Płocka orkiestra wykona dzieła Nowowiejskiego

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W tym roku obchodzimy 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, dyrygenta, chórmistrza, organisty i wielkiego patrioty. Płocka Orkiestra Symfoniczna, chcąc uczcić pamięć znanego szerzej jedynie z „Roty” kompozytora, postanowiła zaprezentować inne, wspaniałe, ale i zdecydowanie mniej popularne jego dzieła. 

15 lipca 1910 r. w Krakowie, w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, odbyło się odsłonięcie pomnika Władysława Jagiełły. Zebrane na Placu Matejki chóry, pod batutą Feliksa Nowowiejskiego, zaśpiewały po raz pierwszy słowa „Roty” Marii Konopnickiej. Do tego wiersza Nowowiejski napisał muzykę. “Rota” powstała w 1908 r., jako protest przeciwko prześladowaniu polskości w zaborze pruskim. Dwa lata później Nowowiejski ułożył do niej melodię. Tego dnia zjechało do Krakowa 100 tys. Polaków ze wszystkich zaborów i z emigracji. Przybył również Ignacy Jan Paderewski, fundator pomnika. Po mszy dziękczynnej tłumy zebrały się na placu Matejki. Owacje po przemówieniu Paderewskiego przerwały fanfary. W tym momencie 600-osobowy chór – wybrany spośród 6 tys. śpiewaków z różnych chórów, działających we wszystkich trzech zaborach – po raz pierwszy wykonał publicznie „Rotę”. Od tej pory dźwięki „Roty” towarzyszyły Polakom we wszystkich walkach narodowo-wyzwoleńczych – od powstań Śląskiego i Wielkopolskiego, po czasy stanu wojennego.

W tym roku obchodzimy 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, dyrygenta, chórmistrza, organisty i wielkiego patrioty. Płocka Orkiestra Symfoniczna, chcąc uczcić pamięć znanego szerzej jedynie z „Roty” kompozytora, postanowiła zaprezentować inne, wspaniałe, ale i zdecydowanie mniej popularne jego dzieła.

12 października, o godz. 19, w Bazylice Katedralnej w Płocku płoccy symfonicy pod batutą Jakuba Chrenowicza zagrają Uwerturę i Fantazję na tematy z opery „Legenda Bałtyku”. Opowieść przedstawiona w operze, rozgrywająca się w pogańskiej, nadbałtyckiej osadzie, w wersji instrumentalnej otrzymała wyjątkowe brzmienie. Na tle akompaniamentu przepięknie snuje ją wiolonczela. Podczas płockiego koncertu solistką będzie Olga Łosakiewicz-Marcyniak.

Niezwykle ciekawie zapowiada się również wykonanie poematu symfonicznego „Pożegnanie Ellenai” – opowieści na klarnet solo Anny Gut i recytację Jacka Mąki. Kompozycja przedstawia tytułową scenę śmierć Ellenai, pochodzącą z poematu Juliusz Słowackiego „Anhelli”. Temat całego dzieła jest bliski wszystkim Polakom – losy zesłańców, którzy na Syberii przechodzą przez kręgi ziemskiego piekła. Poza klarnecistką, usłyszymy też dwoje innych solistów: Agnieszkę Maruchę – skrzypce i organistę Jana Bartłomieja Bokszczanina. Z ich udziałem zabrzmi „Legenda na skrzypce i orkiestrę symfoniczną op. 25” i „Fantazja polska na organy solo”.

– Umieszczanie w repertuarach koncertowych dzieł rodzimych kompozytorów (poza sztandarowymi nazwiskami, jak np. Chopin, Szymanowski czy Lutosławski) jest wciąż rzadko spotykane. Dlatego też dofinansowanie koncertu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu   „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, to rzecz godna najwyższego uznania. Podobnie jak rola PERN SA – sponsora strategicznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Udział finansowy obu instytucji pozwolił na zorganizowanie w Płocku tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego. Ma to szczególne znaczenie dla promocji twórczości Feliksa Nowowiejskiego, którego muzyka – przypominana po latach niebytu – entuzjastycznie przyjmowana była za jego życia w wielu krajach Europy oraz w Ameryce Północnej i Południowej – tłumaczy Robert Majewski z Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji