REKLAMA

Orlen KolTrans nie dla PKP Cargo

REKLAMA

W końcu nastąpiło rozwiązanie tematu, który był przedmiotem zmartwienia pracowników orlenowskiej spółki. Jak podaje portal gospodarczy wnp.pl, PKP Cargo wraz ze swoją spółką zależną PKP Cargotabor Usługi, odstąpiło od umowy warunkowej i nie zakupi ponad 99,85 proc. udziału spółki Orlen KolTrans oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa Euronaft Trzebinia – podmiotów PKN Orlen. Decyzja niespodziewana, ale – jak tłumaczy sam zarząd – słuszna.

Zgodnie ze wstępną umową sprzed blisko 7 miesięcy, obie strony miały prowadzić negocjacje do 16 maja. Jeżeli jednak nie osiągnęłyby porozumienia zawartego w formie pisemnej lub którykolwiek warunek zawieszający nie zostałby spełniony, to każda ze stron miała mieć zapewnione prawo odstąpienia od umowy w czasie 30 dni. Zgodnie z takimi wytycznymi, PKP Cargo jako powód zawieszający kontrakt podało końcowy brak decyzji ze strony prezesa UOKiK, który nie wyraził zgody na bezwarunkową koncentrację wśród przewozów kolejowych.

Zgodnie z zawartym kontraktem, PKP Cargo ma teraz możliwość całkowitego odstąpienia od umowy. Nie powoduje to żadnych skutków finansowych, jednak oznacza brak szansy na konsolidację na rynku przewozów towarowych. A to już będzie odczuwalne dla całego zarządu spółki…

Orlen wyprzedaje spółki – KolTrans, Orlen Transport i część Euronaftu…Zarząd PKP Cargo wielokrotnie podkreślał, że posiada duże środki własne oraz ma możliwość uruchomienia kredytów. Jako argument za umową kupna podnoszony był fakt, iż konsolidacji nie należy rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat polskiego rynku kolejowego, ale przede wszystkim europejskiego, gdyż spółka ta istnieje na rynku międzynarodowym.

Przypomnijmy, że jeszcze w lutym br. w spółce Orlen KolTrans toczył się spór zbiorowy, zorganizowany przez trzy organizacje związkowe. Pracownicy spółki nie zgadzali się na jej sprzedaż, grozili nawet strajkiem. Interweniowali również w Ministerstwie Skarbu i u prezesa PKN Orlen, Wojciecha Jasińskiego.

Transakcja, której wartość wyceniono na ponad 250 mln zł, miała objąć udziały ORLEN KolTrans i zorganizowaną część przedsiębiorstwa Euronaft Trzebinia. Spółka ORLEN KolTrans i Euronaft Trzebinia działają na rynku przewozów paliw i chemikaliów. Przewożą ponad 40 proc. produktów wytwarzanych przez PKN ORLEN, głównie do terminali paliwowych i zakładów chemicznych. ORLEN KolTrans i Euronaft utrzymują w sumie około 2,5-procentowy udział w polskim rynku, liczony pracą przewozową.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU