REKLAMA

REKLAMA

Odwiedzając KMP, poznasz historię płockiej policji

REKLAMA

Przeczytajrównież

10 listopada w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku, odbyła się uroczystość otwarcia stałej wystawy, poświęconej historii płockiej policji. Gościem honorowym tej uroczystości był wnuk jednego z policjantów, służących w okresie międzywojennym w Posterunku Policji w Łącku.

Nowoczesny budynek Komendy Miejskiej Policji w Płocku to jedna z wizytówek współczesnej policji. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w nim uroczystość, podczas której współczesność połączyła się z historią.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Przed wejściem do gabinetu Komendanta Miejskiego Policji w Płocku, uroczyście otwarta została wystawa poświęcona historii płockiej policji i policjantów, którzy zaraz po odzyskaniu niepodległości tworzyli podwaliny Policji Państwowej na płockiej ziemi.

W uroczystości wzięli udział między innymi Komendant Miejski Policji insp. Jarosław Hofman, Kapelan płockiej policji ks. Kanonik Jerzy Ławicki, nadkom. Paweł Trojanowski, reprezentujący Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 oraz Michał Spirydonow – wnuk Stefana Lipińskiego – funkcjonariusza Policji Państwowej, który w 1923 roku pełnił służbę w Posterunku Policji w Łącku. Ponadto, w uroczystości udział wzięli również naczelnicy i kierownicy poszczególnych jednostek organizacyjnych płockiej policji.

– Poprzez tę wystawę chcemy pokazać, że pamiętamy o policjantach, którzy w tym trudnym okresie, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, tworzyli od podstaw Policję na ziemi płockiej – powiedział komendant płockiej policji insp. Jarosław Hofman, otwierając wystawę. – Każda osoba, która odwiedzi naszą Komendę będzie mogła się zapoznać z historią płockiej Policji oraz poznać losy pierwszych funkcjonariuszy, którzy pełnili służbę w Płocku i okolicach Płocka – dodał.




W dalszej części wystawy jej autor asp. szt. Adam Łaszczewski, przybliżył historię Policji Państwowej na ziemi płockiej oraz opowiedział o kulisach powstania wystawy.

Z kolei wnuk jednego z policjantów, którzy służyli w rejonie Płocka, Pan Michał Spirydonow przedstawił krótko postać swojego dziadka Stefana Lipińskiego.

– Dziadek był przede wszystkim patriotą, należał do ułanów służących u boku Marszałka Piłsudskiego i walczył o odzyskanie niepodległości, natomiast po wojnie, w 1923 roku wstąpił do Policji Państwowej i służył w Posterunku Policji w Łącku. W czasie II Wojny Światowej został podstępnie aresztowany i uwięziony w Ostaszkowie a w 1940 roku został zamordowany w Twerze, jego nazwisko znajduje się na tablicy, na cmentarzu w Miednoje – opowiadał Michał Spirydonow.

Wystawa ta stanowi pewnego rodzaju lekcję historii o płockiej policji. Pamięć o policjantach, którzy wtedy tworzyli struktury Policji Państwowej w kraju, który po ponad stuletnim okresie niewoli odzyskał niepodległość, powinna być zawsze żywa, dlatego że pamiętając o historii, można w pełniejszy sposób budować współczesność.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 1

  1. vancoo says:

    Szkoda ,że nie pamiętacie o tych Policjantach obecnie pracujących Panie Hofman !!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU