REKLAMA

Po co nam w Płocku tężnie?

REKLAMA

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego jednym ze zgłoszonych projektów jest inicjatywa wybudowania w Płocku tężni solankowej. Nie jest to nowy pomysł – radni Michał Sosnowski i Tomasz Kominek od jakiegoś czasu usiłują przekonać władze miasta do tego projektu. Czy teraz się uda? I po co w Płocku tężnie?

Tężnia solankowa według pomysłodawców ma powstać na osiedlu Winiary. Dlaczego akurat tam?

– Niestety, ku naszemu zdziwieniu, pomysł powstania tężni w Płocku nie zmieścił się w strategii działania wiceprezydenta Jacka Terebusa, który odrzucił projekt, pomimo ogromnego poparcia pomysłu ze strony mieszkańców – mówi radny Tomasz Kominek, jeden z pomysłodawców tężni w Płocku. – Nie poddajemy się jednak i wykorzystujemy do realizacji Budżet Obywatelski. O lokalizacji na osiedlu Winiary zdecydowała bliskość tzw. płuc miasta, czyli ogrodów działkowych, a także szpitala. Przychylna tej lokalizacji była również Rada Osiedla, więc postanowiliśmy połączyć siły. Stąd w projekt, oprócz mnie i Michała Sosnowskiego, zaangażowała się również pani Anna Cybart – tłumaczy.

Po co w Płocku tężnia? – To, w jakim środowisku żyjemy, każdy z nas wie – mówi Tomasz Kominek. – Powinniśmy więc realizować wszystkie pomysły, które pomagają, nawet w niewielkim stopniu, wspomóc zdrowie płocczan. Wychodzimy naprzeciw chyba największemu problemowi jaki jest w naszym mieście, czyli jakości tego powietrza. Każdy z nas wie, z jakiego powodu to powietrze jest takie, a nie inne, i nie zamierzam tu rozwijać tego wątku. Ważne jest to, co twierdzą specjaliści, że przebywanie w pobliżu tężni solankowych wpływa korzystnie na nasze drogi oddechowe – argumentuje radny.

Płock nie będzie drugim Ciechocinkiem

Potwierdza to inwestowanie w  tężnie w całej Polsce. Na przykład w Łodzi tężnie budowane są nawet przez spółdzielnię mieszkaniową, która niedawno postawiła drugi taki obiekt, w pobliżu już istniejącego.

Tężnia, według projektu, ma powstać na osiedlu „Winiary”, między ogrodami działkowymi a ul. Macieszy. – Jest to miejsce otoczone drzewami i krzewami, w pobliżu Rodzinnych Ogrodów Działkowych – piszą organizatorzy akcji budowy tężni. – Dzięki takiemu położeniu, uda się wokół tężni wytworzyć mikroklimat, a cała instalacja stanie się doskonałym azylem dla spacerujących matek z dziećmi, seniorów i wszystkich, którzy będą chcieli odetchnąć lepszej jakości powietrzem – dodają.

Planowana lokalizacja tężni, fot. profil facebook.com/teznianawiniarach
Planowana lokalizacja tężni, fot. profil facebook.com/teznianawiniarach

Jak czytamy w uzasadnieniu realizacji tej inwestycji:(…)sprzyjałaby ona poprawie stanu zdrowia mieszkańców osiedla i naszego miasta. Stałaby się na pewno dużą atrakcją turystyczną. Mikroklimat, który wytwarzałby się wokół tężni, zbliżony byłby do klimatu nadmorskiego. Uporządkowano by zaniedbany teren, powstałaby aleja spacerowa z ławeczkami do wypoczynku.

W założeniach, w tym miejscu powstać miałaby tężnia o konstrukcji z drewna sosnowego lub świerkowego, zaopatrzona w pompę wypełnianą solanką z obiegiem zamkniętym.

Fot. teznia-solankowa.pl
Fot. teznia-solankowa.pl

Biorąc pod uwagę wysoką zachorowalność płocczan na nowotwory dróg oddechowych, a także ostatnią zauważalną aktywność koncernu w fundowaniu nam odorowych atrakcji, wydaje się, że stworzenie takich miejsc, w których będzie można pooddychać zdrowszym powietrzem jest nie tylko wskazane, ale i konieczne. Efektów na pewno nie zauważymy od razu. Nie poprawi też powietrza jedna tężnia. Jednak od czegoś trzeba zacząć i – chociaż zazwyczaj staramy się zachować bezstronność – ten pomysł wzbudza nasze cieplejsze odczucia.

Na projekt w Budżecie Obywatelskim może głosować każdy mieszkaniec Płocka (zameldowany na pobyt czasowy lub stały), który ukończył 16. rok życia. Głosowanie trwa od 17 września (najbliższa sobota) do 2 października br., a swój głos można oddać poprzez:

  • SMS na numer 886-786-379 o treści „BOP5.PESEL.imię i nazwisko.25”
  • po zalogowaniu na stronę mojemiasto.plock.eu
  • osobiście, po okazaniu dokumentu i numeru PESEL. Stały punkt: Urząd Miasta Płocka pok. 221A (Zespół komunikacji społecznej) i punkty na osiedlach.

Przypominamy, że każdy może oddać jeden głos na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt osiedlowy. Projekt tężni ma numer 25 i jest osiedlowy.

Zakwalifikowane projekty V edycji Budżetu Obywatelskiego. Na co możemy głosować?

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU