w naturę oraz angażujemy się w odbudowę fauny i flory, które stanowią dobro niezbędne do naszego życia – wyjaśnia.

Jak podkreśla, cele te członkowie fundacji osiągają przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji i specyfiki kulturowej naszego kraju. Realizują zwłaszcza długotrwałe zadania z obszaru wykluczenia, kultury, ekologii czy dziedzictwa narodowego. Przede wszystkim jednak działają wspólnie, w gronie wielu zaangażowanych społecznie osób.

Przykłady działalności Fundacji Miasto-Państwo mogliśmy zauważyć w przestrzeni miejskiej.

– Zrealizowaliśmy m.in. projekt „Ogród społeczny dostosowany dla osób z niepełnosprawnością”, w którym pracę osobom niepełnosprawnym umożliwiają podwyższone rabaty. Ogród powstał przy Szkole Podstawowej nr 18 w Płocku i jest to pierwszy taki ogród w naszym mieście – zaznacza nasza rozmówczyni.

Fot. Fundacja Miasto-Państwo

Fundacja zorganizowała też zajęcia dla dzieci z drugiego obszaru rewitalizacji, podczas których dzieci dokonały niesamowitego wyczynu – wykonały własny aparat fotograficzny CAMERA OBSCURA. W Zakładzie Karnym w Płocku natomiast zorganizowano interaktywne warsztaty dla osadzonych pt. „Nowe życie – moja szansa”. Warsztaty poprowadziła Iwona Jóźwicka wraz z Izabelą Jankowską (przewodniczącą rady fundacji) i z wolontariuszką fundacji, Luizą Żukowską.

Dzięki zaangażowaniu osób z fundacji zrealizowano też niezwykle potrzebną akcję: „Gorący posiłek dla osób ubogich i dotkniętych bezdomnością”. Posiłki dla osób w kryzysie wydawane były w każdy piątek przy płockim teatrze, a później na parkingu fundacji, przy ul. 3 Maja 6.

Fot. Fundacja Miasto-Państwo

Dzięki porozumieniu z Bankiem Żywności, fundacja niesie także pomoc żywnościową osobom w kryzysie bezdomności (w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020). Przy tej akcji, za kontakt z Bankiem Żywności i dystrybucję żywności odpowiedzialni są panowie: wiceprezes fundacji Piotr Mierzwa oraz Tomasz Latarski, członek rady fundacji. Ich wsparcie ma też wymiar praktyczny – mówiąc żartobliwie, są mężczyznami, mogą więc unieść ciężary z żywnością na swoich barkach.

– Jesteśmy również w trakcie realizacji zadania z publicznego z zakresu Patriotyzm – Kultura, ochrona dóbr i dziedzictwa narodowego, dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego – „Święta miłości kochanej ojczyzny… Upamiętnienie bohaterów wojny polsko-bolszewickiej poległych pod Trzepowem”, które polega na renowacji mogiły bohaterów pochodzenia tatarskiego – wymienia Iwona Jóźwicka.




Na pomoc Fundacji mogą liczyć osoby prywatne – z sukcesem przeprowadzono zbiórki publiczne, np. na rzecz niepełnosprawnej Pani Basi, dla której zakupiono rotor rehabilitacyjny. Przy zakupie tego sprzętu nieoceniona okazała się merytoryczna pomoc Izy Schodowskiej, która jest członkiem rady fundacji, a z zawodu – rehabilitantem. Powodzeniem zakończyła się też zbiórka na rzecz niepełnosprawnych sportowców z Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie – dzięki akcji zakupiono sprzęt sportowy.

Fot. Fundacja Miasto-Państwo

Fundacja angażuje się również w życie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Wyszogrodzie. Uczestniczy we wszystkich urodzinach podopiecznych, a uśmiech na twarzach dzieci wywołują przekazywane im drobne prezenty.

– W swoje działania włączamy także działalność społeczność lokalną, na przykład dzieci ze szkoły podstawowej nr 18 w Płocku przekazały tzw. produkty niezdrowe dla dzieci z Ośrodka OW w Wyszogrodzie: nutelle, słodycze, płatki śniadaniowe czekoladowe, makarony, keczup czy sosy do makaronu. Są to produkty „niezdrowe”, bo dyrektorzy kierują się zasadami zdrowego żywienia i legalnie takich rzeczy nie mogą zakupić w celu żywienia podopiecznych. Ale kto z nas nie lubi słodyczy czy makaronu – śmieje się nasza rozmówczyni.

Fot. Fundacja Miasto-Państwo

Dla fundacji ważnym wydarzeniem były obchody 90-lecia objawień Faustynie Kowalskiej, jakie miały miejsce w Płocku. Z tej okazji członkowie fundacji ufundowali ogromny tort, który przekazali siostrom z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Niemal standardowym już działaniem są zbiórki kołder, koców czy ubrań, które są ogromnie potrzebne osobom bezdomnym, zwłaszcza w czasie zbliżającego się sezonu jesienno-zimowego.

Fot. Fundacja Miasto-Państwo

– Nasza praca fundacyjna, to praca zespołowa – podkreśla Iwona Jóźwicka. – Wspierają nas wolontariusze, w tym Bogusław Sobociński, Adam Wiśniewski czy Tomasz Jankowski. Współpracujemy też z innymi podmiotami, np. kołami gospodyń wiejskich, jak Borowice, Pierożanki czy Cieślinianki oraz z parafiami, bo przecież bez takiej kooperacji nie da się efektywnie pracować na rzecz ludzi w potrzebie. Dlatego wspieramy także działania innych fundacji, współpracujemy na przykład z Fundacją Piotra Nosarzewskiego Portal FM – Pomagamy Dzieciom – wymienia pani Iwona.

Teraz natomiast Fundacja Miasto-Państwo ogłasza nabór uczestników do projektu „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię Covid-19”.

Projekt adresowany jest do 20 osób niepełnosprawnych i 50 osób z ich otoczenia z powiatów gostynińskiego, ciechanowskiego i płockiego.

– Realizacja tego projektu ma na celu zaspokoić coraz bardziej widoczną społeczną potrzebę wsparcia społeczności w powrocie po izolacji wywołanej pandemią koronawirusa, a w szczególności ma wesprzeć w wychodzeniu z różnego typu kryzysów i zaburzeń psychicznych wywołanych izolacją – wyjaśnia Iwona Jóźwicka.

Karty zgłoszenia będą wydawane w biurze Fundacji Miasto-Państwo w Płocku przy ul. 3 Maja 6 lok.17:

  • 30-31 sierpnia w godz. 17.00-18.00
  • 1-3 września w godz. 16.00-18.00

Więcej szczegółów pod telefonem: 601-813-521 oraz 665-360-411.

Program finansowany jest z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny
REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU