Patrole obywatelskie i telefon zaufania. Czy zapewnią uczciwe wybory?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

– Chcemy zaapelować, aby te wybory były bardzo uczciwe – mówił na wczorajszej konferencji prasowej prezydent Płocka. Apel ma związek z doniesieniami o planowanym procederze kupowania głosów.

Dla polityków znacznie szybciej zaczął płynąć czas na kilkanaście dni przed wyborami. Już od kilku miesięcy od granic Płocka „krzyczą” bilbordy twarzami i hasłami wyborczymi. Na stronach internetowych nie jest inaczej, nawet na tych ogólnopolskich można spotkać kandydatów z Płocka.

Trudno porównać tę kampanię do tej sprzed 25 lat, choć do niej nawiązał Nowakowski w swojej wczorajszej wypowiedzi do płockich mediów. – W tym roku mija 25 lat od pierwszych demokratycznych wyborów, z tej okazji świętujemy Rok Wolności – mówił. – Chcemy z tego miejsca zaapelować o uczciwe, demokratyczne wybory. Chcemy zrobić wszystko, aby nie doszło do sytuacji sprzed 4 lat, kiedy to dochodziło do procederu kupowania głosów – kontynuował.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Płocka apelował do innych kandydatów na to stanowisko o uczciwość. Sam również się do tego zobowiązał na piśmie, podpisując w obecności dziennikarzy swoiste memorandum “Uczciwe Wybory 2014″, w którym między innymi czytamy: – Ja, kandydat na urząd Prezydenta Miasta Płocka, zobowiązuję się czuwać nad uczciwością tegorocznych wyborów samorządowych. Będę współpracował w tym zakresie ze wszystkimi komitetami wyborczymi, byśmy wspólnymi siłami zapobiegali wszelkim możliwym nieprawidłowościom (…)”. List z taką zawartością dostaną wszyscy kandydaci, ubiegający się o fotel prezydenta Płocka, z prośbą o podpisanie go.

Prezydent wyszedł też z kilkoma propozycjami do sztabów wyborczych. Przede wszystkim o dobranie odpowiednich mężów zaufania i członków komisji wyborczych, a także o odpowiednie ich przeszkolenie. Następnym pomysłem było uruchomienie telefonu zaufania – 515 244 005, dla mieszkańców, którzy zauważą nieprawidłowości w prowadzeniu kampanii wyborczej. Oczywiście, skorzystanie z takiego telefonu będzie zupełnie anonimowe. A osoba odpowiedzialna za koordynowanie całą akcją, będzie przekazywała otrzymane wiadomości do straży miejskiej lub na policję. Kolejnym projektem, o którym mówił prezydent, było utworzenie patroli obywatelskich. W takim patrolu może znaleźć się każdy obywatel, który wcześniej wyrazi chęć i zgłosi swoją kandydaturę pod numer tel.- 515-363-428. Zgłaszać się można do przyszłego czwartku, 13 listopada. Będąc w takim patrolu osoba zobowiązuje się jednocześnie czuwać nad uczciwością wyborów i natychmiast reagować, kiedy będzie działo się coś podejrzanego. Patrole obywatelskie zaczną swoją „pracę” w dniu wyborów od godzin otwarcia urn wyborczych. Ale oczywiście jeżeli wcześniej, czyli podczas ciszy wyborczej i nie tylko,  zauważą jakieś nieprawidłowości, również będą miały prawo reagować tak, jak pozostali obywatele.

Podziel się:

Komentarze są zamknięte

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji