REKLAMA

Pieniądze na zdalne nauczanie i zdrowy kręgosłup uczniów. Również dla Płocka

REKLAMA

W piątek samorząd województwa podpisał umowy na przekazanie środków, które mają posłużyć do ułatwienia procesu zdalnego nauczania oraz na profilaktykę chorób kręgosłupa u uczniów.

3 lipca w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku odbyła się uroczystość podpisania umów na dofinansowanie ze środków Mazowsza oraz Unii Europejskiej na rozwój zdalnego nauczania oraz profilaktykę chorób kręgosłupa w szkołach.

Wsparcie zdalnego nauczania

20 szkół z subregionu płockiego (obejmującego powiat i miasto Płock oraz powiaty gostyniński i sierpecki) oraz 10 z powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego otrzyma od samorządu Mazowsza sprzęt komputerowy do prowadzenia zajęć online. W sumie w projekcie bierze udział 236 mazowieckich szkół. Całkowita wartość projektu to aż 35 mln zł, z czego 28 mln zł to fundusze unijne, a blisko 2 mln ze środków budżetu państwa.

– Pojawił się koronawirus, pojawiła się epidemia, szkoły zostały zamknięte i zdalne nauczanie stało się autentycznym wyzwaniem. Nie muszę tłumaczyć, że dla wielu uczniów i nauczycieli to nagłe, przymusowe, postawienie w takiej sytuacji, że całe zajęcia, a nawet egzaminy odbywają się zdalnie, doprowadziło do określonych sytuacji, braku odpowiednich urządzeń, też braku umiejętności – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Struzik.

W powiecie płockim ze wsparcia dla edukacji zdalnej skorzysta w sumie 7 szkół. W imieniu Samorządu Powiatu Płockiego umowę podpisały: Wicestarosta Iwona Sierocka i Skarbnik Powiatu Katarzyna Leśniewska.

fot. Wiktor Pleczyński

W powiecie płockim fundusze otrzymają:

  • Powiat Płocki – Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku
  • Gmina Bielsk – Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Bielsku
  • Gmina Mała Wieś – Szkoła Podstawowa im. Wincentego Gawareckiego w Małej Wsi
  • Gmina Brudzeń Duży – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brudzeniu Dużym
  • Gmina Staroźreby – Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze
  • Gmina Słupno – Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu
  • Miasto i Gmina Gąbin – Szkoła Podstawowa im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. w Dobrzykowie

Szkolna profilaktyka chorób kręgosłupa

Profilaktyka i leczenie chorób kręgosłupa u dzieci w wieku szkolnym ma kluczowe znaczenie dla ich dalszego rozwoju. Dlatego już w tym roku uczniowie ze szkół podstawowych z Płocka, Gąbina i Dobrzykowa objęci zostaną pomocą w tym zakresie.

Będzie to możliwe dzięki ponad 996,1 tys. zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, z czego wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie aż 856,8 tys. zł. Trzy umowy na realizację projektów podpisali dziś marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz Agnieszka Sulkowska dyrektorka Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na działania mające na celu poprawę stanu zdrowia dzieci z chorobami kręgosłupa. Ze wsparcia skorzysta 290 uczniów z klas I-VI szkół podstawowych. Pomocą objętych zostanie 80 uczniów z Płocka, 120 uczniów z terenu miasta i gminy Gąbin oraz 90 uczniów uczęszczających do szkoły w Dobrzykowie.Działania zaplanowane przez Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy obejmą badania stanu zdrowia dzieci, organizację zajęć ruchowych oraz edukacyjnych. W zależności od potrzeb uczestników, wsparcie ukierunkowane będzie na poprawę stanu zdrowia lub zahamowanie pogłębiania się choroby kręgosłupa. Realizacja projektów zaplanowana jest na lata 2020-2023.

fot. Wiktor Pleczyński

Uczniowie wezmą udział w grupowych zajęciach z gimnastyki korekcyjnej prowadzonych pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Program obejmie zarówno ćwiczenia motoryczne, jak i poprawiające świadomość ciała. Takie zajęcia zorganizowane zostaną w Zakładzie Rehabilitacji MWOMP w Płocku, a także na salach gimnastycznych szkół w Gąbinie i Dobrzykowie.

W planach jest również indywidualne wsparcie uczniów. Dodatkowo aby zachęcić dzieci do aktywności fizycznej i poprawić ich kondycję zorganizowane zostaną zajęcia z elementami crossfit.

Dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego uczniowie pod okiem fizjoterapeutów, pielęgniarek i psychologa nauczą się, w jaki sposób dbać o kręgosłup na co dzień. Dowiedzą się także, jak prawidłowo samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domu. Takie działania pomogą w wypracowaniu dobrych nawyków, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci w wieku szkolnym.

Tytuł projektu: MWOMP dla zdrowia dzieci
Beneficjent: Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
Całkowita wartość projektu: 393 587,25 zł
Kwota dofinansowania: 366 035,90 zł (w tym 314 869,80 zł z UE)
Działanie: 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej

Tytuł projektu: Ćwiczymy dla zdrowia z MWOMP Płock
Beneficjent: Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
Całkowita wartość projektu: 358 237,89 zł
Kwota dofinansowania: 333 157,42 zł (w tym 286 590,31 z UE)
Działanie: 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej

Tytuł projektu: W przyszłość patrzymy i w MWOMP Płock dzieci ćwiczymy
Beneficjent: Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
Całkowita wartość projektu: 319 265,75 zł
Kwota dofinansowania: 296 916,38 zł (w tym 255 412,60 zł z UE)
Działanie: 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 – skierowanego głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie internetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Mazowsza w zakładce „Skorzystaj”. Za ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU