REKLAMA

Odbudowa więzi społecznych czy aplikacja łącząca Mazowszan? 252 pomysły w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

REKLAMA

Władze Samorządu Województwa Mazowieckiego ogłosiły wyniki naboru projektów do regionalnego budżetu obywatelskiego. Region płocki przedstawił aż 17 pomysłów.

252 projekty, w tym aż 182 przedsięwzięcia w puli podregionalnej zgłosili w tym roku mieszkańcy regionu do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

– Bardzo dobry wynik! Mazowszanie chcą mieć wpływ na rozwój naszego regionu. I to buduje. Ze wstępnej analizy projektów wiemy, że i w tym roku zgłoszono wiele ciekawych i godnych uwagi inicjatyw – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tym roku podobnie, jak w ubiegłym władze Mazowsza przeznaczyły 25 mln zł na realizację pomysłów w ramach BOM-u. Mieszkańcy Mazowsza swoje projekty mogli zgłaszać do 30 kwietnia. Większość przedsięwzięć trafiła do urzędu marszałkowskiego drogą elektroniczną. Tylko nieliczni zdecydowali się na wersję papierową.

– Mimo trudnej sytuacji epidemicznej w kraju i w regionie mieszkańcy nie zrezygnowali z możliwości zawalczenia o swoje pomysły. Znaleźli bezpieczny sposób, aby wspólnie dopracować swoje pomysły i przekazać je nam w ten bezpieczniejszy, a zarazem wygodny sposób. I już dziś serdecznie gratuluję wszystkim, którzy odważyli się pokazać Mazowszu swój pomysł i zgłosili go do BOM-u – zaznacza marszałek Adam Struzik.

252 pomysły, na to, jak zmienić Mazowsze na lepsze

Mazowszanie dobrze wykorzystali prawie miesięczny czas na tworzenie i przesłanie projektów, zgłaszając w sumie aż 252 pomysły, w tym aż 182 w puli podregionalnej, a 70 w ogólnowojewódzkiej. Najwięcej projektów zgłosili mieszkańcy podregionu warszawskiego zachodniego – aż 35 pomysłów.

Z kolei mieszkańcy siedleckiego zgłosili 14 projektów, radomskiego 30, a żyrardowskiego – 13. Podregiony ciechanowski i płocki mają po 17 pomysłów, jak wydać pieniądze z budżetu województwa mazowieckiego.

Warszawiacy wypracowali 21 przedsięwzięć, którymi chcą zawalczyć o wsparcie w ramach BOM-u, a mieszkańcy podregionu warszawskiego wschodniego przesłali w sumie 24 inicjatywy. Z podregionu ostrołęckiego wpłynęło 11 pomysłów, na to, jak zmieniać na lepsze Mazowsze.

Aktualnie trwa ocena formalna i merytoryczna wszystkich zaproponowanych przez mieszkańców przedsięwzięć. Komisja będzie pracować do 18 czerwca. Zgodnie z harmonogramem informacja o wynikach naboru powinna pojawić się do końca czerwca. Głosowanie w tym roku zaplanowano na przełom sierpnia i września.Jak Mazowszanie chcą zmieniać region?

Tak, jak w ubiegłym roku projekty były zgłaszane w kilkunastu kategoriach. Najpopularniejszy w tym roku, podobnie jak w pierwszej edycji okazał się obszar „transport zbiorowy i drogi publiczne” z aż 54 pomysłami. Są to głównie projekty związane z bezpieczeństwem pieszych, jak np. doświetlenie przejść dla pieszych, chodniki czy ścieżki rowerowe.

Drugimi najczęściej zgłaszanymi przedsięwzięciami były te związane z edukacją publiczną – 48. W tym obszarze wpłynęły m.in. pomysły zajęć edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży związane z budowaniem i odbudowywaniem więzi społecznych zaburzonych pandemią COVID-19. Są też w tej kategorii projekty dotyczące wychowania dwujęzycznego przedszkolaków. Wśród pomysłów z tego zakresu jest również aplikacja mobilna, która w przestrzeni online mogłaby połączyć mieszkańców Mazowsza.

Wciąż trwająca epidemia może być przyczyną dużej liczby zgłoszonych projektów prozdrowotnych. Te pomysły są i w tym roku w pierwszej trójce najczęściej wybieranych przez Mazowszan obszarów wsparcia.

W sumie zgłoszono aż 44 inicjatywy związane z promocją i ochroną zdrowia. Zgłaszający pomysły do tej kategorii również zwracali uwagę na stan epidemiczny, proponując inicjatywy związane ze wsparciem młodych ludzi w radzeniu sobie z problemami wieku dojrzewania w czasach epidemii.

– Cieszy nas fakt, że mieszkańcy na bieżąco reagują na trudne sytuacje w swoim otoczeniu i właśnie w BOM dostrzegają sposób na ich poprawę. Przykładami mogą tu być projekty, których celem jest swego rodzaju rehabilitacja po okresie przymusowej izolacji spowodowanej pandemią. W tej edycji zachęcaliśmy także do składania projektów adresowanych do osób z niepełnosprawnościami i nasza prośba spotkała się z odzewem. Wspomnę tu choćby o ciekawym projekcie tyflografik obrazów w jednym z muzeów, tworzonych z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku – zwraca uwagę Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim.

Ponadto w tym roku mieszkańcy regionu będą walczyć o środki z BOM-u na przedsięwzięcia związane z m.in. kulturą i ochroną zabytków (29), bezpieczeństwem publicznym (27), a także kulturą fizyczną i turystyką (22).

Kalendarz BOM:

 • do 18 czerwca 2021 r. – ocena projektów,
 • 30 czerwca 2021 r. – informacja o wynikach oceny projektów,
 • 14 dni od dnia opublikowania informacji o wynikach oceny projektów – odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania,
 • do 4 sierpnia 2021 r. – ogłoszenie listy projektów poddawanych pod głosowanie,
 • od 23 sierpnia do 19 września 2021 r. – głosowanie,
 • do 30 września 2021 r. – ogłoszenie wyników głosowania.
fot. materiały prasowe

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. Łysy says:

  Dla Marty C nic ?

 2. 00 says:

  Nie wolno im wierzyć. Usunęli Flagę Polski. Wmawiają Podkarpacie jako Mazowsze w Radomiu aby tylko Polski nie było. RZĄD NA TERENIE POLSKI UDAJE ŻE TEGO NIE WIDZI. ZA DUŻO Polaków zginęło za naszą Ojczyznę Polaków – Polskę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU