REKLAMA

Oszustwo „na kwarantannę”. Na czym polega?

REKLAMA

Policja ostrzega przed zmasowanym atakiem oszustów poprzez SMS. Wiadomości tekstowe informują o kwarantannie i… zawierają link do złośliwego oprogramowania.

Mieszkańcy Mazowsza otrzymują ostatnio wiadomość SMS-ową o nałożeniu kwarantanny, w których oszuści wysyłają linki do złośliwego oprogramowania. W dodatku SMS-y mają tytuł „Kwarantanna”, a to powoduje, że pojawiają się pod prawdziwymi SMS-ami, o ile wcześniej odbiorca otrzymał je z Sanepidu, bo był skierowany na kwarantannę.

PowiązaneTematy

Oszuści przy wykorzystaniu specjalnej aplikacji mogą jako nadawcę ustawić dowolną instytucję, co podnosi wiarygodność ataku.

– W treści wiadomości znajduje się link do strony, która próbuje nakłonić nas do aktualizacji aplikacji. W rzeczywistości zainstalowanie pobranego pliku spowoduje infekcję złośliwym wirusem. W przypadku instalacji tej aplikacji, atakujący uzyskają dostęp do wrażliwych danych z telefonu, m.in. danych uwierzytelniających do bankowości mobilnej – informują policjanci.

Funkcjonariusze zaznaczają, że osoby, które nie zainstalowały aplikacji na swoim telefonie, nie mają się czego obawiać. Samo wejście na stronę internetową nie stanowi zagrożenia.– Apelujemy, aby korzystając z obecnych technologii stale dbać o znajomość zasad bezpieczeństwa w sieci i zapewniać ochronę swoich danych oraz za każdym razem weryfikować tożsamość osób, które kontaktują się z nami z prośbą o pieniądze czy inne dane – podkreślają policjanci.

Każde zdarzenie lub próbę wyłudzenia zgłoś w najbliższej jednostce Policji lub zadzwoń na 112.

Dodatkowo, każdy może zgłosić stronę, co do której ma podejrzenie, że może wyłudzać dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych do Zespołu CERT Polska. W przypadku, gdy źródłem podejrzanej strony jest wiadomość SMS zawierająca link, można go przesłać na numer 799-448-084 wykorzystując funkcję „przekaż” albo „udostępnij” w swoim telefonie. Do zgłaszania incydentów służy także formularz dostępny na stronie internetowej CERT Polska.

materiały Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU