REKLAMA

Połowa nastolatek była molestowana seksualnie

REKLAMA

Kolejny raz na całym świecie odbędzie się akcja „Nazywam się Miliard/One Billion Rising”. W tym roku kobiety zatańczą w dzień szczególny – 14 lutego, a zwracać będą uwagę na problem molestowania seksualnego kobiet i dziewczyn.

Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia. Formy molestowania były różne – od fizycznych, przez werbalne, po cybermolestowanie.

– Ofiarami molestowania seksualnego padają najczęściej kobiety: w domu, szkole, pracy, na ulicy, środkach komunikacji publicznej – tłumaczą organizatorzy akcji.

Z badań wynika, że:

 • fizycznych form molestowania seksualnego, takich jak niechciane dotykanie, przytulanie, całowanie doświadczyło 29% kobiet powyżej 15. roku życia,
 • werbalnych form – żartów i komentarzy z podtekstem seksualnym doświadczyło 24% kobiet,
 • 11% kobiet doświadczyło niewerbalnych form molestowania (w tym cybermolestowanie), takich jak niechciane, obraźliwe seksualnie jednoznaczne e-maile lub wiadomości SMS-y (Badania Agencji Praw Podstawowych z 2014 roku, str. 95-19).

Jak wyjaśniają organizatorzy, molestowanie seksualne to każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby, odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny.

Nie każdy wie, że na molestowanie seksualne mogą składać się nie tylko niepożądany kontakt fizyczny, niechciany dotyk, „obmacywanie”, ale również m.in.: • obelgi, uwagi, żarty, insynuacje z erotycznym podtekstem,
 • niewłaściwe komentarze na temat ubioru, wyglądu, wieku, stanu cywilnego,
 • posługiwanie się seksualnymi skojarzeniami,
 • nieakceptowane propozycje i sugestie,
 • nieprzyzwoite komentarze, gesty i spojrzenia,
 • dotykanie o charakterze seksualnym (przytulanie, poklepywanie, obejmowanie, podszczypywanie),
 • umieszczanie we wspólnej przestrzeni kalendarzy, plakatów, zdjęć itp. przedstawiających akty kobiece/ męskie,
 • przesyłanie liścików i e-maili z treścią o podtekście erotycznym.

Jak się okazuje, pomimo tak szerokiego problemu, aż 81% ofiar nigdy nie zgłosiło faktu molestowania policji, a zachowania podpadające pod kategorię molestowania w przestrzeni publicznej są w naszym społeczeństwie aprobowane kulturowo.

– Właśnie z tego powodu, 14 lutego wspólnie będziemy tańczyć i protestować przeciwko molestowaniu seksualnemu kobiet i dziewcząt. Jesteśmy solidarne z innymi kobietami! – zapraszają organizatorzy.

W Płocku akcja odbędzie się również 14 lutego o godz. 12 na Pasażu im. Vuka Karadźica. Wcześniej jednak, wraz ze Studiem Tańca Fame, odbędą się dwie próby układu choreograficznego. Próby odbędą się w Studiu Tańca Fame, 4 i 10 lutego o godz. 19.

Więcej informacji o akcji znajdziecie na stronie: feminoteka.pl. PetroNews jest patronem medialnym wydarzenia.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU