REKLAMA

Ogłoszono przetarg na modernizację stadionu Wisły Płock

REKLAMA

A dokładniej mówiąc, na razie na opracowanie koncepcji modernizacji stadionu im. Kazimierza Górskiego przy ul. Łukasiewicza. Projekt ma być gotowy do końca tego roku.

O przebudowie tego stadionu mówi się od dawna, ale awans płockich piłkarzy do Ekstraklasy zapewne zmotywował do działania jeszcze bardziej. W piątek ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji przebudowy.

Stadion teraz

Jak zaznaczają urzędnicy w opisie przedmiotu zamówienia, Stadion im. Kazimierza Górskiego jest obiektem sportowym czynnym, gdzie odbywają się regularnie zaplanowane rozgrywki i mecze piłki nożnej. Trybuny znajdują się od strony, wschodniej i zachodniej, natomiast od strony południowej zlokalizowany jest budynek służący za szatnie. Zadaszenie znajduje się wyłącznie na zachodniej stronie trybun, w sektorze dla VIP-ów. Na trybunach jest 10 sektorów, gdzie dostępnych jest 10.978 miejsc siedzących (jeden sektor z 1314 siedziskami przeznaczony jest dla drużyny gości). Poza tym, znajdują się kryte siedziska z oparciami – 988, odkryte siedziska z oparciami – 9 990, stanowiska dla prasy – 50 oraz 12 specjalnych boksów (mogą być przekształcone w stanowiska komentatorskie) dla dziennikarzy. Dla radia i telewizji są 4 oddzielne kabiny oraz pomieszczenie do konferencji prasowych.

Zaplecze parkingowe znajduje się wokół stadionu, teren dla autokarów drużyn przyjezdnych usytuowany jest przy szatniach, natomiast parking VIP przy wejściu na trybunę honorową. Obiekt piłkarski wyposażony jest w podgrzewaną płytę boiska o wymiarach 105 x 68 m, sztuczne oświetlenie o mocy 1400 LUX, nowoczesny ekran LED – tablica informacyjna, zaplecze techniczne, telewizyjne, gastronomiczne, sanitarne i parkingowe.

Pierwotnie stadion był obiektem wielofunkcyjnym, na którym swoje zawody rozgrywali, poza piłkarzami, także lekkoatleci oraz przedstawiciele innych dyscyplin zrzeszonych w Wiśle Płock. Przy Łukasiewicza rozgrywała swoje mecze także pierwsza reprezentacja Polski, młodzieżówki, oraz Polonia Warszawa w eliminacjach do Ligi Mistrzów i w Pucharze UEFA. Obecnie na stadionie im. Kazimierza Górskiego w Płocku swoje mecze rozgrywa Wisła Płock.

Stadion przyszłości

Jak będzie wyglądał stadion po modernizacji? Główna płyta boiska ma zostać w obecnym miejscu. Oczywiście wykonawca koncepcji będzie musiał i tak najpierw dokładnie obejrzeć cały teren, żeby przeanalizować, czy przygotowujący przetarg prawidłowo zaplanowali tę koncepcję.

Wiadomo natomiast, że stadion po modernizacji musi być przystosowany do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych PZPN (ekstraklasa) oraz rozgrywkach klubowych UEFA. Arena sportowa ma mieć trybuny na minimum 12 tys. krzesełek plastikowych i ok. 700 wyściełanych w strefie VIP, oddalonych ok. 6 m od boiska.

Wszystkie trybuny mają być zadaszone (kibice na pewno ucieszą się z tego powodu), a pod dachem ma być zamontowane punktowe oświetlenie stadionu. Pojawią się również dwa telebimy, w tym jeden już funkcjonujący na stadionie. Poprawi się także nagłośnienie, ale płyta boiska wraz z systemem podgrzewu murawy, drenażem, nawodnieniem oraz pozostałą infrastrukturą techniczną pozostanie – jak wspomnieliśmy – w miejscu obecnym.

Nowością będzie jednak dostosowanie stadionu organizacji imprez niepiłkarskich – pojawi się m.in. scena do organizacji koncertów.

Dla poprawy bezpieczeństwa, zamontowany zostanie cyfrowej jakości monitoring, a także system kontroli dostępu (kołowroty wysokie) oraz system kontroli dostępu do pomieszczeń biurowych i socjalnych (karty magnetyczne). Cały obiekt wyposażony zostanie w zasilanie awaryjne.Pod trybuną główną umieszczone będą szatnie zespołów, sędziów, delegata, pokój kontroli antydopingowej, pokój pomocy medycznej, pokój odpraw, siłownia, gabinety odnowy. Powstanie również trybuna VIP z oszklonymi lożami, sky-boxy, loże prasowe, pomieszczenie dowodzenia, bary, toalety czy maszty do flag.

Wnętrze trybun będzie kilkupoziomowe – znajdzie się tam kawiarnia, pomieszczenia biurowe klubu, sale konferencyjne, magazyny, garaże, kasy sprzedaży, pomieszczenia punktów depozytu, toalety oraz szatnie do wykorzystania przez młodzież.

Na terenie poza trybunami rozmieszczone zostaną parkingi oraz droga dojazdowa z utwardzeniem i ogrodzeniem, a także parking za sektorem gości (trybuna wschodnia i północna).

Wydzielona zostanie również strefa komercyjna, na którą składać się będzie hotel (w miejscu dzisiejszego budynku dawnych szatni), sklep klubowy, lokale handlowe oraz hala sportowa (do wykorzystania dla piłkarzy ręcznych, siatkarzy, koszykarek – widownia na 500 osób).

Istniejąca już koncepcja budowy stadionu, która okazała się zbyt droga w realizacji
Istniejąca już koncepcja budowy stadionu, która okazała się zbyt droga w realizacji

Według koncepcji, budowa ma przebiegać w kilku etapach, tak, aby możliwe było ciągłe korzystanie z obiektu. Najpierw więc zostanie zburzona trybuna wschodnia i wybudowana nowa wraz z północną, następnie zburzona będzie trybuna zachodnia i wybudowana nowa wraz z przeniesieniem klubu do parterowego budynku przy bramie wjazdowej. Kolejny etap to budowa trybuny południowej, zburzenie starych budynków szatni, budowa hotelu oraz budowa dróg wewnętrznych i parkingów.

Wykonawca koncepcji będzie musiał uwzględnić także: drogę serwisową w trybunie narożnej, celem ewentualnego transportu scen koncertowych, zbiorniki do retencjonowania wody opadowej z zadaszenia trybun, lampy doświetlające murawę boiska dla prawidłowego wzrostu trawy, trybunę prasową, pomieszczenia dla fotoreporterów, miejsca lokalizacji kamer centralnych, strefę wozów transmisyjnych, stanowiska dla komentatorów, stanowiska statystów, pokój dla przedstawicieli producenta sygnału telewizyjnego, tracking, kabiny komentatorskie, studia TV, pozostawić miejsce wraz z dostępem na istniejące boisko treningowe zlokalizowane za trybuną wschodnią oraz wyznaczyć maksymalne zmniejszenie odległości pomiędzy płytą boiska a trybunami.

Opracowana dokumentacja, oprócz koncepcji modernizacji stadionu, będzie musiała zawierać część opisową, graficzną jak również kosztową – wykaz kosztów inwestycji. Termin przekazania całości koncepcji wraz z prawomocną decyzją, zezwalającą na wykonanie robót budowlanych, ustalono do 15 grudnia 2016 r.

Wykonawcę poznamy po 23 sierpnia – do tego dnia, do godz. 12.30, wyznaczono czas na składanie ofert.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU