REKLAMA
REKLAMA

Od niedzieli duże zmiany. Gdzie po pomoc do lekarza w nocy?

REKLAMA

Już od 1 października wchodzą w życie poważne zmiany w służbie zdrowia, dotyczące wprowadzenia sieci szpitali. Zmienia się też nocna i świąteczna opieka zdrowotna, która ma być zorganizowana przez szpitale. Jak będzie wyglądało to w Płocku?

Ogółem do sieci szpitali zostały zakwalifikowane 594 placówki, w tym 516 szpitali publicznych. Są wśród nich i szpitale płockie, choć szpital miejski nie wie jeszcze, czy dwa oddziały otrzymają wsparcie NFZ. Zmiany, które wchodzą od 1 października, dotyczą też nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która organizowana jest przede wszystkim przez szpitale, co ma skrócić kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć.

PowiązaneTematy

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia zdrowia, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad:

  • w warunkach ambulatoryjnych
  • w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych)
  • telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania,
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Informację, dotyczącą zmian, opublikował Szpital Św. Trójcy w Płocku.

– W niedzielny poranek o godz. 8 w budynku przyszpitalnych poradni otwieramy PORADNIĘ NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ, która świadczyć będzie powyższe usługi. Miejsce jest łatwo dostępne – wejście do poradni jest od strony ul. Kościuszki (przy skrzyżowaniu z ul. Zacisze) – informuje szpital.

Pacjenci będą mieli do dyspozycji zespół lekarza i pielęgniarki pracujących w systemie zmianowym, co powinno zapewnić płynne funkcjonowanie poradni. – Ponieważ jest to nowy projekt, będziemy obserwować jego rozwój i modyfikować go w miarę potrzeb pacjentów. O każdej zmianie poinformujemy Państwa na bieżąco – zapewnia Szpital Św. Trójcy w Płocku.

Informację na ten temat wystosował też szpital wojewódzki.

– Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku informuje, że od 1 października 2017 r. miejscem realizacji świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, ul. Strzelecka 3, tel. 24 366-44-18 – czytamy w oświadczeniu szpitala.

Inne miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej to wymieniana wyżej poradnia przy ul. Kościuszki, oraz:

  • Gorzewo, ul. Kruk 5
  • Wyszogród, ul. Płocka 29A
  • Sierpc, ul. Braci Tułodzieckich 19.

Szczegółowe dane dotyczące realizatorów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dostępne są na stronie nfz-warszawa.pl.