REKLAMA

Nowe oznakowania na stacjach paliw. Wiesz, co oznaczają?

REKLAMA

Od 12 października na każdej stacji w Polsce będzie wprowadzone nowe oznakowanie paliw. Jakie? Zobaczyć to możemy już teraz na niektórych stacjach Orlenu, w tym w Płocku.

Zgodnie z unijnymi przepisami, od 12 października będzie obowiązywało nowe oznakowanie paliw na stacjach. Orlen już teraz przyzwyczaja do tego kierowców.

– PKN ORLEN wdraża przed czasem zapisy normy PN-EN 16942, która będzie obowiązywała od 1 października br. – wyjaśnia biuro prasowe koncernu. – Ma ona na celu ustandaryzowanie europejskich oznaczeń paliw (benzyna, diesel i LPG) umieszczanych na dystrybutorach w formie wskazanego w normie piktogramu – dodaje.

Jak tłumaczą w płockiej rafinerii, piktogram będzie widoczny obok dotychczasowych oznaczeń. Na stacjach paliw spod znaku orła, dodatkowe oznaczenia są wprowadzane już od kwietnia br., wraz z wizualizacją paliw nowej generacji EFECTA. – Przewidujemy, że zostanie zakończony jeszcze w wakacje tego roku – informują w koncernie.

Wymagane unijnym prawem oznaczenia, pojawiają się na dystrybutorach i pistoletach  wszystkich stacji tankowania pojazdów oraz na nowo wyprodukowanych pojazdach (od 12 października). Będą wyglądały dokładnie tak samo jak te, umieszczane na nowych samochodach oraz w instrukcjach obsługi pojazdów. Odróżni je jedynie rozmiar (na dystrybutorach i pistoletach będą większe). Etykiety mogą zawierać dodatkowe informacje, które są zgodne z wymogami krajowymi.

Na początku oznaczenia mają być jedynie jako alternatywa dla dotychczasowych, nie zastąpią znanych od lat skrótów ON i Pb. Według wymagań, nalepki na dystrybutorach mają mieć przynajmniej 30 mm średnicy, a te na pistoletach i wlewach paliwa przynajmniej 13 mm. Dla kierowców mają stanowić dodatkową informację:  • dla benzyn będzie to koło – dla benzyny – ES, ElO i E85 oznaczenia będą przedstawione w kółku. Informacje wewnątrz znaku odnośnie zawartości biokomponentów to „Exx”, z czego „E” oznacza etanol, a „xx” maksymalną ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe,
  • dla oleju napędowego kwadrat – dla oleju napędowego – B7, BlO i XTL – oznaczenia będą przedstawiane w kwadracie. „B” oznacza biodiesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodiesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy,
  • dla paliw gazowych romb – dla paliw gazowych – H2, CNG, LPG i LNG – oznaczenia będą przedstawiane w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny, a LPG – gaz płynny.

Ustanowione nowe unijne prawo ma pomóc kierowcom w tankowaniu najbardziej odpowiedniego paliwa do samochodów. Wyjeżdżając za granicę kierowcy nie będą musieli znać lokalnych oznaczeń na dystrybutorach. Oznakowanie będzie obowiązkowe nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale też w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii oraz w Turcji.

Dzięki temu, że oznaczenia pojawią się też na klapce wlewu paliwa każdego samochodu wyprodukowanego od 12 października (w praktyce już dziś część nowych samochodów je ma), kierowca bez pomyłki zatankuje odpowiednie paliwo, także za granicą.

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU