REKLAMA

Odsłonięto zegar słoneczny na wieży Małachowianki

REKLAMA

Małachowianka i Płock zyskały w piątek nową, wyjątkową atrakcję. Na wieży liceum odsłonięty został zegar słoneczny, będący rekonstrukcją instalacji zniszczonej przez Rosjan w trakcie zaborów.

20 września o godzinie 12.30 odbyła się uroczystość odsłonięcia zegara słonecznego na gotyckiej wieży Małachowianki. Pomysł umiejscowienia obiektu jest nieprzypadkowy – na murach pawilonu Kolegium Jezuickiego, w którym mieści się liceum, znajdował się dawniej taki zegar.

Prawdopodobnie autorem zegara słonecznego był wybitny małachowiak, Wojciech Jastrzębski. Instalacja została usunięta z murów szkoły podczas zaborów. Zgodnie z podaniami, obok zegara słonecznego znajdowało się wyobrażenie sfer niebieskich, popiersie Kopernika oraz fraza:

Wstrzymał słońce wzruszył ziemię, Polskie wydało go plemię.

Nowy zegar powstał dzięki hojności absolwenta Małachowianki z roku 1965 roku, Marka Chojnackiego. Instalację wykonali: Marcin Bogusławski (projekt i wykonanie) oraz Marek Szymocha (projekt cyferblatu, pomiary, obliczenia, wykonanie gnomonu).Podczas odsłonięcia zegara dyrektor LO im. S. Małachowskiego, Katarzyna Góralska zwróciła uwagę, że ta inicjatywa odtworzenia instalacji pokazuje, iż liceum jest nie tylko instytucją edukacyjną, ale też kultury i która kultywuje tradycje.

– Ten zegar słoneczny uświadamia nam również, jak ważny jest czas dla człowieka. Jest niezwykle sprawiedliwy, bo dla wszystkich biegnie jednakowo i może mniej ważne jest ile tego czasu mamy, a ważniejsze co z nim zrobimy, jak go spożytkujemy. Równolegle do czasu dane jest nam też miejsce, dla wielu tu obecnych tym miejscem szczególnym jest właśnie Małachowianka – mówiła dyrektor Katarzyna Góralska.

Odsłonięcia dokonali: marszałek Adam Struzik, zastępca prezydenta Piotr Dyśkiewicz, Tadeusz Zombirt geograf i dyrektor szkoły w latach 1995-2005 i dyrektor Katarzyna Góralska.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU