REKLAMA

„Patelnia” to już kąpielisko, nie tylko plaża

REKLAMA

W tym roku plaża w Grabinie, popularnie nazywana „Patelnią”, otrzymała status kąpieliska. Dzięki współpracy  PKN ORLEN z płockim WOPR, już trzeci rok z rzędu będzie można bezpiecznie wypoczywać nad jeziorem.

Pomoc finansowa płockiego koncernu przyniosła uatrakcyjnienie wypoczynku na „Patelni”, ale i wzrost bezpieczeństwa nad wodą. Miejsce na plaży jest już przygotowane, woda została przebadana, obszar przeznaczony do kąpieli wydzielony, a ratownicy wyposażeni w profesjonalny sprzęt. O bezpieczeństwo plażowiczów do końca sierpnia ponownie dbać będą ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Płocka.

To wszystko efekt realizacji projektu „Bezpieczne wakacje z ORLENEM”. Ratownicy mają do dyspozycji łódź wyposażoną w silnik motorowodny oraz niezbędny sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy. Zostali też wyposażeni w profesjonalny sprzęt nurkowy (aqualung). Na plaży ustawiono wieżę obserwacyjną i zamontowano tablice informacyjne, w tym m.in. regulamin kąpieliska oraz tablicę meteorologiczną. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zbadała stan wody i oceniła ją pozytywnie, nie zgłaszając żadnych uwag.

Ze strzeżonego miejsca wypoczynku możemy korzystać przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 10 do 18.

– PKN ORLEN, jako główny sponsor płockiego WOPR oraz inicjator utworzenia bezpiecznego miejsca do wypoczynku nad wodą, dążył także do zmiany formy prawnej plaży „Patelnia”, z miejsca wykorzystywanego do kąpieli na „Kąpielisko” – informuje biuro prasowe koncernu. – Zmiana, poza podniesieniem prestiżu, wiąże się także z koniecznością podniesienia poziomu i sposobu funkcjonowania takiego miejsca. Dlatego też, według nowej formuły, „Kąpielisko” musiało zostać wyznaczone uchwałą rady gminy Łąck. Kolejne wymagania to także stworzony dla tego miejsca m.in. profil wody oraz uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego. Ponadto, zgodnie z nową formułą, z „Kąpieliska” został zapewniony wywóz śmieci, dostęp do urządzeń sanitarnych i zaplecza rekreacyjnego oraz parking. Ustawiona została również tzw. mała architektura, jak np. przebieralnie czy kosze na śmieci – tłumaczą w koncernie.Jak dodają, wymagania wobec kąpielisk zaostrzyły się, gdy w 2012 r. w życie weszło rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych. Dzięki współpracy płockiego WOPR z PKN ORLEN, od 22 czerwca plaża „Patelnia” w Grabinie zyskała status „Kąpieliska”, które ostatnio – jak wynika z archiwalnych danych – miała co najmniej 15 lat temu.

W ubiegłym roku podczas całego sezonu letniego o bezpieczeństwo plażowiczów dbało łącznie 12 ratowników, pracujących rotacyjnie. W słoneczne dni, w weekendy, plażę odwiedzało około 3,5 tys. osób, a łącznie w ciągu całego ubiegłorocznego sezonu letniego to miejsce odwiedziło nawet 55 tys. plażowiczów.

Obecność ratowników nad jeziorem Górskim w Grabinie jest jak najbardziej uzasadniona. Tylko podczas ubiegłego letniego sezonu woprowcy musieli interweniować kilkadziesiąt razy, zapobiegając tragediom. Jak przekonują ratownicy WOPR, skuteczna prewencja i właściwa organizacja kąpieliska zapobiegły koniecznościom podejmowania jakichkolwiek akcji ratunkowych w wodzie. Działo się tak m.in. dzięki regularnym patrolom prowadzonym przez ratowników wzdłuż całej linii brzegowej jeziora oraz w niestrzeżonych miejscach zbiornika.

Plaża „Patelnia” położona nad jeziorem Górskim w miejscowości Grabina koło Płocka jest jednym z najchętniej wykorzystywanych miejsc do letniego wypoczynku przez mieszkańców Płocka i okolicznych miejscowości.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 4

  1. czytelnik says:

    Czy stan wody jest na bieżąco badany? Bo z tego co wiadomo, to nie jedno szambo ma ujście w jeziorze, a bakterie coli to norma. Pozdr

  2. Nieznajoma says:

    Przystojni ratownicy tam pracują w tym roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU