REKLAMA

„Po co marnujesz czas na bezdomnych?”. Pomóżcie, przecież potrzeba tak niewiele…

REKLAMA

Społeczna inicjatywa, która pomaga osobom w kryzysie bezdomności, nie może już prowadzić jedynej w Płocku pralni społecznej oraz magazynu, w którym mieścił się też mini punkt opatrunkowy. Jedzenie Zamiast Bomb w Płocku jednak nadal działa, pomimo pytań „Po co marnujesz na nich czas?”.

Przypomnijmy, Jedzenie Zamiast Bomb to społeczna inicjatywa, która polega na rozdawaniu ciepłych, wegańskich lub wegetariańskich posiłków ludziom biednym, bezdomnym i bezrobotnym. Jej ideą przewodnią jest pokazanie, że kiedy władza wydaje pieniądze na – zdaniem działaczy – niepotrzebne zbrojenia, wielu ludzi umiera z głodu.

W Płocku ta inicjatywa działa od sześciu lat, a jej działacze to wolontariusze, którzy poświęcają swój prywatny czas i środki, aby pomóc osobom w kryzysie bezdomności lub po prostu bardzo ubogim.

– Podczas pandemii otworzyliśmy magazyn żywności i napojów, w którym wydajemy paczki ponad 60 osobom w kryzysie. Od marca wydajemy każdemu potrzebującemu maseczki i płyn do dezynfekcji. Mimo pandemii, nie zawiesiliśmy swojej działalności nawet na jeden dzień, podczas gdy publiczne instytucje do tej pory są zatrzaśnięte dla osób wykluczonych. Cały czas dzielimy się odzieżą (nasza aktywistka zrobiła na drutach 300 czapek!), środkami higieny, golarkami, ręcznikami, papierem toaletowym, pościelą, pieluchami. Wykupujemy recepty, wydajemy bandaże i opatrunki. Opłacamy zdjęcia do dowodów. Wspieramy zwierzęta osób w kryzysie. A czasem po prostu siedzimy przy kawie i ciastkach, domniaki i bezdomniaki, gadając, słuchając, żartując i próbując odczarować smętną rzeczywistość – pisali jeszcze niedawno na stronie ZRZUTKI.

Niestety, to już przeszłość. Wolontariusze najpierw zawiesili działalność pralni, a teraz nie mogą już korzystać miejsca, w którym mieli magazyn. Inicjatywie nie wolno bowiem zawierać umów na lokal, a nie współpracuje już z Fundacją Miasto Państwo, która dotychczas umożliwiała jej korzystanie z lokalu. Po przenosinach do nowego, mniejszego lokalu, nie ma możliwości użyczania pomieszczenia. Dotychczas działalność była możliwa pod szyldem Fundacji, która jako organizacja pozarządowa może zawierać umowy.

Jedzenie Zamiast Bomb w Płocku nadal wspomaga osoby bezdomne jedzeniem i środkami czystości.

– Całą działalność opieramy na wolontariacie i wsparciu osób takich jak Wy, którzy wierzą, że prawa człowieka są powszechne, niepodzielne, niezbywalne i nienaruszalne. Ani państwo, ani lokalne instytucje nie szanują i nie rozumieją naszej działalności. Wręcz przeciwnie, jesteśmy wrzodem na odwłoku dla tych, którzy z jednej strony pogardzają osobami w kryzysie, a z drugiej zarabiają na cudzym nieszczęściu – tłumaczą społecznicy.

Jak dodają, osobą w kryzysie bezdomności może zostać każdy. To ludzie dotknięci tragedią, zmiażdżeni traumą, przygwożdżeni chorobą, zawieszeni w pustce samotności i obojętności. Są wśród nich samotne matki (dzieci dzielą ich los), młodzież LGBTQIA, osoby chore psychicznie, obcokrajowcy, ludzie w spektrum FASD, wychowankowie biduli, adepci poprawczaków i więzień, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, staruszki i małolaci. Są ludzie wszystkich profesji, często chorzy, uzależnieni, zrozpaczeni.

Niewidoczni obok nas: „Iwona umarła po ciężkim pobiciu, pan Sz. zmarł z wychłodzenia”Ostatni post płockiej organizacji, choć zawiera nutę optymizmu, jest w swojej wymowie smutny.

– W niedzielę na wydawce było mnóstwo Sojuszników. Mimo mrozu, pandemii i faktu, że często i gęsto muszą się potem tłumaczyć: „Po co Ci to, człowieku. Po co marnujesz czas i energię na jakieś „męty społeczne”, które same sobie wybrały taki hulaszczy, głupi los. Jeszcze się czymś zarazisz. Na przykład nieszczęściem. No i co z tego masz?”. Cieszymy się, że żyjemy wśród ludzi, którzy nie boją się spotkania z drugim człowiekiem, zwłaszcza z tym w kryzysie. Nasi rycerze niezłomni spod znaku marchewki, nieustannie nas zaskakują: swoją wytrwałością, życzliwością, empatią, solidarnością. Przez 6 lat, dziesiątki mieszkańców Płocka i nie tylko, wsparło naszą wspólną sprawę – czytamy na profilu Jedzenie Zamiast Bomb Płock.

Są jednak i tacy, którym nie podoba się działalność wolontariuszy.

– (…) są wśród nas osoby, które mają w nosie los ludzi wykluczonych. I zamiast wychodzić naprzeciw tym, których poharatał los, kopią dołki. Przez nich jedyna w Płocku pralnia społeczna musiała zawiesić działalność. Straciliśmy również magazyn, mini punkt opatrunkowy, miejsce wytchnienia osób w kryzysie bezdomności, gdzie czekała na nich zupa i przyjaciele. Dla jasności: nie są to urzędnicy czy lokalne władze. To ludzie uważający się za dobrych chrześcijan i społeczników – tłumaczą płocczanie.

Zapytaliśmy, jak można pomóc, czego najbardziej potrzebują ludzie, którzy zachowali w sobie człowieczeństwo.

– Poszukujemy lokalu, w którym będzie mogła mieścić się pralnia, świetlica, magazyn. Niestety, na wolnym rynku trudno znaleźć takie miejsce w przystępnej cenie. Ludzie na hasło „bezdomni” reagują niechęcią. Jeśli nawet właściciel się zgodzi, to „porządni mieszczanie” często mają pretensję – wyjaśnili nam społecznicy.

Apelujemy więc do osób, którym nie jest obojętny los innych – jeśli możecie pomóc w wynajęciu takiego lokalu, dajcie znać. Można też wpłacać pieniądze na specjalną ZRZUTKĘ.

Według ostatniego badania, które przeprowadzono w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r., w Polsce zdiagnozowano 30.330 osób bezdomnych, z czego ponad 82 proc. stanowili mężczyźni, blisko 15 proc. kobiety, a nieco ponad 3 proc. (blisko tysiąc) – dzieci. Najwięcej osób bezdomnych jest w województwie mazowieckim (blisko 4,3 tys.), śląskim (blisko 4,3 tys.) i pomorskim (nieco ponad 3 tys.). Najmniej odnotowano w województwie podlaskim (646 osób). Zdecydowana większość osób bezdomnych (ponad 80 proc.) przebywała w różnego rodzaju placówkach. Pozostali, czyli ponad 6 tys. osób zamieszkiwali w pustostanach, altanach działkowych czy garażach, a nawet altanach śmietnikowych.

Organizacje prospołeczne zastrzegają jednak, że jest to znacznie zaniżona liczba.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU