REKLAMA

Podolszyce staną się centrum folku. Zobacz plan Vistula Festival

REKLAMA

W środę, 21 sierpnia w Płocku rozpoczyna się Vistula Folk Festival. Podczas pięciodniowej imprezy zaprezentują się zespoły z czterech stron świata, będzie można skosztować lokalnych specjałów i kupić wyroby rzemieślnicze, a ulicami przejdą barwne korowody.

Pierwszego dnia – podczas koncertu otwierającego imprezę – scena Vistula Folk Festival zamieni się w kulturowy tygiel. Wystąpią na niej koncertujące na całym świecie zespoły folklorystyczne: Lipovec ze Słowacji, Radost z Białorusi, Ballet Folklórico de Tamaulipas z Meksyku oraz S1 Bisnis Prasetiya Mulya Group z Indonezji. Podczas tych występów publiczność usłyszy lokalną muzykę oraz zobaczy tradycyjne stroje ludowe i tańce.

PowiązaneTematy

Nowością w programie festiwalu jest uruchomienie sceny folk. W piątek, 23 sierpnia w Parku Północnym na Podolszycach posłuchamy grup, dla których inspiracją jest światowa muzyka. W twórczości zespołu Dikanda odkryjemy wpływy Orientu oraz bałkańskiego i cygańskiego folku. Grupa, która koncertowała m.in. na Montreux Jazz Festival oraz budapeszteńskim Sziget Festival słynie z tego, że zabiera słuchaczy w muzyczne wyprawy po całym świecie. Formacja Drewutnia również proponuje podróż – tym razem jednak bardziej historyczną. Kapela czerpie z muzyki ziem II Rzeczpospolitej. W jej repertuarze są więc zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Ostatnim punktem programu sceny folk będzie koncert zespołu InoRos, który łączy charakterystyczne dźwięki Podhala i Karpat z popową stylistyką.

Sobotnią odsłonę Vistuli zainauguruje korowód złożony z artystów biorących udział w festiwalu oraz widzów. Barwna parada przejdzie ulicami miasta do amfiteatru, gdzie odbędzie się koncert zamykający całą imprezę.

Tegorocznej edycji Vistula Folk Festival towarzyszyć będzie wioska festiwalowa, gdzie prezentowane będzie rzemiosło ludowe i rękodzieło. Vistula będzie miała także własne Kino Na Łące. W jego repertuarze pojawi się animacja Kamila Polaka, pt. „Świteź” będącą adaptacją ballady Adama Mickiewicza, a także kultowa komedia „Żona dla Australijczyka” Stanisława Barei, w której wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Festiwal, w niedzielę 25 sierpnia, zakończy ekumeniczna msza święta w płockiej katedrze.

Vistula Folk Festival, 21-25 sierpnia 2013, Płock – Park Północny i amfiteatr
wstęp na wszystkie wydarzenia wolny; na koncert w amfiteatrze 24 sierpnia obowiązują bezpłatne zaproszenia dostępne w POKiS.

PROGRAM II Vistula Folk Festival
21 sierpnia (środa)
godz. 19 – 22 – Koncert otwarcia z udziałem zespołu folklorystycznego LIPOVEC (Słowacja), S1 Bisnis Prasetiya Mulya Group (Indonezja), Ballet Folklórico de Tamaulipas (Meksyk), ROMANASUL (Rumunia), RADOST (Białoruś), ZPIT WISŁA, HZPiT Dzieci Płocka.
Miejsce: Park Północny (Podolszyce Północne). Wstęp wolny.

22 sierpnia (czwartek)
godz. 20.30 – 23.30 – Kino Na Łące – plenerowe pokazy filmów „Świteź” i „Żona dla Australijczyka”.
Miejsce: Park Północny (Podolszyce Północne). Wstęp wolny.

23 sierpnia (piątek)
godz. 17 – Scena Folk – koncert z udziałem zespołów: Dikanda, Drewutnia, InoRos oraz kapel zespołów uczestniczących w II VFF i zespołów regionalnych z okolic Płocka.
Miejsce: Park Północny (Podolszyce Północne). Wstęp wolny.

24 sierpnia (sobota)
od godz. 17 – Korowód ulicami Płocka
Miejsce: Nowy Rynek – amfiteatr

godz. 19 – 22 – Koncert zamknięcia
Miejsce: amfiteatr. Wstęp wolny (na podstawie zaproszeń dostępnych w POKiS).

25 sierpnia (niedziela)
godz. 10 – ekumeniczna msza święta z udziałem zespołów folklorystycznych w ramach II Vistula Folk Festival / Nadwiślańskiego Festiwalu Folklorystycznego. Miejsce: katedra.

Imprezy towarzyszące: Wioska festiwalowa na Podolszycach Północ – prezentacja rzemiosł, jadła i rękodzieła.