Orlen podpisał kontrakt z arabskim koncernem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Umowa podpisana z Saudi Aramco  jest pierwszym długoterminowym zobowiązaniem, jakim PKN Orlen kiedykolwiek związał się z dostawcą ropy z Zatoki Perskiej. 

Saudi Aramco to największy na świecie koncern naftowy, produkujący dziennie ok. 10 milionów baryłek ropy naftowej. Umowa z Orlenem opiewa na dostawę 200 tysięcy ton ropy miesięcznie i będzie obowiązywać do końca roku, z opcją przedłużenia na kolejne lata. Surowiec będzie trafiał do przerobu w rafineriach Koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie.

– To pierwsza w historii bezpośrednia umowa długoterminowa PKN Orlen z dostawcą z regionu Zatoki Perskiej. Pokazuje nasz kierunek myślenia o strategicznej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia koncentrujący się na współpracy ze sprawdzonymi producentami surowca z różnych regionów geograficznych i na optymalnych warunkach.  Wielokrotnie zapowiadaliśmy, że będziemy korzystać z okazji rynkowych by osiągnąć optymalną strukturę dostaw oraz korzystne warunki finansowe i konsekwentnie realizujemy te założenia – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Koncern współpracuje z Saudi Aramco już od jakiegoś czasu. Od początku tego roku kupiono sześć ładunków, jednak za każdym razem były to umowy spotowe. Podpisanie kontraktu z gigantem naftowym z Arabii Saudyjskiej to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw ropy.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji