REKLAMA

Nowy system w auli ratusza

REKLAMA

Nowy system do głosowania na sesjach zamontowano w auli płockiego ratusza. Nowoczesny sprzęt pozwala na bieżące aktualizowanie informacji, dotyczących kolejności zabierania głosu przez radnych, czasu trwania ich wypowiedzi, podejmowanych decyzji w sprawie wniosków i uchwał.

Wyniki wszystkich głosowań imiennych „za”, „przeciw” czy „wstrzymujących się” ukazują się od teraz w czasie rzeczywistym na dużym ekranie, znajdującym się w auli. Przebieg procesu głosowania widoczny jest również po sesji na stronie internetowej plock.esesja.pl. Na razie możemy tam jedynie zobaczyć projekty uchwał oraz wyniki głosowania.

Pod tym samym adresem w założeniach będzie można także posłuchać przebiegu obrad, aczkolwiek bez obrazu. Pomimo, iż system teoretycznie ma możliwość relacji na żywo zarówno w postaci audio, jak i video, z naszych informacji wynika, że takie rozwiązanie, ze względu na koszt, obecnie nie będzie stosowane.Jak ocenia nowy system Artur Jaroszewski, przewodniczący Rady Miasta Płocka?

– Wprowadzenie nowego rozwiązania było niezbędne. Poprzedni system miał już około dwudziestu lat i zaczynał sprawiać problemy. Czasami się wyłączał i konieczne było głosowanie ręczne. Trudno w takich sytuacjach mówić o transparentności głosowania, ponieważ mieszkańcy nie wiedzą, który z radnych jest odpowiedzialny za konkretne decyzje – mówi przewodniczący rady.

Dodaje, że miał pewne obawy, czy system sprawdzi się, jeszcze przed jego „premierą” na ostatniej sesji. – Jednak nie odnotowaliśmy większych problemów – podkreśla. Dodaje, że możliwości nowego systemu upraszczają także przepływ informacji biura obsługi rady miasta z samą radą. – A w czasie komisji będzie działał podobnie jak na sesjach, jeśli chodzi o udzielanie głosu i głosowania – tłumaczy przewodniczący Jaroszewski. Wyjaśnia także, iż w kilku innych samorządach podobny system funkcjonuje i się sprawdza.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU