Zamknij

Ostatnie dni na szansę uzyskania stypendium!

15:27, 23.09.2024 Redakcja Aktualizacja: 15:31, 23.09.2024
Skomentuj Fot. Fundacja ORLEN Fot. Fundacja ORLEN

Tylko do 14 października można składać wnioski w szesnastej edycji programu stypendialnego Fundacji ORLEN, stworzonego z myślą o utalentowanych uczniach z Płocka i powiatu płockiego. Dlaczego warto?

Kończy się czas na składanie wniosków w szesnastej edycji programu stypendialnego Fundacji ORLEN "Mam pasję powyżej średniej". Mogą wziąć w nim udział utalentowani uczniowie z Płocka i powiatu płockiego, którzy do 14 października złożą wnioski stypendialne. Szansę na otrzymanie atrakcyjnego stypendium ma młodzież, która rozwija swoje pasje nie tylko w szkole, ale i poza nią, jest zaangażowana i aktywna społecznie.

O stypendium mogą się ubiegać uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych, ale także – w odróżnieniu od poprzednich edycji − absolwenci szkół ponadpodstawowych z roku szkolnego 2023/2024, którzy kontynuują naukę.

Jak podkreśla Magdalena Pietrzak z Fundacji ORLEN, nie jest to jedyna zmiana w regulaminie programu stypendialnego.

- Zrezygnowaliśmy z wymogu minimalnej średniej ocen, w tej edycji wyniki w nauce będą oceniane na równi z aktywnością przyszłego stypendysty. Punktowane będą wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe, społeczne, sportowe, uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych i pozalekcyjnych – wymienia Magdalena Pietrzak. − Zależy nam na tym, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby uczniów, towarzyszyć im w rozwijaniu pasji i talentów, doceniać wagę ich aktywności pozaszkolnej, zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności - dodaje koordynatorka programu „Mam pasję powyżej średniej”.

A dlaczego warto? Opowiada o tym ubiegłoroczna stypendystka programu „Mam pasję powyżej średniej”, Lena Krysiak, która w tym roku rozpoczęła naukę w drugiej klasie I Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku. Jak zdradza, pasja do malowania i rysunku narodziła się u niej w trakcie pandemii koronawirusa.

– W czasie kwarantanny, gdy nie mogłam nigdzie wyjść, ciągle rysowałam. Prac było coraz więcej i coraz lepiej mi wychodziły. Mama zasugerowała, że może warto zainteresować się nauką w liceum plastycznym. Złożyłam dokumenty i się dostałam – opowiada Lena. Na swoim koncie ma już pierwsze osiągnięcia. Wzięła udział w konkursie wielkanocnym organizowanym przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną. Ozdobiła imponujących rozmiarów jajo, które wygrało plebiscyt i było eksponowane przed ratuszem w Płocku. − Ze sztuk plastycznych najbardziej interesuje mnie rysunek – zaznacza Lena. Myśli nawet o kontynuowaniu nauki w Wrocławiu.

Sztuka to nie jedyna jej pasja. Lena gra w piłkę ręczną, jest zawodniczką Jutrzenki Płock.

– Piłką ręczną zainteresował mnie tata. Był dobrym zawodnikiem, teraz jest trenerem. Przychodziłam najpierw na mecze, w których grał, później na mecze drużyny, którą trenuje. Teraz sama jestem zawodniczką – opowiada Lena Krysiak. – W wakacje, w okresie przygotowawczym, trenuję codziennie, natomiast w trakcie roku szkolnego trzy razy w tygodniu. Łączenie nauki z treningami nie jest łatwe, zostaje mi bardzo mało czasu, ale kiedy miałam kontuzję i nie trenowałam, to trudno mi było wytrzymać w domu − opowiada.

Złóż wniosek on-line

Laureaci programu „Mam pasję powyżej średniej” mogą liczyć na roczne stypendium w łącznej wysokości 2,5 tys. zł (uczniowie szkół podstawowych) oraz 3,5 tys. zł (uczniowie szkół ponadpodstawowych i absolwenci). Lena Krysiak przyznaje, że środki ze stypendium „Mam pasję powyżej średniej” to wsparcie na realizację jej pasji.

– Przeznaczam stypendium m.in. na zakup materiałów plastycznych, sprzętu sportowego i strojów sportowych. Ostatnio też dużo czytam. Jednak część stypendium odkładam na poważniejszy cel – zdradza stypendystka.

Program stypendialny Fundacji ORLEN to jednak nie tylko comiesięczne finansowe wsparcie uczniów. Marta Soluch, prezeska Fundacji ORLEN przypomina, że dla młodzieży organizowane są dodatkowe aktywności, takie jak debaty oksfordzkie, gry integracyjne, czy warsztaty kompetencyjne.

− W ubiegłym roku zaproponowaliśmy młodzieży Trening Efektywnej Nauki, a także serię webinariów na temat higieny cyfrowej i rozsądnego korzystania z elektroniki. Nasi stypendyści mieli również możliwość wzięcia udziału w spotkaniu, podczas którego mogli wykonać Test Gallupa, czyli znane na całym świecie badania wrodzonych talentów – wylicza Marta Soluch, prezeska Fundacji ORLEN. – Zależy nam na tym, żeby tworzyć naszym stypendystom okazję do spotkań, integracji, a także inspirować ich, wzbogacać ich wiedzę, dawać możliwość do zdobywania nowych umiejętności. Bardzo cieszy nas kiedy słyszymy, że stypendyści, którzy poznali się na naszych spotkaniach podtrzymują kontakt, podejmują wspólne inicjatywy – dodaje.

Aby ubiegać się o stypendium „Mam pasję powyżej średniej” należy złożyć wniosek on-line. Do wniosku należy załączyć dodatkowe dokumenty, potwierdzające osiągnięcia kandydata. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: fundacja.orlen.pl. Młodzież, która chce ubiegać się o stypendium ma czas na złożenie wniosku do 14 października.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%