REKLAMA

Od soboty bez maseczek na świeżym powietrzu. Nadal trzeba mieć ją przy sobie

REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem, od soboty, 15 maja, na świeżym powietrzu nie będzie już obowiązku noszenia maseczek. Warto jednak pamiętać, że nadal obowiązuje jej zakładanie w pomieszczeniach zamkniętych.

Noszenie maseczek przy wysokich temperaturach jest naprawdę męczące, więc możliwość nie zakrywania ust i nosa jest dla wielu osób niewątpliwą ulgą. Zgodnie z wytycznymi rządu, musimy jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób, co najmniej 1,5 m. Oczywiście chodzi o te osoby, z którymi nie mieszkamy. Jeśli nie ma takiej możliwości, również powinniśmy zasłaniać usta i nos, nawet jeśli jesteśmy na świeżym powietrzu.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane 6 maja w Dzienniku Ustaw, precyzuje, że bez maseczki możemy przebywać od 15 maja w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych.

Maseczkę warto mieć jednak przy sobie, jeśli chcemy wejść do pomieszczeń zamkniętych.Gdzie trzeba zakrywać nos i usta?

 • w środkach transportu publicznego,
 • w samolotach,
 • na terenie nieruchomości wspólnych, np. klatkach schodowych, windach oraz w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej
 • w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, poczcie, jak również w trakcie sprawowania kultu religijnego.

Zakrywać ust i nosa nie muszą jednak w tych miejscach osoby z zaburzeniami rozwoju, psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub mające trudność samodzielnie to robić, osoby z trudności z zaawansowanymi schorzeniami neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia. Osoby te muszą mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, który potwierdza, że osoba może korzystać z takiego uprawnienia ze względu na stan zdrowia.

Kto jeszcze zwolniony z obowiązku noszenia maseczek?

 • osoby podczas sprawowania kultu religijnego, jak również osoby wykonujące zadania służbowe, np. żołnierze, sędziowie, trenerzy
 • kierujący środkiem transportu publicznego
 • dzieci do ukończenia 5. roku życia
 • zdający egzaminy, jak również osoby je przeprowadzające również nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania odległość pomiędzy poszczególnymi osobami co najmniej 1,5 m
 • nowożeńcy podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. 55 says:

  Za 2 tygodnie zwiększy się Śmierć. Zgodnie z zapotrzebowaniem Sorosa. Gatesa.

 2. Taa says:

  Już w tygodniu było widać olewanie, a świętowanie otwarcia knajp odbije się wszystkim czkawką i to jak znam życie już niedługo.
  Jak uczy historia, historia nikogo niczego nie nauczyła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU