Okiem Robaka: Płocki bedeker kulturalny na sezon ogórkowy

0
Podziel się tym:

– Z pani to dopiero bogobojna chrześcijanka. I niech mi pani nie zaprzecza – codziennie na mszy panią widzę. – Po prawdzie to w Pana Boga wierzę, ale i spać też nie mogę. Jak przed świtem wstanę, to domu zimno. To wtedy do kościoła idę, nasz proboszcz na ogrzewanie nie skąpi, a jak po mszy wrócę, to chłop w domu już w piecu napali…

Pewnego razu, zimową porą po zakończeniu porannej mszy do swych domów zmierzały dwie starsze panie. Zupełnie mimowolnie usłyszałem, o czym rozmawiają:
– Z pani to dopiero bogobojna chrześcijanka. I niech mi pani nie zaprzecza – codziennie na mszy panią widzę.
– Po prawdzie to w Pana Boga wierzę, ale i spać też nie mogę. Jak przed świtem wstanę, to w domu zimno. To wtedy do kościoła idę, nasz proboszcz na ogrzewanie nie skąpi, a jak po mszy wrócę, to chłop w domu już w piecu napali.

I tak właśnie pożytki duchowe spotkały się z cielesnymi. Korzystając z mądrości starszej pani, ja również chciałbym zaproponować Państwu taki „wash and go” – kiedy znuży już Was lipcowy upał lub też dopadnie niespodziewana ulewa, poczujecie nagły spadek energii w trakcie zakupowego szaleństwa… to warto poszukać wytchnienia, a jak kto chce schronienia w galerii – tylko której? Tak się złożyło, że mamy akurat kilka bardzo interesujących propozycji.

Informowaliśmy już o wystawie Kingi Cichockiej „Portrety, postacie, akty” w murach Towarzystwa Naukowego Płockiego. Artystka jest pracownikiem naukowym Studiów Podyplomowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Niezwykle intrygujące kompozycje przyciągają widza jak magnes, zarówno niekonwencjonalnymi środkami artystycznymi, takimi jak kolaż, tusz japoński, akryl, a nawet biurowy datownik, jak również zupełnie intymną narracją.

W tym przypadku oglądanie obrazu w jakimś sensie oznacza „zatopienie” się w najbardziej osobistym widzeniu świata i jego interpretacji, w poznaniu towarzyszących temu procesowi uczuć i emocji. W wielu obrazach płockiej malarki pojawia się motyw kota, który nie jest tu bez znaczenia, bowiem Kinga Cichocka jest przekonana, że jest on zwierzęcym odpowiednikiem natury kobiety. Tajemniczy, inteligentny, czasem przewrotny, lecz przede wszystkim podążający własnymi, sobie tylko znanymi ścieżkami… Wystawa będzie czynna do końca lipca.

Tymczasem na pierwszym piętrze Galerii Wisła prezentuje swe fotografie dwudziestu członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego. Tym razem zapanowała pełna swoboda, nikt bowiem nie zadał żadnego, przewodniego tematu prac. Z tego też powodu zdjęcia obejmują niemal wszystkie dziedziny fotograficznej aktywności od natury, krajobrazu i fotografii podróżniczej poczynając przez reportaż, street photo, studium socjologiczne aż po portrety i akty.

Warto odwiedzić tę wystawę, bowiem fotografowie sięgnęli do tego, co mają w swych archiwach najcenniejszego, czyli do ujęć, co do których są przekonani, że zasługują na pokazanie ich szerokiej publiczności. Jeżeli zapytacie Państwo co jest łącznikiem, elementem scalającym wszystkie prezentowane prace, to bez namysłu odpowiem, że jest nim w pierwszej kolejności próba przełamania wszechobecnych złych wzorców i nawyków, multiplikowanej, powtarzanej do znudzenia zdjęciowej sztampy, która niszczy w swym zalewie dobrą, wartościową fotografię. Niewątpliwie jest to także poszukiwanie nowego języka fotograficznej ekspresji i nowych środków wyrazu, czyli zupełnie autorskiej platformy kontaktu z odbiorcą. Na ile się to naszym fotografom udało, możecie Państwo ocenić sami odwiedzając kameralną ekspozycję, robiąc sobie tym samym niezobowiązującą, acz jakże pożyteczną przerwę przy okazji najbliższych zakupów w Galerii Wisła.

Nie próżnuje także w środku sezonu ogórkowego Płocka Galeria Sztuki. Od początku lipca przestrzenią wystawienniczą zawładnęły gobeliny Natalii Babicz Bereźnickiej spięte w wystawę pt. „Przenikanie – w głąb siebie”. Obrazy i rysunki, fotografie, a przede wszystkim tkaniny artystyczne obejmują 45-letni okres pracy twórczej, jak zatem nietrudno się domyślić, jest to wystawa na wskroś retrospektywna.

– Dla mnie jest to rodzaj pamiętnika – spojrzałam na moje życie zapisane w sztuce. Nie żałuję tego życia – mówi Natalia Babicz-Bereźnicka.

Co można powiedzieć o samych pracach? Gobeliny powstają z różnych materiałów – wełny, sztucznego jedwabiu, sizalu. Artystka traktuje gobelin jak obraz, niezwykle istotną rolę odgrywa tu kolor, światło i kompozycja. Tymczasem inspiracje czerpie z natury, lecz traktuje ją niczym „masę krytyczną”, powodującą rozpoczęcie skomplikowanego, wymagającego ogromnej koncentracji procesu tworzenia. O swych gobelinach mówi, że są abstrakcyjne, sięgające jedynie swymi korzeniami rzeczy realnych. Tym niemniej, jeżeli zajrzycie Państwo do Galerii, to przypuszczam, że z przyjemnością na długie chwile kontemplacji pogrążycie się w magicznym, a jednocześnie wizjonerskim świecie gobelinów Natalii Babicz-Bereźnickiej i pewnie też z ulgą stwierdzicie, że ma on jak najbardziej rozpoznawalne inspiracje. Wystawa będzie czynna do 21 sierpnia.

A na koniec Muzeum Mazowieckie w Płocku skutecznie zerwało w ubiegłym tygodniu z formułą placówki kulturalnej, predestynowanej jedynie do eksponowania obiektów historycznych i przedzieżgnęło się, przynajmniej częściowo, na sezon letni również w galerię wystawienniczą – i to z przytupem! Zagościła tam bowiem wystawa „La femme mon amour” prezentuje obrazy Joanny Sarapaty – malarki goszczącej na wszystkich światowych salonach.

Portrety i akty kobiece wymykają się tym dwóm konwencjom, tradycyjnie określającym warstwę narracyjną prac, bowiem nie chodzi tu o odwzorowanie fizjonomii, czy też uchwycenie cech charakterystycznych dla konkretnej osoby. Nieistotny jest zatem kontekst zewnętrzny, czyli kolokwialnie rzecz ujmując wygląd, lecz czy bez tego, tak wydawałoby się, istotnego elementu można namalować stan psychiczny, charakter, osobowość? Jak się okazuje, jak najbardziej i to z powodzeniem – na tym polega mistrzostwo Joanny Sarapaty.

Jak sama wyznaje: „Ne maluję czystej erotyki, tylko kobiecość”. I właśnie taki wymiar odnajdziemy w pracach artystki. Jej obrazy na kartonach i płótnie malowane tuszem, akwarelą, temperą, gwaszem opowiadają o stanie umysłu, nastroju, uczuciach, portretowanych kobiet. Niebagatelne znaczenie ma tu układ ciała, gest, mimika wzmocnione celnym doborem artystycznych środków wyrazu. Słowem – kobieca natura, jej psychika i konstytucjonalny fenomen zaklęty w dwóch wymiarach obrazu. Wystawa będzie czynna do 18 września br.

Biorąc pod uwagę fakt, że pod egidą Płockiego Towarzystwa Fotograficznego w wystawie biorą udział także zrzeszone tam fotografki, nasuwa się jeden wniosek – kobiety opanowały w tym roku na lato płocką scenę kulturalną. Jeżeli ktoś z Państwa cierpliwie podąży śladami tego bedekera, niewątpliwie przekona się, że ta kobieca wizja świata zawiera wiele cech wspólnych, takich jak chociażby niezwykle delikatny i wrażliwy, sensualny sposób artystycznej wypowiedzi.

Patronat i artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać

Płocka Kuchnia Wojciech Hetkowski
1

Podziel się tym:

Jaką kuchnię preferuje Wojciech Hetkowski? Jaki jest ulubiony smak byłego prezydenta Płocka, a jaka potrawa…

Tylko u Nas Kamienica_rog_Tumskiej_Kosciuszki_kolaz
0

Podziel się tym:

Nie ma chyba płocczanina, który nie interesowałby się, jak nasze miasto wyglądało kilkanaście, kilkadziesiąt czy…

Płock Na Szlaku Fot. archiwum prywatne Radosława Malinowskiego
0

Podziel się tym:

Każdy z nas pewnie marzy o tym, żeby w wolnym czasie wyjechać gdzieś, w znane…

Płock Na Szlaku Fot. archiwum prywatne Macieja Kusińskiego
0

Podziel się tym:

Każdy z nas pewnie marzy o tym, żeby w wolnym czasie wyjechać gdzieś, w znane…

EchoSonda EchoSonda1
0

Podziel się tym:

W dzisiejszym odcinku EchoSondy mamy dla was niespodziankę. Prosto z Krakowa, jego mieszkańcy i turyści…

Płock Na Szlaku Archiwum prywatne Litosławy Koper
0

Podziel się tym:

Każdy z nas pewnie marzy o tym, żeby w wolnym czasie wyjechać gdzieś, w znane…


Ostatnie Informacje

Nauka i Edukacja
0
Uczniowie IV LO: – Pomożecie? Odpowiedzcie jak robotnicy Gierkowi…
Podziel się tym:

Mówi się, że młodzi ludzie nie mają zapału do tworzenia. Że są bierni, zamknięci w swoim własnym, wirtualnym świecie. Mówi…

Polityka i Politycy
0
Radny Aleksandrowicz: Mniej turystów, mniej studentów, a opieka zdrowotna to w większości hospicja
Podziel się tym:

Ciekawymi spostrzeżeniami po lekturze przygotowanego przez urząd miasta sprawozdania z realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka, podzielił się na ostatniej…

Rodzina i Społeczeństwo
0
Wylicytuj koszulkę z autografem – pomóż płockim dzieciom!
Podziel się tym:

Płoccy Moto Mikołaje przygotowują na święta 100 paczek dla dzieci. Po raz pierwszy w historii tej akcji pojawiły się też specjalne koszulki…

Rodzina i Społeczeństwo
0
“Przygarnij psiaka” – pomagamy lokatorom płockiego schroniska, odc. 20
Podziel się tym:

Jest najlepszym przyjacielem człowieka. Niestety, człowiek bywa jego najgorszym wrogiem. W naszym cyklu “Przygarnij psiaka” zajrzymy do płockiego schroniska dla…

Bezpieczeństwo
0
1500 osób poszkodowanych przez oszustów
Podziel się tym:

Oszuści grasują w całej Polsce. Nie oszczędzili też Płocka i okolicznych gmin województwa mazowieckiego, gdzie działają z sympatycznym uśmiechem na…

Bezpieczeństwo
0
Śmiertelny wypadek w Mikołajewie
Podziel się tym:

O porannym zderzeniu dwóch pojazdów z pługiem śnieżnym, które miało miejsce dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 567 w miejscowości Mikołajewo (gm.…

Bezpieczeństwo
0
Potrącenie pieszego. Ciężko ranny
Podziel się tym:

Do wypadku z udziałem pieszego doszło w czwartek późnym wieczorem w miejscowości Woźniki Paklewy (gm. Radzanowo). Pieszy w poważnym stanie…

Bezpieczeństwo
0
Zderzenie 3 pojazdów w gm. Staroźreby
Podziel się tym:

O porannym zderzeniu trzech pojazdów, w tym prawdopodobnie piaskarki, poinformował nas czytelnik. Do wypadku doszło w miejscowości Mikołajewo (gm. Staroźreby)…

Konkursy
0
Książki Radosława Lewandowskiego wygrała Ruda wilczyca
Podziel się tym:

Niedawno ogłosiliśmy konkurs, w którym do wygrania były dwie książki płockiego pisarza – Radosława Lewandowskiego. Zwyciężczyni odebrała już nagrody z…

Rodzina i Społeczeństwo
0
WOPR zaprasza na prawdziwie Polskie Święta Bożego Narodzenia
Podziel się tym:

Płoccy ratownicy WOPR zamienią się w Mikołajów. Podczas rozpoczynającej się właśnie akcji pn. „Prawdziwie Polskie Święta Bożego Narodzenia”, będą zbierać słodycze oraz artykuły…