REKLAMA

Opłata za parkowanie nawet 9,99 zł za godzinę. Jak będzie w Płocku?

REKLAMA

Posłowie zaakceptowali projekt ustawy, która umożliwia wprowadzenie oddzielnej strefy płatnego parkowania w centrum, a tym samym zwiększenie opłaty do nawet 9,99 zł za godzinę. Ustawa dotyczy wyłącznie miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a decyzja będzie należała do rady miasta.

Śródmiejskie strefy płatnego parkowania to nowy projekt, który ma na celu ograniczenie transportu na polskich starówkach. Pomysł wprowadzić u siebie może kilkadziesiąt polskich miast, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców.

Zgodnie z projektem ustawy, śródmiejską strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach zgrupowania intensywnej zabudowy funkcjonalnego śródmieścia, które stanowi faktyczne centrum miasta lub dzielnicy w mieście. Wyróżnikiem tej strefy jest przede wszystkim cena.

Obecnie maksymalny koszt parkowania w płatnej strefie można ustalić na 3 zł za godzinę. Ustawa wprowadza natomiast opłaty, które będą uzależnione od pensji minimalnej – w zwykłej strefie za pierwszą godzinę możemy zapłacić maksymalnie 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia, w śródmiejskiej – maksymalnie 0,45 proc.

To oznacza, że jeśli w przyszłym roku pensja minimalna wzrośnie do zapowiadanych 2220 złotych brutto, to parkowanie w SPP może kosztować 3,33 zł za pierwszą godzinę w zwykłej strefie i 9,99 zł w strefie śródmiejskiej.

Ustawodawca przewidział też opłaty za kolejne godziny – druga nie będzie mogła być droższa od pierwszej o więcej niż 20 proc., podobnie trzecia godzina od drugiej, natomiast opłata za czwartą i kolejne godziny nie może przekraczać stawki za pierwszą.A jaka będzie wysokość kary? I w tym przypadku będzie wyższa – obecnie jest to maksymalnie 50 zł (taka stawka obowiązuje w Płocku), a w przyjętej ustawie kwota zaproponowano maksymalnie 10 proc. pensji minimalnej, czyli 222 zł.

O tym, jakie kwoty za parkowanie w centrum zapłacimy w poszczególnych miastach, będą decydowali radni. Jak to wygląda w Płocku? Czy miasto przewiduje wprowadzenie takiej strefy, ewentualnie podwyżkę w dotychczasowym cenniku płockiej SPP?

– Przyjęty w Płocku model Strefy Płatnego Parkowania sprawdził się – informuje Konrad Kozłowski z zespołu współpracy z mediami płockiego ratusza. – W związku z tym, nie planujemy ani podwyżek w SPP, ani wydzielenia śródmiejskiej strefy parkowania w już istniejącej SPP – zapewnił urzędnik.

Duże ulgi od rządu na zakup aut elektrycznych. Będzie nowa strefa płatnego parkowania?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. Mieszkaniec Płocka says:

  Będą parkować pod blokami, tym samym zajmą miejsca parkingowe mieszkańcom. Już po powrocie z pracy nie ma gdzie zaparkować auta. To jakiś koszmar.

 2. Lolo says:

  Łysy do wyborów na 1000% nie podniesie ceny.
  Gnomy wybiorą go, a on w ramach wdzięczności i z racji pustej kiejdy zwanej inaczej kiermaną z ochotą skorzysta z dobrodziejstw ustawy pisuarów.

 3. marko says:

  Sprawdził się system ;) Wykoszony biznes, a ci co zostali albo za biedni aby uciec albo banki. Tak trzymać. Nie będą imperialiści ruder zajmować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU