REKLAMA

Odnaleziono wrak jednego z pierwszych płockich przegubowców. Ma odzyskać dawną świetność

REKLAMA

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie prowadzi prace nad przywróceniem świetności wyjątkowego autobusu. Pojazd był pierwszym przegubowcem w Płocku.

Jest szansa, że pierwszy autobus przegubowy, który woził płocczan, odzyska dawną świetność. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, który odnalazł pojazd, planuje przeprowadzić gruntowny remont maszyny.

Należący do KMKM egzemplarz pochodzi z pierwszej partii produkcyjnej jelczy AP-02, wprowadzonym do eksploatacji 5 stycznia 1965 roku z numerem bocznym 2012. Po zakończeniu eksploatacji, w marcu 1972 roku został odsprzedany do Płocka, gdzie otrzymał numer 217 i stał się jednym z pierwszych „przegubowców” w historii płockiej komunikacji miejskiej.

Autobus woził płocczan przez 7 lat. W 1979 roku został sprzedany jako złom użytkowy z przeznaczeniem na komórkę. Na początku 2019 roku udało się odnaleźć w jednej z okolicznych wsi wrak pierwszego płockiego przegubowca z warszawskim rodowodem.

fot. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

– Ze względu na bardzo zły stan wraku i jego niekompletność, przy odbudowie pojazdu konieczne będzie wykorzystanie elementów z innych pojazdów. Ze względu na ogromne doświadczenie w remontach pojazdów zabytkowych rodzinnej firmy państwa Rzęchowskich, znanej z udanego remontu chaussona AH48, należy spodziewać się interesującego efektu finalnego – relacjonuje Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie.Od końca 2019 roku zdemontowane zostały wszystkie elementy nadwozia. Weryfikacji poddano konstrukcję szkieletu, typując te jej elementy, które muszą zostać wymienione. Po piaskowaniu nastąpią konieczne prace spawalnicze.

fot. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Przygotowanie zawczasu szeregu elementów wyposażenia ma spowodować szybkie przeprowadzenie finalnego autobusu. Aby wesprzeć renowację autobusu, można dokonać wpłaty na zbiórkę prowadzoną poprzez portal zrzutka.pl.

fot. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej
fot. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. Sławek says:

    a po wyremontowaniu gdzie będzie jezdził ?????

  2. mcd2 says:

    doceniając sukcesy państwa Rzęchowskich można by rozważyć skorzystanie z usług pana Gruchota z Grabówki – też naprawia auta i jest blisko…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU