REKLAMA

Nowy sposób oszustów. Tym razem „na pracownika ZUS”

REKLAMA

Oszuści i naciągacze szukają coraz to nowych sposobów, aby wyzyskać pieniądze od starszych osób. Kiedyś popularna była metoda „na wnuczka”, potem „na policjanta”, a dziś… „na pracownika ZUS”. W całej Polsce zgłasza się coraz więcej oszukanych osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega – należy zachować szczególną czujność, bo oszuści nie odpuszczają w swoich działaniach.

Ten przekręt jest używany w wielu wariantach. Najczęściej polega na tym, że osoba, podająca się za pracownika ZUS, obiecuje swojej „ofierze” wyższą emeryturę, wyłudzając tym samym fikcyjne opłaty czy dane osobowe. Tak jak w poprzednich przypadkach, najbardziej narażone na oszustwo są osoby starsze. To jednak nie jest regułą – każdy z nas może stać się ofiarą naciągacza.

Podający się za pracownika ZUS oszust, może zaoferować na przykład płatną pomoc w obniżeniu wysokości płaconych składek lub w uzyskaniu renty. Skuteczność działania oszusta zależy też od samych klientów. Każdy z nich powinien dysponować podstawową wiedzą, dotyczącą funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Najważniejszy jest fakt, że rozmowy z urzędnikiem rzadko kiedy odbywają się poza siedzibą ZUS. Ma to miejsce jedynie w dwóch przypadkach: kiedy klient przebywa na zwolnieniu chorobowym oraz podczas wizyty kontrolnej, przeprowadzanej w zakładach pracy oraz przedsiębiorstwach osób, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Tego typu kontrole mogą przeprowadzać jedynie inspektorzy kontroli, którzy posiadają stosowne uprawnienia i upoważnienia, aby wykonywać swoje zajęcie. Wizyta urzędnika jest zawsze wcześniej zapowiadana, a więc nie ma możliwości, aby zjawił się on niezapowiedzianie.

– Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tożsamości osoby podającej się za urzędnika ZUS, wystarczy zadzwonić do ZUS pod numer 22 560 1600 i poprosić o pomoc w zweryfikowaniu pracownika i sprawy, z którą do nas przybył – podkreśla Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Wszelkiego rodzaju inne wizyty urzędników ZUS-u powinny wzbudzić w nas podejrzenia i zmusić do sprawdzenia informacji, dotyczących danej osoby w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że każdy pracownik ZUS powinien posiadać przy sobie odpowiednią legitymację, która będzie potwierdzała zajmowane przez niego stanowisko.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU