REKLAMA

Pamiętajmy! Tytoń tylko powyżej 18. roku życia!

REKLAMA

Jak co roku, w pierwszych dniach wakacji straż miejska podjęła działania, związane z realizacją programu odpowiedzialnej sprzedaży wyrobów tytoniowych „STOP 18”. Tylko w ciągu czterech godzin akcji patrol odwiedził 35 punktów, oferujących wyroby tytoniowe.

Podczas działań strażnicy starali się dotrzeć do jak największej grupy sprzedawców, informując ich o konieczności asertywnych zachowań wobec nieletnich przy sprzedaży wyrobów tytoniowych. Sprzedawcy informowani byli o ich prawach i obowiązkach, a przede wszystkim o tym, że są uprawnieni do sprawdzenia dowodu osobistego osoby, która nie wygląda w ich ocenie na pełnoletnią. Ponadto, prawo bezwzględnie zabrania sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom, które nie ukończyły 18. roku życia.

PowiązaneTematy

Zgodnie z uprawnieniami, strażnik miejski może nałożyć na sprzedawcę, który nie przestrzega zakazu sprzedaży nieletniemu papierosów, mandat wynoszący 500 zł, natomiast w przypadku skierowania sprawy do sądu grozi grzywna nawet do 5 tysięcy zł.

Strażnicy wręczali sprzedawcom ulotki informacyjne na temat programu „STOP 18” oraz nalepki do oznakowania punktu sprzedaży wskazujące, że osoby niepełnoletnie nie kupią u nich wyrobów tytoniowych.

Program „STOP 18” ma charakter ciągły i w tym roku zostanie przeprowadzony na pewno jeszcze raz, na przełomie października i listopada.