REKLAMA
REKLAMA

Płock inwestuje w defibrylatory

REKLAMA

– Często nie mamy świadomości, jak za w sumie niewielkie pieniądze możemy zrobić wiele dobrego – powiedział podczas konferencji prasowej dotyczącej zakupu defibrylatorów AED, prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

We wtorek, 3 listopada, w sali sejmowej płockiego ratusza prezydent Płocka podpisał umowę z członkiem zarządu firmy Paramedica Polska – Rafałem Brzeskim, dzięki której w kilku miejscach naszego miasta pojawią się automatyczne defibrylatory zewnętrzne w skrócie AED (ang. Automated External Defibrillator).

PowiązaneTematy

– Dla mnie ta inicjatywa jest najbardziej wartościowa, ponieważ jest ona skierowana do drugiego człowieka, dokładnie w celu poprawy bezpieczeństwa i ewentualnej poprawy skuteczności ratowania życia – powiedziała radna miasta Płocka, Daria Domosławska, która była pomysłodawczynią tego projektu. – Defibrylator jest takim uzupełnieniem łańcucha przeżycia i musimy sobie zdać sprawę z tego, że żeby ratować człowieka, oprócz świadka zdarzenia i podjętej resuscytacji, musi być właśnie to brakujące ogniwo, które od teraz będzie dostępne także w naszym mieście – dodała.

Już teraz wiadomo, że zakupione defibrylatory będą dostępne:

  • w Urzędzie Miasta Płocka przy ul. Stary Rynek 1,
  • w Urzędzie Miasta Płocka przy ul. Piłsudskiego 6,
  • na Pływalni Miejskiej „Podolanka”,
  • Na Pływalni Miejskiej „Jagiellonka”,
  • w Centrum Widowiskowo-Sportowym Orlen Arena,
  • w Szkole Podstawowej Nr 16,
  • w Płockim Centrum Handlowe przy ul. Rembielińskiego,
  • na dworcu PKP/PKS.

Niedługo wykaz lokalizacji płockich defibrylatorów znajdzie się również na stronie Urzędu Miasta Płocka.

W sumie w Płocku pojawi się dziewięć tego typu urządzeń. – A jeśli będzie taka potrzeba, będziemy myśleć o zakupie kolejnych egzemplarzy defibrylatorów – zapewniał podczas wtorkowej konferencji Andrzej Nowakowski.

Łączny koszt zakupu dziewięciu defibrylatorów wyniósł prawie 70 tys. zł. Z kolei koszt jednego defibrylatora waha się od 5 do 7 tys. zł.Jak powiedział Jacek Rąbiński specjalista ds. AED w firmie Paramedica Polska: – W skład każdego z tych dziewięciu zestawów wchodzi: gotowy do użycia defibrylator wyposażony w dwie elektrody: jedną dla osób dorosłych i jedną dla dzieci oraz skrzynka, w której ten defibrylator się znajdzie.

Ponadto, w każdej z lokalizacji, w której zostanie umieszczony defibrylator, wyznaczona grupa kilkunastu osób z każdej instytucji zostanie odpowiednio przeszkolona z zakresu obsługi tego urządzenia.

– Jednak nie jest tak, że bez przeszkolenia nie da się tego urządzenia użyć bezpiecznie, ponieważ jest ono tak skonstruowane, żeby używać go nawet jeżeli takiego szkolenia nigdy nie było – tłumaczył Jacek Rąbiński.

Podyktowane jest to tym, że defibrylator jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, po włączeniu wydaje on komunikaty głosowe, które poprowadzą nas krok po kroku przez cały proces ratowania życia.

Teraz pozostaje jedynie uświadomić i zachęcić płocczan do tego, aby w przypadku wystąpienia zagrożenia życia nie bali się skorzystać z jednego z płockich defibrylatorów.