REKLAMA

Nowy bank, w którym liczą się chęci, a nie gotówka. Ruszył płocki „Bank Czasu”

REKLAMA

Hasło, które przyświeca podobnej inicjatywie w Polsce to „Pomóż sobie, pomagając innym”. Na stronie bankczasu.org znalazły się takie kategorie, jak: w realu, edukacja, usługi i porady oraz towarzyskie. Pomysł nie jest zatem nowatorski, ale niewątpliwe wart naśladowania. Dobrze więc, że w naszym mieście wystartował projekt o nazwie „Bank czasu”, przeznaczony dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Płocki „Bank czasu” wzorowany jest bezpośrednio na podobnym banku, działającym z powodzeniem od 10 lat w Tczewie, pod nazwą „Bank czasu, bankiem życzliwości”. W naszym mieście powstaje on z inicjatywy Stowarzyszenia „Silni Razem”, a wspiera go rzecznik osób niepełnosprawnych przy płockim ratuszu.

– Członkami banku mogą zostać osoby starsze w wieku 55-60 plus oraz osoby niepełnosprawne, które dysponują czasem i są aktywne – tłumaczyła nam Małgorzata Wójkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Silni Razem. Przy czym bankowiczem może zostać również osoba niepełnosprawna leżąca, bo np. doskonale zna jakiś język, świetnie orientuje się w programach komputerowych czy lubi głośno czytać, a ktoś akurat potrzebuje pomocy w tym zakresie. Zatem każda osoba, która czuje się aktywna i chce pomagać, może zostać beneficjentem banku.

– Jeżeli ktoś już wie, na czym polega działanie takiego banku, to oczywiście może się już zapisać. Najlepiej u mnie, w Stowarzyszeniu, lub u rzecznika osób niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta Płocka, wejście od ulicy Zduńskiej – wyjaśniła Małgorzata Wójkowska.O co chodzi w takim banku? Na przykład – jedna z osób, znajdująca się w bazie, umie gotować, inna lubi robić zakupy. Zatem jedna drugiej może pomóc. Krótko mówiąc, „Bank czasu” polega na wymianie wzajemnej pomocy. Zgłaszając się do bazy banku, każda z osób będzie musiała określić, w czym może pomóc innym. Potencjalny bankowicz określi, jakie posiada umiejętności, ile czasu może poświęcić na pomoc drugiej osobie oraz, co bardzo ważne, jakiej pomocy oczekuje w zamian. W tym banku „walutą” jest czas – za czyjąś usługę, płacimy naszą usługą. Każda czynność i czas na nią poświęcony, będzie odnotowana i zarejestrowana na koncie „klienta banku”.

Płocki bank ma w tej chwili 60 kategorii możliwej pomocy i usług, ale w miarę napływu bankowiczów, baza będzie aktualizowana. Możliwości jest wiele, a pomysłodawcy otwarci na potrzeby osób chcących pomóc lub tej pomocy potrzebujących.

W sobotę, 21 marca, będzie można czegoś nauczyć się od naszych gości z Tczewa. O 15.30 w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Misjonarskiej, odbędzie się spotkanie z naszymi gośćmi, którzy udzielą rad potencjalnym bankowiczom z Płocka, oczywiście wszystkich chętnych serdecznie zapraszam na to spotkanie – mówiła wiceprezes Stowarzyszenia „Silni Razem”.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU