REKLAMA

Nowy dworzec robi się zielony

REKLAMA

Jedna z największych inwestycji, realizowanych obecnie w Płocku to nowy dworzec autobusowo-kolejowy. Co słychać na budowie? Dźwięk maszyn, stukot młotków i warkot wiertarek – na dworcu trwają już prace wykończeniowe. 

Nowy dworzec będzie dwa razy większy niż poprzedni, a swoim standardem ma dorównywać największym budowlom tego typu na świecie. Hotel, strefa gastronomiczna czy zadaszenie, dzięki któremu pasażerowie spokojnie przejdą do autobusu nawet w trakcie deszczu, to coś co spotkamy na Chopina już w grudniu, bowiem wtedy dworzec będzie działać pełną parą. Remont ma charakter generalny i – jak możecie zaobserwować w naszych poprzednich artykułach – ze starego budynku został właściwie wyłącznie szkielet.

Prace budowlane przy inwestycji są już zakończone. Trwają roboty związane z powstawaniem dachu oraz zmagania przy fasadach nowego budynku. Na budowie pojawiły się już charakterystyczne, zielone elementy zadaszenia wiaty przystankowej. – Prace, które widzimy będą prowadzone do samego końca remontu – powiedział nam kierownik budowy. – Obecnie przy wykańczaniu budynku pracuje około 120 osób, jednak ta liczba dojdzie nawet do 150 osób – dodał. Z naszych informacji wynika, że wprowadzony będzie wówczas dwuzmianowy system pracy.

Tempo budowy naprawdę wzbudza podziw, tym bardziej, że panująca aura sprzyja raczej leżeniu w cieniu nad wodą niż pracy fizycznej. Pomimo tego, harmonogram prac jest realizowany w terminie i wszystko wskazuje na to, że do końca listopada nowy i nowoczesny budynek dworca stanie się faktem.Przypomnijmy, że przygotowania do prac przy dworcu PKP zaczęły się w 2012 roku. Urząd Miasta przekazał inwestycję do spółki Rynex. 1/3 kosztów przebudowy pochodzi ze spółki, reszta (10 mln zł) to nisko oprocentowana pożyczka z Instrumentu Jessica, którą płockiej spółce udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Nowy dworzec w barwach zieleni buduje firma Wixbud ze Słupna, która na swoim koncie ma już m.in. przebudowę budynku wielorodzinnego przy Kwiatka 51, przebudowę kamienicy przy Grodzkiej 9 czy budowę osiedla domów jednorodzinnych w Gulczewie. Za 15 milionów złotych powstaje nowoczesny obiekt kolejowo-autobusowy, w którym swoje miejsce mają znaleźć sklepy czy hotel. Według planu, dworzec zostanie ukończony do 30 listopada br. Atrakcyjny wizualnie będzie nie tylko w dzień – budynek ma mieć również specjalne oświetlenie, które sprawi, że również nocą będzie przyciągał wzrok podróżnych i mieszkańców.

Dla podróżnych na czas remontu został udostępniony dworzec tymczasowy, który znajduje się na działce przy ul. Chopina. Wprowadzono także tymczasową organizację ruchu na odcinku ulicy Chopina i Mickiewicza przy dworcu PKP.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU