REKLAMA

REKLAMA

Papież przyjął rezygnację biskupa płockiego. Z jakiego powodu?

REKLAMA

Przeczytajrównież

Kuria Diecezjalna Płocka przekazała informację o przyjęciu przez Papieża Franciszka rezygnacji złożonej przez bp. Piotra Liberę. Biskup od 15 lat sprawował tę funkcję. Mianowano już administratora apostolskiego diecezji płockiej.

W komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, wydanym 4 czerwca br. czytamy, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Piotra Libery z posługi biskupa płockiego, złożoną z racji zdrowotnych.

– Mianował administratora apostolskiego diecezji płockiej sede vacante w osobie biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla – przekazał Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski.

Kilka dni temu, 31 maja br. biskup płocki Piotr Libera obchodził 15. rocznicę ingresu do bazyliki katedralnej w Płocku.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Mój ingres związany jest z tajemnicą nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tajemnica ta zawsze była i jest mi bliska. Rozważamy ją w różańcu świętym w części radosnej. Wolą papieża Benedykta XVI było to, żeby w tym dniu przypadł mój ingres. Dziękuję wszystkim w diecezji za to, że przez 15 lat wspomagaliście mnie, a ja, na ile siły i inspiracja „z góry” pozwalała, starałem się razem z wami być, działać, pracować – powiedział biskup płocki w Opactwie Pobenedyktyńskim.

Biskup Piotr Libera (ur. 20 marca 1951 r.) pochodzi z Katowic-Szopienic. W roku 1969 wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, w trakcie (1970-1972) odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 r. z rąk bp. Henryka Bednorza w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po święceniach kapłańskich pełnił obowiązki wikariusza w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej. W latach 1979-1980 był prefektem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym z siedzibą w Krakowie.

2 maja 2007 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem płockim. Ingres do katedry płockiej odbył się 31 maja 2007 r. Jako ordynariusz płocki wprowadził w diecezji coroczne obchody Światowego Dnia Młodzieży – w Niedzielę Palmową. Jako pierwszy w historii biskup diecezjalny płocki odwiedził katedrę Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku; aktywnie włącza się w doroczne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Płocku. W 2007 r. powołał Radę Społeczną przy Biskupie Płockim. W roku 2008 jako jedyny biskup diecezjalny w Polsce powierzył funkcję rzecznika prasowego świeckiej kobiecie. Jest otwarty na współpracę w mediami.




W 2012 r. otworzył Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia” w Płocku. W 2014 r. doprowadził do fuzji Katolickiego Radia Płock i Katolickiego Radia Ciechanów – w jej efekcie powstało Katolickie Radio Diecezji Płockiej.

Dnia 17 września 2018 r., jako pierwszy biskup diecezjalny w Polsce, przekazał informacje o przypadkach nadużyć wobec osób małoletnich przez niektórych duchownych. 22 czerwca 2021 r. ukazał się „Raport o nadużyciach seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych diecezji płockiej zgłoszonych od 31 maja 2007 roku do 31 maja 2021 roku”, będący owocem j pracy Zespołu „Ku uzdrowieniu i odnowie”, powołanego przez bp. Liberę w 2013 r.

W 2017 r. doprowadził do przeniesienia z Sikorza do Płocka Szkół Katolickich – swoją siedzibę ponownie znalazły one na terenie obiektów Wyższego Seminarium Duchownego. Aktualnie jest to: Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. Antoniego J. Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki („Stanislaum”). Natomiast w Sikorzu utworzono Dom Seniora Leonianum Piękne życie.

W 2020 r. otworzył w Ciechanowie filię Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Metanoia” oraz przyczynił się do rozwoju Diecezjalnego Studium Organistowskiego, tworząc Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum”.

Od 1 lipca do 31 grudnia 2019 roku, za zgodą papieża Franciszka, przebywał w eremie kamedulskim Srebrnej Góry pod Krakowem. Pokłosiem tego pobytu jest m.in. książka „Słowo ze Srebrnej Góry”.

Jest autorem publikacji: „Wierność. Słowo z Ars” (2010), „Słowa jak kromki chleba” (2012), „Mocarze Krzyża świętego” (2015), „Św. Stanisław Kostka na kartach poezji” (2018), List Biskupa Płockiego „Do moich braci kapłanów” (2019), „Słowo ze Srebrnej Góry” (2020).

Biskup Płocki Piotr Libera

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 8

  1. Praktykujący. Katolik says:

    Wymieniane. Osiągnięcia. To. Drobiazgi. Połączenie. Radia. Tak. Działa. Jakby go. Nie. Było. A. Zato. Zakaz. Jakiejkolwiek transmisji. Telewizji. Trwam. Dlaczego. A. Co. W. Sprawie. Zadłużenia. Caritasu a. Może. To. Właśnie. Pokłosiem. Takiej. Pracy. Był. Pobyt. ,,Iść. Za. Marzeniem,,. W. Zakonie. Kamedułów…i. Można. By. Tak. Więcej. I. Więcej. Wymieniać.. Na

  2. Mieszkaniec. Plocka says:

    Powód. To. Już. Znamy. Wszyscy .od. Dawna. Z. Niecierpliwością. Czekamy. Zmian. Dziwią. Tylko. Kłamstwa. Urzędu. Kurii
    . I. Biskupa. Pomocniczego. I. Pani. Rzecznik. Czemu. Ten. Cyrk. Wstyd,

  3. płocczanka says:

    Nareszcie.- wkońcu … Brawo

  4. PRAWOŻADNOŚĆ says:

    DLACZEGO PAN BÓG POZWALA NA OSADE TAKICH STANOWISK TAKIM BĘDZWAŁOM TO niemiec A niemcy MORDERCY MORDOWALI PALILI POLSKIE DZIECI W OBOZACH ZAGŁADY OBECNIE z ruskimi MORDUJO DZIECI NA UKRAINIE

  5. Śląsk says:

    Taki święty to on nie jest

  6. precz z czarnym okupantem !!! says:

    w dupie mam tych dziadów w kieckach

    • Jadzik says:

      A kogo obchodzi twoja dupa. Nie interesuje cię to nie czytaj.

  7. jąkała says:

    Z jakiego powodu? Z jakiego powodu? Z jakiego powodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU