REKLAMA

Pochód 1-majowy nadal żywy

REKLAMA

Święto Pracy, czy też Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to międzynarodowe święto klasy robotniczej. Na świecie święto 1 Maja obchodzone jest od 1890 roku, natomiast w Polsce ten dzień jest świętem państwowym od 1950 roku. I, pomimo że nie ma już obowiązku uczestnictwa w pochodach pierwszomajowych, to ta tradycja przetrwała.

Przypomnijmy, że Święto Pracy w 1889 roku wprowadziła II Międzynarodówka, dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Wówczas odbył się tam strajk, będący częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

PowiązaneTematy

W Płocku, jak co roku, Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprosił na obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. W poniedziałek, 1 maja o godz. 10 na Starym Rynku w Płocku, zebrali się uczestnicy tegorocznego pochodu. Ze Starego Rynku kilkadziesiąt osób z flagami Polski i Unii Europejskiej ruszyło w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty, następnie dotarło do pomnika Władysława Broniewskiego, by zakończyć marsz piknikiem rodzinnym przy ul. Rybaki.

– Przyłączmy się do międzynarodowych obchodów 1 Maja i razem uczcijmy najważniejsze święto w kalendarzu ludzi pracy – zachęcała przed pochodem Litosława Koper, przewodnicząca SLD w Płocku. – Wspomnijmy chwalebne karty długiej historii ruchu robotniczego. Przypomnijmy o problemach i potrzebach klasy pracującej i pokażmy, że wciąż jesteśmy ważną częścią polskiego społeczeństwa, która potrafi upomnieć się o należne jej prawa – zapraszała przewodnicząca.