Podsumowujemy rok – kalendarium wydarzeń 2013

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Co wydarzyło się w mijającym roku w naszym mieście? Jakie imprezy i wystawy warte są szczególnie zapamiętania? Przypominamy, czym 2013 rok zapisze się w naszej pamięci.

Styczeń

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Po raz 21. w Płocku zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Edycja tego finału największej akcji charytatywnej w Polsce, dedykowana była ludziom w podeszłym wieku, chorym na choroby przewlekłe. Pieniądze zebrane podczas akcji zostały podzielone. Połowa została przeznaczona na wsparcie terapii noworodków i niemowlaków, a druga część na wyposażenie szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Podczas finału WOŚP 13.01.2013 w Płocku zebrano kwotę 190 tys. zł.

Kalendarium (2)

150 Rocznica Powstania Styczniowego
Nietypowo uczczono 150. Rocznicę Powstania Styczniowego, bo rekonstrukcją historyczną „Ataku na odwach”. Wydarzenia te miały miejsce w Płocku, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Opartą na autentycznych faktach inscenizację przygotowały grupy rekonstrukcyjne z Przasnysza, Mochowa, Radomia i Płocka. 19 stycznia płocczanie mogli zobaczyć sam atak oraz scenę branki – przymusowo wcielanych Polaków do armii. W inscenizacji wzięło udział 50 osób, a ponad 200 oglądało niecodzienny spektakl.

Kalendarium (3)

Luty

Archeologiczne odkrycie
Grupa archeologów, prowadząca badania przy remoncie najstarszego skrzydła Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, natrafiła na sensacyjne znalezisko. Były to kości około 60 osób. Wiek kości był bardzo różny. Najstarsze pochodziły z XIII wieku, pozostałe z wieku XVI. W tym czasie kolegiata św. Michała pełniła funkcję nie tylko szkoły, ale także kaplicy.

Uczczono Witolda Lutosławskiego
Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, aby uczcić swojego patrona, którego setna rocznica urodzin przypadała na 25 stycznia, w lutym zagrała pierwszy z czterech koncertów, poświęconych artyście. Cykl nosił nazwę „Lutosławski in memoiam”. Z tej okazji do Płocka przyjechał światowej klasy dyrygent Vladimir Kiradjiev.

Marzec

Otwarcie Muzeum Żydów Mazowieckich
Z inicjatywy stowarzyszenia Synagoga Płocka powstało Muzeum Żydów Mazowieckich, w dawnej płockiej bożnicy. Nowo otwarte muzeum stało się ważnym miejscem na żydowskiej mapie Polski, a na mapie Płocka przybył kolejny ośrodek kulturalny. Na otwarciu obecny był ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. Dwóm salom wystawowym towarzyszy zaplecze konferencyjno-dydaktyczne, dzięki któremu muzeum zyskało miano płockiego Centrum Spotkań Kultur.

Kalendarium (4)

Bieg Wagarowicza
Od 22 lat w Płocku organizowany jest bieg wagarowicza. W XXI edycji biegu wzięło udział kilkuset uczniów z płockich szkół. Zawody odbyły się na terenie Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Piaska. Uczniowie rywalizowali na trzech dystansach. W sumie odbyło się dwanaście biegów. Pierwszy dzień wiosny, dzięki pomysłodawcom biegu stał się okazją do propagowania zdrowego trybu życia oraz promocji sportu i zdrowej rywalizacji wśród dzieci i młodzieży.

Wybory do Rad Osiedli
Mieszkańcy Płocka wybrali swoich przedstawicieli do Rad Osiedlowych. Spośród 623 startujących, płocczanie wybrali 315 nowych radnych osiedlowych. Frekwencja wyniosła 6,8%.

Kalendarium (5)

Kwiecień

I Kongres Kobiet Regionu Płockiego
Zorganizowany przez Fundację Kobiet Regionu Płockiego. Fundacja skupia grupę kobiet aktywnych, zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz inicjatywami społecznymi. Wywodzi się ze Stowarzyszenia „Czas Kobiety”. Zajmuje się organizacją spotkań, realizacją projektów, a przede wszystkim popularyzuje ideę równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Gościem specjalnym I Kongresu Kobiet Regionu Płockiego była doskonale znana polska aktorka Dorota Stalińska.

Kalendarium (6)

Alterstacja
Po raz II w Płocku odbył się cykl spotkań muzycznych. Alterstacja to imprezy prezentujące różne formy muzycznych inspiracji. Na dachu Galerii Handlowej Atrium Mosty odbył się „Koncert Na Dachu. 5 poziom wtajemniczenia”. Zagrały takie gwiazdy jak TSA i Hunter oraz młodzi muzycy: Klub Zdesperowanych Romantyków oraz Ghetto. Organizatorem imprezy był płocki POKiS.

Kalendarium (7)

Targi Edukacyjne
VI Płockie Targi Edukacyjne odbyły się w centrum sportowo- rekreacyjnym Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Wzięło w niej udział 70 instytucji. Organizatorami byli Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie filia w Płocku, Powiatowy Urząd Pracy, Miejski Urząd Pracy, Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica. Głównym celem Targów była prezentacja ofert edukacyjnych szkół publicznych i niepublicznych różnych szczebli, instytucji szkoleniowych oraz firm związanych z branżą edukacyjną. Oferta była skierowana do młodzieży stojącej przed wyborem dalszego kierunku nauki, ale również dla wszystkich, którzy są zainteresowani podniesieniem bądź zmianą swoich kwalifikacji. W imprezie wzięło udział ponad 1000 osób.

Maj

Piknik Europejski
XV edycja Pikniku Europejskiego przebiegała głównie w temacie motywów niemieckich. W ten sposób uczczono 25-lecie współpracy partnerskiej z miastem Darmstadt. Pierwszy dzień pikniku był dniem polsko-niemieckim, drugiego dnia przez ulice miasta ruszyła Parada Europejska, a trzeciego odbył się Bieg Europejski. Całe trzy dni w mieście były wypełnione międzynarodowymi imprezami.

Kalendarium (8)

Dni Historii Płocka i Jarmark Tumski
Po raz XXI odbyły się Dni Historii Płocka połączone z kolejną imprezą cykliczną w naszym mieście, równocześnie odbył też V Jarmark Tumski. Płockie ulice wypełniło 600 wystawców z różnych regionów Polski. Zgromadziły w sumie 600 wystawców. Przez trzy dni płocczanie i turyści licznie odwiedzali stoiska i towarzyszące tym dniom liczne imprezy kulturalne. Jarmark Tumski podzielony był na: Dzień Hiszpański, Dzień Myśliwski oraz Dzień Kolekcjonera. Dni Historii Płocka z kolei były wypełnione po brzegi szerokim programem imprez artystycznych i kulturalnych.

Czerwiec

Piknik Lotniczy
Po raz VI sympatycy lotnictwa z całej Polski mogli podziwiać wspaniałe samoloty nad wiślaną skarpą. Program obejmował dwa dni pokazów. Jednak i w tym przypadku, jak w majowych płockich imprezach, plany pokrzyżowała pogoda. Nie dotarło do Płocka wiele gwiazd lotnictwa, które miały się zaprezentować. Organizatorzy jednak nie odpuścili i drugiego dnia pokazy odbywały się zgodnie z programem. Nad Wisłą zaroiło się od fanów lotniczych pokazów. W niedzielę zakończono piknik efektownym pokazem „Żelaznych”.

Mercedesem po Wiśle
X jubileuszowa już edycja „Mercedesem po Wiśle” była bogata w atrakcje, między innymi na Starym Rynku wystąpiła Ania Rusowicz ze swoim zespołem. Przez dwa dni można było podziwiać niemal osiemdziesiąt klasycznych i zabytkowych Mercedesów. Impreza zgromadziła nie tylko płocczan, ale również wielu miłośników tych pięknych i dostojnych aut.

50-lecie „Morki”
„Morka”- Płocki Oddział Żeglarsko-Motorowodny PTTK, obchodził swoje 50-lecie. W pobliżu mola odbyła się kampania „Płock na fali”, która zgromadziła tłumy widzów. W trakcie jubileuszu prezydent odsłonił tablicę pamiątkową oraz odznaczył medalami Laude Probus: Wiesława Gazdę i Karola Witkowskiego. Imprezie towarzyszyły regaty. Niesamowity widok Wisły usianej żaglówkami wzbudzał ogromne emocje.

Kalendarium (9)

Lipiec

Audioriver
To już siódma edycja międzynarodowego festiwalu muzyki elektronicznej. Była pogoda, międzynarodowej sławy artyści i rekordowa liczba publiczności. Około 20 tysięcy osób bawiło się w Płocku. 70 artystów występowało na sześciu scenach. Koncertowicze bawili się od piątku do niedzieli. Festiwal zakończył się pełnym sukcesem.

Kalendarium (10)

Reggaeland
Podczas ósmego, największego w Polsce, festiwalu muzyki reegae na płockiej plaży bawiło się ponad 11 tys. osób. Pomimo deszczowej pogody, nie zawiodła publiczność i wykonawcy. Od piątku do niedzieli płynęła muzyka rodem z Jamajki. Wśród największych gwiazd nie zabrakło Shaggego który przyciągnął tłumy.
Festiwal Młodych-Polska Copacabana
Festiwal kultury chrześcijańskiej. Trwał cztery dni, które były wypełnione zabawą, muzykowaniem i ciekawymi warsztatami oraz modlitwą. Dla uczestników festiwalu zagrali artyści, którzy w swej twórczości nawiązują do wartości chrześcijańskich. Należały do nich, między innymi: Luxtorpeda czy Full Power Spirit.

Kalendarium (11)

ZOONOOOC
Pierwsza taka noc w Polsce. Zakrojona na szeroką skalę impreza zgromadziła w płockim ogrodzie zoologicznym około 400 osób z całej Polski. Spragnieni wrażeń turyści przybyli z różnych rejonów kraju. Wśród nocujących w płockim zoo były osoby w różnym wieku. Zdarzały się też rodziny z małymi dziećmi.

Sierpień

Polish Hip- Hop Festiwal
Fani hip-hopu zjechali do Płocka, aby uczestniczyć w stworzeniu największego tego typu festiwalu w Polsce. Różnił się on zdecydowanie od innych płockich festiwali, bo zaczął się od podwórkowej bitwy freestylowej – wzięło w niej udział 30 osób. Drugiego dnia publiczność przeniosła się na plażę, a tam na scenie zagrali, między innymi: Ya- Pa3, Sokół, Prezent czy Wujek Samo Zło.

Kalendarium (12)

Vistula Folk Festiwalu
To już II edycja festiwalu, który został wznowiony po 32 latach. Celem wskrzeszonej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki imprezy jest kultywowanie polskiej tradycji ludowej, a także prezentowanie kultur innych krajów. Dlatego też w tym roku obok polskich zespołów: Drewutnia i Dikanda, pojawili się artyści ze wszystkich stron świata, w tym z Meksyku, Indonezji i Słowacji. Przybli oni płocczanom swoją tradycję, sztukę ludową, rękodzieło oraz regionalne wyroby i specjały kuchni. Muzyczne występy ubogaciły pikniki i korowody ulicami miasta.

Night Power
Fani motoryzacji i dużych prędkości tym razem znaleźli coś dla siebie. Na zamkniętej dla ruchu ulicy Wyszogrodzkiej rywalizowało ze sobą 70 załóg w legalnych nocnych wyścigach samochodowych na 1/8 mili. Była to czwarta, finałowa runda tegorocznej edycji wyścigów.
Zawodnicy Night Power 2013 w Płocku ścigali się w siedmiu klasach: mini, street, street+, Diesel, turbo fwd, turbo rwd/awd, open. Jeden z samochodów był opatrzony barwami Płocka.

Wrzesień

Memoriał Wagnera
To memoriał z 10-letnią tradycją, jednak po raz pierwszy odbywał się w Płocku w Orlen Arenie. Było to doskonałe miejsce, by zaszczepić modę na siatkówkę wśród młodych ludzi. Turniej został rozegrany w ciągu dwóch dni, na dwa tygodnie przed mistrzostwami Europy. Wzięły w niej udział drużyny z czterech krajów: Holandii, Niemiec, Rosji i Polski. W rezultacie cały turniej wygrali biało-czerwoni.
Dzień Integracji i Aktywności osób niepełnosprawnych
Podczas tego dnia zaplanowano mnóstwo atrakcji dla osób z dysfunkcjami. Oprócz VII Płockich Targów Pracy Osób Niepełnosprawnych, odbywały się tego dnia warsztaty artystyczne, piknik integracyjny, konkursy z nagrodami oraz spektakl w wykonaniu niepełnosprawnych aktorów. Swoje stoiska zaprezentowały firmy zainteresowane zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, stowarzyszenia, fundacje, urzędy pracy oraz instytucje zajmujące się na co dzień wsparciem tej grupy osób.

Zakończenie sezonu motocyklowego
Nawet organizatorów zaskoczyła frekwencja tej imprezy. Motocykliści zjechali się z całego kraju. Zaczęła się na Starym Mieście, a skończyła na nadwiślańskiej plaży. Wzięło w niej udział około 1200 jednośladów i zabytkowych aut. Na specjalnie przygotowanym torze z rampami do skoków, zapierające dech w piersiach akrobacje prezentowali zawodnicy Sky Fighters. Artur Puzio, mistrz Polski w FMX (freestyle motorcross – sport motorowy), Zdenek Fusek z Czech i Damian Sulej wykonywali szalone ewolucje na rampach.

Październik

Święto Latawca
Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej zebrały się całe rodziny. Pogoda na puszczanie latawców była idealna. Latające konstrukcje królowały na płockim niebie, ku uciesze dzieci. Pomysłowość konstruktorów zaskoczyła jury wielokrotnie. Modele latawców były wykonane z przeróżnych materiałów, od zwykłej foli po super lekki pergamin. Zawody rozgrywane były w poszanowaniu ducha zdrowej rywalizacji. A główny cel, czyli wypoczynek na świeżym powietrzu, bez wątpienia został osiągnięty.

Kalendarium (13)

Zmarł Tadeusz Mazowiecki
Pochodzący z Płocka pierwszy niekomunistyczny premier powojennej Polski. Miał 86 lat. Działacz opozycji. Współtwórca Okrągłego Stołu. Od 2010 roku pełnił obowiązki doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw polityki krajowej i zagranicznej. W 2000 roku mieszkańcy Płocka uznali Tadeusza Mazowieckiego za Płocczanina Stulecia, a w 2011 roku uhonorowano go tytułem Honorowego Obywatela Płocka.

Bieg Tumski
Po raz XXII odbył się Bieg Tumski, jak co roku do rywalizacji stanęli uczniowie płockich i podpłockich szkół. Wzięło w nim udział 700 dzieci i młodzieży. W 14 biegach wzięli udział uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Najmłodsi mieli do pokonania 1200 m, a najstarsi – 2400 m. Zabawa była przednia, a rywalizacja nie najważniejsza. Na uczestników czekał na mecie ciepły posiłek.

Listopad

Donald Tusk z wizytą
Premier naszego kraju odwiedził Płock i spotkał się tu z rodziną państwa Sochockich. Wizyta jednak nie była przypadkowa. Związana była ze sławnym już listem, jaki napisał do premiera Marcin Sochocki. Niecodzienne odwiedziny wzbudziły mnóstwo kontrowersji i dyskusji, nie tylko w Płocku, ale także w całym kraju.

Finał „O Liść Dębu”
Jubileuszowa bo 25. edycja ogólnopolskiego konkursu o „Liść Dębu” miała swój finał w Pałacu Ślubów. Podczas gali wręczono nagrody laureatom. Do konkursu zgłosiło się 170 poetów z całej Polski. Wśród laureatów zabrakło płockich twórców. Wiersze nagrodzonych i wyróżnionych poetów trafiły do książki. Finałową galę uświetnił występ Olgi Bończyk.

Bieg Niepodległości
VII edycja Biegu Niepodległości, pomimo złej pogody, spotkała się z dużym odzewem mieszkańców. Z biało-czerwonymi flagami wystartowali płocczanie, aby w ten właśnie sposób uczcić 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Bieg składał się z dwóch części, patriotycznej i sportowej. Dystans, jaki mieli biegacze do pokonania to 2000 metrów.

Kalendarium (14)

Grudzień

Miss Polski
Gala finałowa konkursu na najpiękniejszą Polkę odbyła się w Orlen Arenie. Tytuł Miss Polski 2013 trafił do Ady Sztajerowskiej z Piotrkowa Trybunalskiego. Prowadzącymi imprezę byli Paulina Sykut i Krzysztof Ibisz. Galę transmitowała na żywo telewizja Polsat. Zdobywczyni korony będzie reprezentować nasz kraj w Londynie na wyborach Miss World 2014.

Kalendarium (1)

Lena Rowicka

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji