REKLAMA

Odszedł wielki płocczanin – Tadeusz Mazowiecki

REKLAMA

Dzisiaj rano zmarł Tadeusz Mazowiecki – polityk, publicysta, człowiek tworzący historię polskiej polityki, ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej.

PowiązaneTematy

Tadeusz Mazowiecki był płocczaninem, urodził się w naszym mieście w 1927 roku. To tutaj ukończy w 1946 roku Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Później rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, w trakcie których był członkiem „Caritas Academica”.

Ten wielki polityk, „siła spokoju”, był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1990). Współtworzył i przewodniczył Unii Demokratycznej i Unii Wolności, był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, poseł na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). W listopadzie 2002 odszedł z partii, jako wyraz protestu przeciwko porzuceniu przez UW międzynarodówki chadeckiej oraz wejściu w koalicję wyborczą z SLD i następnie samorządową z Samoobroną w województwie warmińsko-mazurskim. W 2005 został jednym ze współzałożycieli Partii Demokratycznej – demokraci.pl, która w założeniu miała stanowić poszerzenie dawnej Unii Wolności o m.in. polityków lewicowych. Był liderem listy parlamentarnej tej partii w wyborach parlamentarnych w tym samym roku w okręgu warszawskim. Wchodził w skład rady politycznej PD (do 2006 był jej przewodniczącym). Później wycofał się z działalności partyjnej.Od 2010 roku do ostatnich dni był doradcą Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Na zawsze zostanie Honorowym Obywatelem Płocka, który to tytuł został mu nadany uchwałą Nr 133/X/2011 Rady Miasta Płocka z dnia 31 maja 2011 r. – za całokształt działalności na rzecz rozwoju demokracji i zasługi dla miasta Płocka.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU