Od 15 października przez pięć dni w tygodniu obowiązują godziny dla seniorów. Ma to ograniczyć kontakty starszych osób, a tym samym zmniejszyć ryzyko ich zakażenia. Przy tej okazji powstał jednak problem, na który zwraca uwagę rzecznik osób niepełnosprawnych w Płocku.
Jak przypomina Tomasz Gorczyca, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Płocku, w czasie pandemii musimy pamiętać o osobach niepełnosprawnych i starszych, ponieważ to właśnie oni są najbardziej narażeni na zakażenie.
Zgodnie z nowymi przepisami, od 15 października obowiązują w sklepach godziny dla seniorów – między godziną 10 a 12 zakupy mogą robić tylko osoby po 60. roku życia.
– Należy jednak pamiętać, że część tych osób nie jest w stanie samodzielnie wyjść do sklepu. Bardzo często towarzyszą im opiekunowie, rodzina, sąsiedzi, wolontariusze – osoby, które z potrzeby serca pomagają w tych niełatwych czasach – podkreśla rzecznik.
Wiąże się to z tym, że niektóre osoby z niepełnosprawnością otrzymują pomoc w postaci usług opiekuńczych właśnie w godzinach 10-12.
– Dotychczas opiekunka mogła samodzielnie zrobić zakupy dla swojego podopiecznego. Od 15 października jest to niemożliwe, dlatego bardzo często idzie do sklepu razem z osobą niepełnosprawną – wyjaśnia Tomasz Gorczyca.
Stąd apel rzecznika do wszystkich zarządzających sieciami dużych marketów oraz właścicieli sklepów osiedlowych, aby osobie potrzebującej wsparcia w zakupach mógł w godz. 10-12 towarzyszyć opiekun.
– Bez jego pomocy niektórzy sobie po prostu nie poradzą – podsumowuje rzecznik osób niepełnosprawnych w Płocku.
Wracają godziny dla seniorów w sklepach. Szkoły na razie nadal stacjonarnie [FILM]
Dodaj swój komentarz