Oszuści coraz bardziej pomysłowi. Seniorzy – uważajcie!

REKLAMA

Płocka policja ostrzega, że nasiliły się działania oszustów, którzy żerują naiwności starszych osób. Ostatnio naciągacze udają agentów reklamowych.

– Mechanizm działania nieuczciwych agentów reklamowych jest następujący – opowiada Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji.

PowiązaneTematy

– Agent, który zjawia się u starszej osoby, a tylko takie padają ofiarą oszustów, przedstawia się, że jest przedstawicielem jednej z firm energetycznych i proponuje podpisanie umowy, która gwarantuje dostawę energii elektrycznej po dużo niższych stawkach. Seniorzy nie czytają umowy, gdyż oszust zapewnia, że powiedział o wszystkich najważniejszych rzeczach, które są zawarte w tej długiej umowie. Ofiara oszusta podpisuje umowę w przekonaniu, że będzie płaciła niższe rachunki za energię elektryczną – tłumaczy rzecznik.

Jednak, jak się okazuje, po upływie okresu na odstąpienie umowy, seniorzy otrzymują różnego rodzaju produkty medyczne, np. ciśnieniomierze, za które muszą zapłacić. Do przesyłki dołączona jest informacja, że jeśli tego nie zapłacą, umowa tym samym zostanie zerwana, a za to grozi kara finansowa w wysokości 500 zł. Oszukani seniorzy podpisali bowiem umowę z firmą, która oferuje do sprzedaży produkty medyczne, a nie – jak zapewniał „agent reklamowy” – umowę na dostawę tańszej energii.

Warto więc ostrzegać i przypominać – nie podpisujmy żadnej umowy, dopóki nie przeczytamy jej dokładnie lub nie damy do sprawdzenia innej, zaufanej osobie. Jeśli macie starsze osoby w rodzinie lub znacie samotnie mieszkających seniorów, powiedzcie im, jakie zagrożenia mogą wyniknąć z podpisania umowy, której wcześniej nie przeczytają. Szczególnie, że oszuści posługują się w umowach bardzo drobnym drukiem, którego seniorzy często nie są w stanie przeczytać.