Nowy autobus na płockich drogach. Zostanie na dłużej?

REKLAMA

Hybrydowy Solaris mknął w czwartek ulicami miasta. To nowy, jeszcze nie oklejony w barwy KM Płock autobus pokazowy, przedstawiciel pojazdów, które wkrótce trafią do floty płockiej spółki. Kiedy?

Trwa realizacja dużego programu mobilności miejskiej. W jego ramach w Płocku powstaną nowe drogi rowerowe, rozbudowana zostanie ulica Łukasiewicza, powstanie 40 nowych wiat przystankowych i parking w technologii „parkuj i jedź”.

PowiązaneTematy

Na tym jednak nie koniec. Jednym z elementów kosztującego ponad 92 mln zł projektu, jest zakup nowych autobusów nisko-emisyjnych. Do taboru KM trafi 25 nowoczesnych, hybrydowych Solarisów – Urbino 12 i Urbino 18. Jednego z nich dziś mogli podziwiać płocczanie – podczas plenerowej konferencji prasowej. Autobus, z dziennikarzami, prezydentami i przedstawicielami KM Płock oraz firmy Solaris, przejechał ulicami miasta wzbudzając nie małe zainteresowanie płocczan.

– Takie nowoczesne autobusy już wkrótce będą jeździły po Płocku – obiecywał Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, na pokładzie autobusu. – Do miasta trafi 25 identycznych maszyn, za co dziękuję tym, bez których ta inwestycja byłaby niemożliwa. Udało się pozyskać  dofinansowanie unijne, wynoszące 66 mln zł – mówił włodarz miasta.

O wadze zakupu autobusów przekonywał prezes KM Płock, Janusz Majchrzak. Przypomniał on, że w przeciągu kilku ubiegłych lat spółka wymieniła praktycznie cały tabor swoich pojazdów.

– To ważne dla pasażerów i dla nas – mówił prezes. – 25 nowych autobusów to olbrzymi zakup, stanowiący mniej więcej 1/4 całej naszej floty. Nowe autobusy wpłyną nie tylko na komfort jazdy pasażerów, ale też na pozytywnie wpłynie na koszty eksploatacji – przekonywał Majchrzak.

Nowe autobusy trafią do Komunikacji Miejskiej w sierpniu 2018 roku. Od pojazdów, które teraz pracują w KM Płock różnią się przede wszystkim napędem napędem. To nisko-emisyjne autobusy hybrydowe, potrafiące odzyskać energię w momencie hamowania, wpływając na zmniejszenie zużycia paliwa. Maszyny są w pełni klimatyzowane, wyposażone w kamery – w tym cofania – oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.