REKLAMA

Pierwsze osoby w Polsce już zaszczepione. To początek końca epidemii?

REKLAMA


W Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Jako pierwsi zaszczepili się naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska oraz dyrektor tego szpitala prof. Waldemar Wierzba.

Do Polski trafiła już pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19, blisko 10 tys. dawek rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w których prowadzone będą teraz szczepienia tych osób, które są najbardziej narażone na zakażenie – to tzw. etap 0. Od 27 grudnia szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

Jako pierwsza przed kamerami została zaszczepiona Naczelna Pielęgniarka MSWiA Alicja Jakubowska. – To historyczny moment – powiedziała tuż przed przyjęciem szczepionki. Zaraz po niej zaszczepiono zarządzającego placówką prof. Waldemara Wierzbę i dyrektora medycznego dr Artura Zaczyńskiego. W tym samym czasie szczepienia przeprowadzano w szpitalach w całym kraju.

💉 Dziś w Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę przeciwko COVID-19. Była nią Alicja…

Opublikowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Niedziela, 27 grudnia 2020

– 4 marca zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa i dzisiaj, po 300 dniach, możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – On może się zdarzyć dzięki szczepionce. Wczoraj rano trafiła do Polski pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki, a do końca roku trafi jeszcze kolejne 300 000 dawek. Zachęcamy do dołączenia do Narodowego Programu Szczepień, bo jest to nasz podstawowy instrument powrotu do normalności – mówił premier.

Jak tłumaczył, tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień, a 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia.

– Zamierzam zapisać się na szczepienie zgodnie z harmonogramem – potwierdził Mateusz Morawiecki. – To największa operacja logistyczna od dziesięcioleci. Zachęcamy do szczepień. Nie trzeba też przekonywać, że szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii. Całe zespoły najlepszych naukowców pracowały nad tą szczepionką. Wierzę w naukę, wierzę w medycynę, która dała nam te szczepionki – zadeklarował.

Według premiera, możemy w najbliższym czasie odnotować zwiększoną liczbę dziennych zachorowań, gdyż Polacy spotykali się na świętach Bożego Narodzenia bardziej intensywnie, niż do tej pory.

– Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażen po wzmożonych spotkaniach świątecznych. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem – tłumaczył Mateusz Morawiecki.Jak dodał, skuteczność szczepionki zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Jednocześnie zapewnił, że szczepionek wystarczy dla wszystkich.

– To zagrożenie nie maleje i jedynym remedium na koronawirusa jest szczepionka. Walka z epidemią trwa bez przerwy – podkreślił premier, dziękując jednocześnie całej służbie zdrowia i służbom mundurowym, które przyczyniają się do opanowania epidemii.

Minister Michał Dworczyk mówił, że Polska jest po wielkiej próbie, jaką było przyjęcie pierwszego transportu.

– Teraz czeka nas długi logistyczny proces, ponieważ do końca tego roku dotrze kolejne 300 tys. dawek szczepionek. Potem takie transporty będą co tydzień. Po zakończeniu szczepień grupy „0”, rozpoczniemy już szczepienia w łącznie ponad 9000 zespołów w każdej gminie. Jedynie szczepienie daje możliwość powrotu do normalności – zaznaczył Michał Dworczyk.

Minister zdrowia przypomniał natomiast, że przez ostatnie miesiące to koronawirus wyznaczał tempo naszego życia.

– Możemy to zmienić. Dostawa szczepionek daje nam możliwość odwrócenia sytuacji. Najważniejsze w tej chwili jest szczepienie grupy 0. Do 28 grudnia trwają zapisy. To szczepienie dotyczy szerokiej grupy. To nie tylko medycy. Chcemy, żeby ta grupa 0 objęła również inne zawody związane z leczeniem – farmaceutów, diagnostów, personel administracyjny, aby cała ta grupa była zaszczepiona w pierwszej kolejności – wyjaśniał Adam Niedzielski.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Osoby, które przyjęły w niedzielę pierwszą dawkę, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Informacje o szczepionkach oraz o szczepieniu dostępne są także na stronie gov.pl/szczepimy się.

Fot. gov.pl
Fot. gov.pl
Fot. gov.pl
Fot. gov.pl
Fot. gov.pl
Fot. KPRM

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. Tylko Amantadyna says:

  Pierwsze króliki doświadczalne już wyszczepione. Pamiętajcie że umieralność na Covid to 0,02 % a pandemia zaczyna się od 12%umieralnosci na danym terenie więc o czym mowa. 98% pozytywnych testów na Covid jest fałszywa a test pcr nie służy do diagnostyki. Ludzie to wiedzą o dają się szczepić czymś co nie jest przebadane. Szczepionkę wprowadza się od 7 do 12 lat a nie w 9 miesięcy. W 9 miesięcy ministrowi zdrowia można dziecko zrobić

 2. tom says:

  ale też pustą strzykawką się szczepili? :D
  Jedno jest pewne, jeśli rząd chce coś dla naszego dobra to nigdy nie ma z tego nic dobrego.

 3. Lucyfer says:

  Świetnie.
  Żywa reklama szczepionek.

  Ciekawe jak będą polecać wśród społeczeństwa badanie prostaty :)

 4. Covid says:

  Ciekawe ile osob padnie po szczepionkach,

  • Anonim says:

   Ciekawe dlaczego rząd chce szczepić wszystkich, łącznie z tymi, którzy już przechorowali. Ciekawe czemu nie robi się testów losowych, by oszacować w miarę dokładnie procent już odpornej populacji. Ciekawe czemu się wprowadza wbrew prawu segregację sanitarną ludzi. Ciekawe czemu za ewentualne skutki uboczne odszkodowania mamy płacić my wszyscy, a nie producent szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU