REKLAMA

REKLAMA

PKN ORLEN sponsoruje XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

REKLAMA

PKN ORLEN wspiera największe na świecie wydarzenie kulturalne 2020 roku – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Konkurs Chopinowski, który odbywa się dokładnie co 5 lat, pełni ogromną rolę w rozpowszechnianiu muzyki Chopina na cały świat. Wydarzenie to przyciąga uwagę zarówno melomanów, jak również tych, którzy z muzyką klasyczną nie mają za wiele do czynienia. Wszystko dzięki nowoczesnym technologiom, które ułatwiają styczność z kulturą każdego dnia.

Przeczytajrównież

– Chopin jest jedną z najcenniejszych polskich marek, rozpoznawalnych na całym świecie, a twórczość naszego kompozytora, niezależnie od kręgu kulturowego, kojarzona jest z wysokim prestiżem i elitarnością – mówi Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN.

Właśnie z powodu tak dużego zainteresowania, organizatorzy konkursu korzystają z nowoczesnych rozwiązań, by ukazać wydarzenie na żywo, jak największej liczbie odbiorców.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Wszystkie przesłuchania do konkursu, jak i sam konkurs transmitowane są online za pośrednictwem aplikacji mobilnych, YouTube czy po raz pierwszy w historii z użyciem VR, tzw. rzeczywistości wirtualnej. Wszystko po to, by słuchacz mógł się poczuć tak, jakby był wśród pianistów na żywo.

PKN ORLEN angażuje się w wiele działań wspierających polską kulturę. Realizuje projekty o zasięgu międzynarodowym, np. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Jego Europa”. Są to koncerty, które m.in. upamiętniają rocznice urodzin i śmierci kompozytora.




Na konkurs w tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń, ponad 500. Spośród wszystkich, wybrano 164 pianistów z 33 krajów. Najliczniejszymi przedstawicielami są osoby z Chin, Japonii, Polski i Korei.

Finał konkursu odbędzie się jesienią, w dniach 18-20 października w Filharmonii narodowej w Warszawie. Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października. Następnego dnia w Tatrze wielkim nastąpi uroczystość wręczenia nagród połączona z koncertem laureatów.

– Kultura jest bez wątpienia najtrwalszym fundamentem tożsamości narodowej. To ponadczasowa klamra spinająca i spajająca wszystkie pokolenia Polaków. Jej znaczenie jest bezcenne. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby dorobek kulturalny przetrwał, by cieszyć serca, oczy i uszy wszystkich obywateli naszego kraju – powiedział Olgierd Cieślik, Prezes Totalizatora Sportowego.

fot. Wiktor Pleczyński

js

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU