Piotr Duda w Płocku – spotkanie ze związkowcami i prezydentem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dziś do naszego miasta przyjechał przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”, Piotr Duda. W trakcie swojej wizyty spotkał się z lokalnymi działaczami związkowymi, a także prezydentem Andrzejem Nowakowskim.

Fot. Michał Wiśniewski

Fot. Michał Wiśniewski

Przewodniczący podkreślił, że to już kolejna jego wizyta w Płocku. – Od rana spotykamy się ze związkowcami, właśnie wracamy ze spotkania z działaczami PKN Orlen – wprowadził przewodniczący, który z racji napiętego terminarza spotkań nie miał zbyt wiele czasu dla dziennikarzy. Podkreślił, że komisja krajowa “Solidarności” ogłosiła rok 2016 rokiem wydarzeń czerwca 1976 roku. – To, co działo się 40 lat temu, jest dla nas bardzo ważne, stąd też te spotkania w Płocku. To dla nas, jako związku, ważne żeby pokazać, że “Solidarność” nie tworzyła się tylko w Gdańsku, Szczecinie, ale we wszystkich zakątkach naszego kraju.

Piotr Duda mówił m.in. o pracach komisji trójstronnej, opiniowaniu ustaw przygotowanych przez rząd, sytuacji w górnictwie czy handlu emisjami dwutlenku węgla. – Najważniejsze, że ten dialog dotyczący górnictwa wreszcie ruszył. Jestem pewny że wypracują dobre rozwiązania dla sektora, ale i pracowników – mówił przewodniczący. Podkreślił też niezależność związku

– To co uważamy za dobre rozwiązanie, zaopiniujemy pozytywnie, jeśli nie będziemy się zgadzać, wydamy opinię negatywną. Najlepszym przykładem jest opinia dotycząca “500+”. Uważamy, że powinien być górny próg, że nie powinno być dolnego progu. Czeka nas również bardzo ważna kwestia dotycząca wieku emerytalnego. Nie wyobrażamy sobie, żeby po prostu wrócić do poziomu 65-60 jak było przedtem. My chcemy jeszcze drugiej części: 40 lat składkowych dla mężczyzn, 35 dla kobiet. Taka była umowa zawarta z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Chcemy, aby umowy były dotrzymane – zapewniał.

A jakie wnioski po spotkaniu z płockimi działaczami? – Z tego co wiem, sytuacja [KolTransu – przyp. red.] jest na tyle skomplikowana, że umowa z PKP Cargo została już podpisana. Dobrze, że została kupiona przez PKP Cargo, a nie przez inną firmę, która chciałaby przejąć przewozy i zrobić na tym wielki biznes. Ten problem związkowcy muszą rozwiązać na poziomie Orlenu – mówił Piotr Duda.

Fot. Michał Wiśniewski

Fot. Michał Wiśniewski

Następnie udał się Ratusza na spotkanie z prezydentem Andrzejem Nowakowskim, które trwało około 20 minut. O czym panowie dyskutowali za zamkniętymi drzwiami?

– Rozmawialiśmy o współpracy między miastem a lokalnymi strukturami NSZZ “Solidarność”, o przygotowaniach do obchodów 40. rocznicy czerwca ’76. Będziemy współpracować z “Solidarnością” przy organizacji tej rocznicy. Oczywiście pojawił się też temat lokalnych kwestii, związanych ze współpracą miasta z PKN Orlen. Nie ukrywałem, że liczę na współpracę. Na razie czekam na umówienie jakiegokolwiek spotkania z prezesem – zdradził prezydent.

Na spotkaniu pojawił się też temat CNH – prezydent podkreślił udział samorządu i dobrą perspektywę, przed jaką firma stoi. – Krótka, sympatyczna wizyta. Mam nadzieję, że dzięki niej przewodniczący więcej dowie się o Płocku – podsumował Andrzej Nowakowski.

Podziel się:

1 komentarz

  1. Bohdan1968 na

    Dlaczego p.Duda opowiada głupoty na temat KolTransu. Zawarto tylko umowę przedwstępną z PKP CARGO TABOR. W kampanii kandydaci PiS zapewniali, że będą walczyć o pracowników spółek orlenowskich (21.10.2015 w SDK) a dziś mają nas gdzieś, bo oni już są posłami.

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji