REKLAMA

REKLAMA

Po co nam posłowie? Co zrobili dla naszego miasta w kończącej się kadencji?

REKLAMA

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października. Do 7 września należy zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 15 września mamy poznać wszystkich kandydatów na posłów i senatorów. Kampania trwa, widać to wyraźnie na terenie naszego miasta i powiatu. VII kadencja Sejmu dobiega powoli końca. W sejmowych ławach zasiada 10 posłów z naszego okręgu. Jaką aktywnością się wykazali? Sprawdziliśmy.

Przeczytajrównież

Okręg wyborczy nr 16 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta Płocka na prawach powiatu oraz powiatów: ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego i żyrardowskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001 roku. Wybieranych jest w nim 10 posłów. Siedzibą okręgowej komisji wyborczej jest Płock.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

W 2011 r. wybraliśmy reprezentujących nas posłów. W sejmowych ławach zasiedli: przedstawiciele PiS-u: Wojciech Jasiński, Maciej Małecki, Marek Opioła i Robert Kołakowski, PO: Julia Pitera, Mirosław Koźlakiewicz i Elżbieta Gapińska, PSL-u: Waldemar Pawlak i Piotr Zgorzelski, a Ruch Palikota jako jedyny reprezentuje Paweł Sajak.

Zanim pokusimy się, by przedstawić Wam aktywność naszych parlamentarzystów, przeczytajcie, jakie mają uprawnienia. Jakich narzędzi mogą używać, by dbać o nasze interesy?

Co może poseł?

Poseł może brać udział w dyskusjach i głosowaniu na forum izby oraz w jej organach, przysługuje mu czynne i bierne prawo wyborcze do organów Sejmu, składanie wniosków, zrzeszanie się w kluby i koła poselskie. Organem Sejmu są komisje sejmowe, które powoływane są w celu rozpatrywania i przygotowywania spraw stanowiących przedmiot prac Sejmu, wyrażania opinii w sprawach przekazanych pod ich obrady przez Sejm, Marszałka Sejmu lub Prezydium Sejmu, kontroli sejmowej w zakresie określonym Konstytucją i ustawami. I tak np. mamy Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa czy też Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka (łącznie jest ich aż 27).

Posłowie mają prawo wystosowania interpelacji, czyli pisemnego pytania kwestionującego jakieś działania związane z polityką państwa, zapytań do rządu lub konkretnego ministra, do prezesa NIK lub do prezesa NBP oraz  do interwencji poselskich, które nakładają na instytucje publiczne i jednostki gospodarki niepaństwowej obowiązek udzielenia posłom w terminie 14 dni informacji o stanie sprawy, w której poseł podjął interwencję.

Aktywność posłów z naszego okręgu

Jasno więc wynika, że posłowie dysponują dużymi uprawnieniami, pozwalającymi im informować, interweniować, debatować oraz kontrolować decyzje, stan obecny i wszelkie kwestie związane z polityką państwową, ale i regionalną. Czy więc zajmują ich sprawy okręgu, z którego zostali wybrani? Jak korzystają z tych praw? Pokusiliśmy się o małe zestawienie, które – choć jest statystyką – pokazuje w pewien sposób aktywność poselską osób, które zostały wybrane w naszym okręgu. Pod uwagę wzięliśmy ilość wystąpień na posiedzeniach sejmowych, ilość interpelacji, którym nadano bieg, a w nich dodatkowo odszukaliśmy te, które dotyczyły Płocka lub powiatu płockiego.

poslowie_aktywnosc
Opracowanie: redakcja PetroNews

Wyniki naszego zestawienia

W czołówce najbardziej aktywnych polityków (w tabeli zaznaczonych pogrubieniem) tylko jeden pochodzi z naszego miasta i ma w nim biuro poselskie. To przedstawiciel PSL, Piotr Zgorzelski. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego interweniował, wystosowując interpelacje aż 189 razy, w tym 6 z nich dotyczyło Płocka lub powiatu. Zajmowały go zagadnienia: sprzedaży Orlen Ochrony, niepokojącego stanu zanieczyszczenia środowiska w Płocku, sytuacja na płockiej kolei, budowa linii kolejowej Płock-Modlin, trudna sytuacja ekologiczna na terenie Płocka i powiatu płockiego oraz budowa nowego węzła autostradowego na terenie województwa mazowieckiego, umożliwiającego łatwiejszy dostęp do autostrady A1 mieszkańcom powiatu płockiego i gostynińskiego. Dodać należy, że poseł w ubiegłym roku kandydował na stanowisko prezydenta naszego miasta, a z mieszkańcami Płocka i powiatu płockiego spotyka się za każdym razem, kiedy nie przebywa w Sejmie. Aktywnie działa w mediach społecznościowych, lokalnym mediom nie odmawia komentarzy.

Biuro w Płocku posiada także Elżbieta Gapińska. Posłanka zaliczonych wystąpień i interpelacji poselskich ma mniej, bo zabierała głos 50 razy, sformułowała 38 interpelacji, a 5 z nich dotyczyło naszego miasta. Posłankę interesowała sprawa budowy północnej i północno-zachodniej obwodnicy Płocka, transportu substancji niebezpiecznych przez miasto,  trzykrotnie pytała też o infrastrukturę transportową miasta Płocka i okolic oraz regionu płockiego. Przyznać należy, że posłanka aktywnie uczestniczy w życiu naszego miasta, pojawiając się na większych i mniejszych uroczystościach, prężnie działa także w mediach społecznościowych oraz komentuje bieżące wydarzenia na potrzeby lokalnych mediów.

Ostatnim posłem w naszym rankingu, którego biuro zlokalizowane jest w naszym mieście, jest Wojciech Jasiński, który wprawdzie zabierał głos na sejmowych posiedzeniach 36 razy, ale napisał tylko 14 interpelacji, co plasuje go na przedostatniej pozycji. Niestety, żadna z nich nie dotyczyła naszego miasta. Inaczej jest w mediach społecznościowych – na facebooku poseł regularnie komunikuje się z wyborcami, publikując autorskie teksty i spostrzeżenia, dotyczące aktualnych wydarzeń.

Okazuje się, że poseł, który wygrywa w naszym rankingu pod względem interpelacji ogółem, ale i tych, dotyczących Płocka to Marek Opioła, mający biuro w Płońsku. Poseł sformułował 279 interpelacji, a wśród nich jest 12, które dotyczyły naszego miasta. Pytał o przyczyny zaprzestania pogłębiania Wisły w regionie Płocka, perspektywy na przebieg trasy ekspresowej S10 w sąsiedztwie miasta Płocka, perspektywy na budowę linii kolejowej Modlin-Płock, zamiary sprzedaży Orlen Ochrony sp. z o.o., decyzję dotyczą sprzedaży Orlen Ochrony sp. z o.o., likwidację gminnych posterunków Policji w powiecie płockim, możliwość dodania do listy linii o szczególnym znaczeniu państwowym linii kolejowej relacji Modlin-Płock, likwidację gminnych posterunków Policji w powiatach: ciechanowskim, gostynińskim, mławskim, płockim grodzkim, płockim ziemskim, płońskim, przasnyskim, sierpeckim, sochaczewskim, żuromińskim i żyrardowskim, koszty analizy partnerstwa publiczno-prywatnego dotyczącego Szpitala św. Trójcy w Płocku, badania jakości powietrza w Płocku, niepokojąco wysokie wskaźniki umieralności na raka oskrzeli i płuc w Płocku, możliwość udzielenia wsparcia dla sekcji piłki nożnej Wisły Płock oraz dla Stowarzyszenia Sportu Młodzieżowego Wisły Płock przez PKN Orlen SA. Na swoim profilu w mediach społecznościowych regularnie publikuje posty, choć nie zabiega o „lajki”, jego stronę lubi nieco ponad tysiąc osób. W Płocku pojawia się sporadycznie, przy okazji konferencji prasowych.




Paweł Sajak, parlamentarzysta, którego biuro znajduje się w Żyrardowie, pytał o Płock 6 razy, ogółem formułując 41 interpelacji. W swoich zapytaniach podnosił kwestie budowy północnej i północno-zachodniej obwodnicy Płocka, wpływu przemysłu petrochemicznego na zdrowie obywateli Płocka, transportu materiałów niebezpiecznych przez Płock do Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA, publicznego Gimnazjum im. Polskiej Organizacji Zbrojnej w Bodzanowie w powiecie płockim, dwukrotnie pytał też o placówki oświatowe w powiecie płockim. Poseł ten prowadzi prywatny profil w mediach społecznościowych, z rzadka uzupełniając go informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej, społecznej czy gospodarczej. W Płocku pojawia się równie rzadko.

Pięciokrotnie w swoich zapytaniach wątek Płocka i powiatu podejmował poseł Maciej Małecki. Ogółem ten poseł sformułował 172 interpelacje, co daje mu trzecie miejsce w naszym zestawieniu pod tym względem. Biuro poselskie Macieja Małeckiego znajduje się w Sochaczewie. Poseł w swoich interpelacjach podejmował kwestie związane z planowaną likwidacją posterunków Policji w Słubicach, Staroźrebach i Słupnie w powiecie płockim, dwukrotnie pytał o losy kompostowni w Ciółkowie w powiecie płockim, wskazując na jej niebezpieczną dla zdrowia mieszkańców działalność, interesowały go także prace przeciwpowodziowe prowadzone w korycie Wisły na odcinku od Świniar do Kępy Polskiej oraz na odcinku między Płockiem a Wyszogrodem. Poseł udziela się w mediach społecznościowych, uczestniczy w życiu lokalnych społeczności, do Płocka jednak przyjeżdża rzadko.

Poza zestawieniem powinna znaleźć się Julia Pitera, bo ta posłanka, choć nie wystosowała ani jednej interpelacji dotyczącej naszego miasta lub powiatu, w 2014 r. została eurodeputowaną.

Dwaj posłowie z Ciechanowa – Robert Kołakowski i Mirosław Koźlakiewcz oraz posłanka z Żyrardowa – Beata Rusinowska rzadko udzielali się na posiedzeniach sejmowych, a sprawy naszego miasta raczej nie są im bliskie, bo nie pytali o Płock ani razu.

Zestawienie zamyka Waldemar Pawlak, były premier i poseł PSL. Polityk, którego biuro poselskie znajduje się w Gostyninie, na posiedzeniach sejmowych głos zabierał 18 razy i złożył tylko jedna interpelację, wspólnie z grupą posłów. Poseł prowadzi swój profil w mediach społecznościowych, publikując komentarze polityczne i gospodarcze oraz relacje z wydarzeń, w których brał udział. W Płocku pojawia się często, spotykając się z mieszkańcami naszego miasta podczas lokalnych uroczystości.

Zapytaliśmy byłego premiera Polski, z czego wynikają w jego przypadku takie statystyki?

– Sama obecność na posiedzeniach Sejmu, Komisjach czy zgłaszanie interpelacji jeszcze nie świadczy o sukcesach posła – powiedział nam Waldemar Pawlak. – Myślę, że tu liczy się skuteczność, tego oczekują od nas wyborcy – dodał polityk.

Waldemar Pawlak podał też przykłady swoich działań w Sejmie. – Dzisiaj możemy mówić o skutecznie przeprowadzonej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, którą udało się uchwalić z korzyścią dla obywateli, mimo oporów administracji i dużych koncernów energetycznych. Udało się również uchwalić ważne – także dla Płocka i okolic – rozwiązania dla mikroinstalacji, czyli instalacji przydomowych, z których mogą korzystać tysiące mieszkańców naszego regionu, dzięki którym już dzisiaj powstaje wiele atrakcyjnych miejsc pracy w naszym najbliższym otoczeniu. W tym roku weszła w życie ustawa o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej, a prezydent niedawno podpisał ustawę, znoszącą obowiązek dodatkowego kosztownego szkolenia kierowców służb pożarniczych. To przykłady bardzo konkretnych działań, również dla mieszkańców Płocka i okolic. Aby dokonywać zmian w naszym kraju, należy skutecznie działać, samo zgłaszanie interpelacji często niewiele wnosi do życia publicznego – wyjaśnił aktualny poseł i kandydat do Senatu.

Przyjmując argumenty Waldemara Pawlaka, rozpoczynamy serię wywiadów z aktualnymi posłami, z których dowiecie się nieco więcej szczegółów o ich działalności.

A Wy co sądzicie o naszym zestawieniu? Czy miarą aktywności posła jest ilość złożonych interpelacji i wystąpień w Sejmie? Jak oceniacie działania „naszych” posłów w mijającej kadencji? Czekamy na Wasze komentarze.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 5

  1. Kleofaz says:

    Zgadzam się, oddział desantowo-spadochronowy w tym roku wyjątkowo liczny ;)

  2. Elka says:

    Tegoroczna jedynka z PIS? A co powiesz o jedynce z PO albo od Kukiza. To dopiero mistrzostwo w skokach spadochronowych.

  3. kleofaz says:

    tegoroczna „jedynka” z PIS – totalna porażka, fakty mówią za siebie,
    ciekawe co będzie ściemniał/tłumaczył Płocczanom i przede wszystkim kto w to uwierzy…

  4. ganter says:

    Jedyny ktorego widać że coś robi to Zgorzelski. Inni tylko błyszczą.

  5. Simon says:

    Prawda jest taka że POleżą POpiją i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU