Ostatnie miejsca na bezpłatną cytologię – tylko dzisiaj!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Jak informuje Szpital Św. Trójcy, zostało kilka ostatnich miejsc na bezpłatne badanie cytologiczne, dziś (6 listopada) w godzinach 13-18 w Przychodni przy ul. Miodowej 2.

Rak szyjki macicy to wciąż plaga naszych czasów. Statystyki nie kłamią – około 30% dorosłych kobiet w Polsce nigdy nie miało badania cytologicznego. Co roku na raka szyjki macicy zapada ponad 4000 kobiet, z czego połowa umiera.

Cytologia to nieinwazyjne badanie szyjki macicy, które polega na pobraniu z niej wymazu. Badanie jest bezbolesne, pacjentka może odczuć jedynie chwilowy dyskomfort. Umożliwia ono wykrycie stanów nowotworowych i przednowotworowych, których zdiagnozowanie we wczesnym stadium nie jest możliwe w inny sposób. Diagnoza pozwala na usunięcie zmian, gdy są one jeszcze minimalne, w sposób mniej inwazyjny, co ma największe znaczenie w przypadku młodych kobiet, które planują w przyszłości zajść w ciążę.

Należy pamiętać, że jednym z czynników, który jest ignorowany przez kobiety, jest wiek. Największy odsetek zachorowań jest wśród kobiet pomiędzy 40-55 rokiem życia. Trzeba wziąć również pod uwagę wczesny wiek rozpoczęcia życia seksualnego, dużą ilość porodów, dużą liczbę partnerów seksualnych i co się z tym często wiąże, stosowanie antykoncepcji hormonalnej przez wiele lat. Nie bez znaczenia są predyspozycje dziedziczne czy palenie papierosów.

Aby badanie było wiarygodne pacjentki powinny na 24 godziny przed cytologią zrezygnować ze współżycia. Przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych, dopochwowych środków plemnikobójczych, preparatów do irygacji. Przed badaniem należy również zadbać o odpowiednią higienę (dokładnie umyć zewnętrzne narządy rodne) i włożyć wygodne ubrania.

Na badanie można rejestrować się pod numerem telefonu 603 306 605.

Szpital Świętej Trójcy informuje również, że od 8 listopada dostępna będzie usługa komercyjna – USG piersi.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji