REKLAMA

REKLAMA

Podszedł do stołu, wybrał i… Trwa Festiwal dla osób niewidomych

REKLAMA

Przeczytajrównież

– Andrzej Seweryn jest z nami już trzeci raz, to wielki przyjaciel osób niewidomych. I za każdym razem jak spotyka się z nami robi swoiste święto polskiej poezji – mówiła nam prowadząca spotkanie Iwona Kaczmarek z Interaktywnego Klubu Filmowego Osób Niewidomych „Pociąg”.

W poniedziałek, 22 września, w Novym Kinie Przedwiośnie odbyło się spotkanie uczestników IV Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych pn. „Andrzej Seweryn zaprasza…”. Warto było przyjść, bo poezja w swoim przekazie potrafi obudzić w człowieku najczulsze struny wrażliwości. Aktor zaprezentował gościom utwory, wybrane z Księgi Psalmów. – Te psalmy, które wybrałem mają inny charakter niż te, które znacie – mówił Seweryn ze sceny. – Zaprezentuję piętnaście i przekonacie się, że psalmy to drapieżna i zadziorna poezja – kontynuował, wprowadzając w nastrój wieczoru.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Spotkanie z Andrzejem Sewerynem, to jeden z wielu punktów bogatego programu, odbywającego się właśnie w Płocku IV Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, zorganizowanego przez Stowarzyszenie De Facto. Płock w ten sposób staje się stolicą osób niewidomych i niedowidzących. Impreza rozpoczęła się w sobotę, 20 września, od filmu „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” i potrwa do 27 września. Ostatnim pokazem festiwalu będzie spektakl teatralny „Weekend z kochankiem” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego.

Do Płocka zjechało ponad sto osób z całej Polski, aby wziąć udział w spotkaniach związanych z filmem i samych filmach – tych nagradzanych i tych mniej znanych. Chodzi o kontakt z kulturą i sztuką filmową, do której na co dzień osoby niewidome nie mają, w ten sposób zorganizowanego, dostępu. Wszystkie filmy czy spektakle prezentowane na festiwalu są z przygotowaną na zlecenie Stowarzyszenia De Facto audiodeskrypcją, czyli dźwiękowym opisem, dzięki któremu osoba niewidoma lub niedowidząca dowiaduje się, jak wygląda obraz czy fotografia lub co dzieje się na scenie teatralnej albo w filmie, kiedy aktorzy  milczą. Audiodeskrypcja pozwala wyobrazić sobie słuchaczowi, co w danej chwili robi aktor, jaka jest barwa światła czy jak wygląda scenografia. To dla osób z wadami wzroku bardzo dużo, wiele w ich życie wnosi takie „tłumaczenie” – pozwala odebrać sztukę z jej wizualnym przekazem. Przykładem mogło być wczorajsze poetyckie spotkanie.




Kiedy zapadła cisza, bo aktor akurat podszedł do stołu gdzie leżały kartki, na których miał przygotowaną poezję, spokojnym i wyciszonym głosem powiedział: – A teraz podchodzę do stołu i przekładam kartki, wybieram psalmy, które dziś wam zaprezentuję. Wybrał i… popłynęła poezja w serca słuchaczy. Andrzejowi Sewerynowi odpowiednio za to podziękowali uczestnicy spotkania – gromkimi brawami.

Dodamy tylko, że wstęp na wszystkie spotkania Festiwalu jest wolny i każdy może na nie przyjść, co gorąco polecamy. Na kilka imprez związanych z festiwalem obowiązuje rezerwacja – wystarczy zadzwonić pod numer tel. 607- 155- 921.

Program festiwalu dostępny jest również na stronie internetowej www.defacto.org.pl.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny
REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU