Rada Ministrów podjęła decyzję o zwiększeniu liczby miast w Polsce. Już od 1 stycznia będziemy mieli łącznie 931 miast (dotychczas było ich 923). Miastem staną się m.in. Sanniki, położone w powiecie gostynińskim, które w latach 1975-1998 należały do województwa płockiego.
Od 1 stycznia 2018 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin.
Status miasta uzyskają wówczas miejscowości:
- Józefów nad Wisłą – w gminie Józefów nad Wisłą, w powiecie opolskim, w województwie lubelskim;
- Otyń – w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim;
- Chełmiec – w gminie Chełmiec, w powiecie nowosądeckim, w województwie małopolskim;
- Sanniki – w gminie Sanniki, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim;
- Tułowice – w gminie Tułowice, w powiecie opolskim, w województwie opolskim;
- Wiślica – w gminie Wiślica, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim;
- Łagów – w gminie Łagów, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim;
- Radoszyce – w gminie Radoszyce, w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim.
O 500 hektarów powiększy się również Ostrołęka (województwo mazowieckie).
Sanniki zamierzają hucznie świętować nadanie praw miejskich. 31 grudnia mieszkańcy zbiorą się na placu naprzeciwko Urzędu Gminy w Sannikach, gdzie o północy zaplanowano pokaz fajerwerków.
Dotychczasowa wieś w gminie Sanniki, której jest siedzibą, położona jest na Równinie Kutnowskiej. Nazwa miejscowości pochodzi od wyrobu sań – służebnej funkcji wobec książąt płockich w okresie średniowiecza. Pierwsze wzmianki o Sannikach pochodzą z XIV wieku, w 1462 zmarł tu książę Siemowit VI. Od XVI wieku wieś była stolicą starostwa niegrodowego. Od 1793 wieś znajdowała się w zaborze pruskim, a od 1807 należała do Księstwa Warszawskiego. W 1828 w pałacu sannickim przebywał gościnnie Fryderyk Chopin. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.
Dodaj swój komentarz